Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema amortizoare.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dEzAsTeR
Buna seara,

Avand probleme cu un amortizor spate ( batea la denivelari / gropi ), am luat de la dezmembrari ambele amortizoare ... am gasit de la bilstein. Le-am inlocuit, insa acum daca apas pe carligul masinii sau ridic de aripa se aude acea bataie la ambele amortizoare, nu mai zic ca am facut cam 10 km cu masina dupa ce le-am schimbat si se aude bataia chiar si la cea mai mica groapa luata.
Am verificat si sunt stranse bine + au toate bucsele de cauciuc.
Tommi.
Sigur suna amortizoarele sau suna altceva?
ilie.claudiu90
dar u stii sa verifici un amortizor daca este bun?le-ai verificat inainte sa le pui pe masina sau era de ajuns ca sunt bilstein?
PH-06-BOA
In starea de repaus a masinii, ridica de carlig sau de fiecare arcada a aripii, pe rand, si vezi daca la ridicare simti o limitare la intindere a amortizorului. Asta se vede, ca rotile au tendinta sa se ridice si ele, daca ai fi avut puterea sa salti mai mult. Altfel: masoara distanta intre roata si arcada aripii, ridica masina cu cricul DE CAROSERIE, pana roata se desprinde de sol, si masori iar. Daca diferenta e de 2-3 cm, inseamna ca amortizorul e intins mult, si-i trebuie doar putin sa ajunga la maxim, adica cei 2-3 cm. Bine e ca amortizorul sa lucreze cu pistonul, undeva mai sus de jumatatea lui, pentru a nu lovi jos, la incarcare maxima, si nici sa nu loveasca sus cand masina sare la denivelari. Cauza, arcuri inalte sau inaltatoare puse sub sau peste arcuri. Mergand asa cu ele batand la maxim sus, se vor sparge bucsile de plastic (casant din cauza uleiului), si bucatile vor intra la supapele pistonului, tinandu-le deschise si scotandu-l din functiune. Solutia, in acest caz, adaugarea unui inaltator potrivit, sa tina pistonul mai sus putin, de jumatatea amortizorului. Deci, ridica brusc de masina, si se va auzi lovitura de maxim sus, dupa care rotile ar avea tendinta sa se ridice si ele, daca ai putea sa ridici mai mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.