Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Oxideaza repede plotii la capacul delcou
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
GoldMD
Abia am schimbat de 60 de KM capacul delcou iar deja in dreptul unde rotorul da scanteie pe fiecare plot a aparut cocleala aia verde si se vede ca si cum ar fi fost mancat foarte putin. La fel, rotorul nou se inegreste rapid in varful acestuia. Pe unde e problema?
pais_valenciano
QUOTE(danut 69-71 @ 6 Aug 2013, 23:59)
De la un distribuitor Wurth sau magazinele de specialitate.
Masina nu-mi apartine... e drept ca merita tinuta in sufragerie, asa i s-a recomandat proprietarului.

Este un Renault 12 din 1971 din Anglia, daca esti atent in pozele anterioare se vede pozitionarea inversa a vasului de expansiune, lipsa coloanei de directie, frana, etc.

Poti vedea aici intregul proces de restaurare care cuprinde si curatarea sistemului de racire.

http://renaultccc.proboards.com/thread/1608
*




QUOTE(GoldMD @ 11 Aug 2013, 18:03)
Abia am schimbat de 60 de KM capacul delcou iar deja in dreptul unde rotorul da scanteie pe fiecare plot a aparut cocleala aia verde si se vede ca si cum ar fi fost mancat foarte putin. La fel, rotorul nou se inegreste rapid in varful acestuia. Pe unde e problema?
*


schimba condensatorul de pe delcou
GoldMD
Am aprindere electronica cu senzor, nu mai am condensatorul pe delcou...
B17XGG
Energie mare, ceea ce pana la urma nu este chiar un defect. Uzurile intra "la pachet" cu beneficiile. Probabil ca ai si fise cu rezistenta scazuta.
Referitor la postarea colegului: condensatorul defect poate distruge platina si scade energia scanteii, deci nu poate fi luat in considerare chiar daca ar fi existat aprindere clasica pe masina ta.
Minel
Atat timp cat nu apar intreruperi , nu sunt neregularitati in functionarea motorului de nici un fel , dai pace ... asa patesc si eu , si functioneaza impecabil ...

Apa , paie si bataie .... laugh.gif
GoldMD
N-are nici pe dracu, trage de-i merg fulgii. Fisele sunt Tesla, bobina de Sf Gheorghe + rezistenta.
Adrian_Boy
WD40 wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.