Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificare releu semnalizare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
Ming
Aceast tutorial este dedicat userilor care si-au montat becuri cu LED.
Cand sunt montate becuri cu LED, releul de semnalizare intra in modul "Hyper Flash" si becurile vor clipi haotic.

Aceasta problema se poate rezolva cu o rezistenta de putere, ca in poza de mai jos, legata in paralel cu becul LED, care va creste consumul. Pretul unei astfel de rezistente este de aprozimativ 40 lei, si trebuie cate una pentru fiecare bec.

user posted image

Costul modificarii releului este sub 5 lei, adica pretul rezistentei de 0.22 Ohmi

Modificarea este foarte simpla. Vei avea nevoie de un pistol de lipit sau ciocan de lipit, putin cositor si o rezistenta de 0.22 Ohmi / 5 W.

Releul de semnalizare are acest strap care are rol de rezistenta folosita integrat pentru masurarea consumului.
Noi vom inlocui acest strap cu acea rezistenta mentionata mai sus.

user posted imageuser posted image

Acestea sunt contactele strapului.

user posted image

Rezistenta este cam mare si nu va incapea in carcasa. De aceea eu al lipit-o pe cealalta parte a placii si am lasat-o afara.

user posted image

Dupa cum se vede in poza de mai jos, am dezlipit strapul si l-am inlocuit cu rezistenta

user posted image
user posted image

Asa arata releul dupa ce a fost modificat.

user posted imageuser posted imageuser posted image

Problema cu clipitul haotic a becurilor a disparut complet.

Poate voi fi injurat pentru marimea pozelor, dar special le-am lasat mari ca sa se vada toate detaliile.
FRATELLO
Multumim pentru info !
... O rezistenta de 0,22 ohmi @ 5 W costa 0.28 lei ( link ).
Ming
Mai bun pretul tau smile.gif eu am pus aproximativ 5 lei pentru ca nu stiam cat s-au schimbat preturile, dar vad ca nu s-au schimbat
Oricum si 5 lei de e tot nu e 40 lei
cris06
Conform datasheet U643B (circuitul integrat al releului) rezistenta scoasa (originala) din circuit este de 30 miliohm. Conform calculelor (U=12V, 2 becuri 21W) caderea de tensiune pe ea e de 81 mV. Ea reprezinta tensiunea necesara pe comparatorul K1 pentru a detecta functionalitatea becurilor. La modificarea adusa de tine, caderea de tensiune pe R de 0,22 ohm este de aproximativ 600 mV. Pentru leduri cu un consum de maxim (estimativ) de 100 mA, rezulta P disipata pe R de 60 mW. Pentru un caz aparte (dintr-un motiv anume) se revine pe instalatia clasica de becuri caderea de tensiune de 0,6V mi se pare cam mare. P disipata pe R va fi de 1,6W. Deci, R se poate alege la jumatatea valorii alese de tine, adica 0,1 ohm.
krapcarasu
buna idee; alta ar fi:cu doua rezistente intre +49 si masa putem face tensiune fixa pe LD a.i. sa clipeasca la o frecventa convenabila, se intrerupe legatura strap-ului catre LD si se pot pune orice fel de led-uri sau combinatii de becuri cu led-uri
augustin87r
Am calculat valoarea care imi trebuie conform datasheet-ului. La doua becuri de 200mA + 80mA pe aripa + 80mA în bord a rezulat o rezistenta de 0,32 ohmi. Functioneaza, nu se incinge (am pus de 3W ca nu avea rost sa pun asa mare ca nu intra in carcasa).

user posted image

Am constatat ca funcita hyperflash nu functioneaza. Apoi m-am gandit sa modific un releu Malvina. Nu am avut ce calcula asa ca am pus la intamplare tot 0,33 ohmi in loc de sunt. Daca se intampla ceva cu unul dintre becuri (leduri) intra in hyperflash. E utila functia, avand in vedere ca poti produce accidente daca nu iti merge semnalizare (aici nu ii luam in calcul pe cei care nu semnalizeaza pt ca nu vor)...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.