Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Help-Curs de Step 7 in limba romana
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Robert_Kiran
Am o mare rugaminte pentru userii care lucreaza in domeniul automatelor programabile Siemens. Cum spune si titlu am nevoie de un curs de STEP7 in limba romana. Ma poate ajuta cineva cu un curs Step 7 in limba romana in format electronic? Multumesc anticipat.
kum
In engleza. Ca parere personala: daca pretinzi ca ai tangenta cu programarea (de orice fel) mi se pare obligatoriu sa stii limba engleza.
Robert_Kiran
Multumesc kum. Nu am tangente mari cu programarea, si nici nu lucrez cu asa ceva. Step 7 vreau sa il folosesc numai la depanarea unor utilaje. Voiam cateva notiuni generale:conectarea la un automat programabil, incarcarea/descarcarea unui program, vizualizarea de intrari/iesiri online, etc. Departe de mine gandul de a ma apuca de programare. De aceea voiam ceva in limba romana (cu engleza nu prea ma descurc). Dar sper ca si cursul oferit de tine sa ma ajute, o sa incerc sa traduc din el ceea ce imi trebuie.
l@u
cum iti dai seama ce iti trebuie ???
Markos
După poze slap.gif
l@u
sbp la asta nu m-am gandit , ma duc sa iau obr din frigider poate imi revin ! alcoholic.gif
Robert_Kiran
QUOTE(l@u @ 26 Aug 2013, 20:45)
cum iti dai seama ce iti trebuie ???
*


Ma descurc eu cumva. De pilda partea cu descarcatul si incarcatul programelor e descrisa in capitolul 19.
Ai grija cu frigiderul ... sa nu racesti la gat daca bei ceva rece biggrin.gif !
cosmin_2300
QUOTE(l@u @ 26 Aug 2013, 21:45)
cum iti dai seama ce iti trebuie ???
*


radmasa.gif up.gif
Robert_Kiran
Am reusit sa fac rost de un curs de STEP 7 in limba romana. Mi l-a dat o persoana care lucreaza la Dacia Pitesti. Are vreo 150 de pagini A4. Deci ... subiect inchis.
l@u
un curs de limba engleza cred ca era mai subtirel !
Robert_Kiran
Poate ... dar era in engleza. Din care nu pricep mare lucru. Asta e in Romana. Are si asta doua dezavantaje:
1. E pe hartie. Daca era electronic era mai fain ... dar omul nu il avea decat pe hartie (mi-a dat o copie xerox).
2. Desi e in romana, meniurile din Step 7 sunt in franceza (francezii astia de la Dacia sunt ciudati rau, au facut windows in franceza, office in franceza, ... si chiar STEP 7 in franceza). Adica meniurile din STEP 7 (scrise pe hartie) sunt scrise in franceza. Dar fac eu conversia din franceza in engleza ...
Oricum e mult mai bun decat unul in engleza ... din asta mai pricep si eu ceva.
l@u
adica tot la engleza ajungi !
Robert_Kiran
Nu stiu daca m-am facut inteles. Step 7 de pe calculatorul meu de la serviciu este cu meniul (instructiunile) in engleza. Cel din curs are meniul in franceza, asta am vrut sa spun. Iar prin conversie ma refeream sa convertesc meniul din franceza in engleza. Asta fac usor doar deschizand step 7 in engleza si comparand cu meniul din curs.
Markos
QUOTE(Robert_Kiran @ 26 Aug 2013, 19:57)
Cum spune si titlu am nevoie de un curs de STEP7 in limba romana.
*


ăsta te ajută?
l@u
nu e bun, trebuie unul in romana cu meniul in franceza care sa fie convertit in engleza ca sa se inteleaga in romana
Robert_Kiran
QUOTE(Markos @ 23 Sep 2013, 20:33)


Nu prea. Nu scrie ca ar fi in romana. Si nici nu specifica ce versiune e. Daca incurc "pasii"? radmasa.gif
QUOTE(l@u @ 23 Sep 2013, 21:09)
nu e bun, trebuie unul in romana cu meniul in franceza care sa fie convertit in engleza ca sa se inteleaga in romana
*


Exact. l@u a pus punctul pe i.

LE i-ar s-au dat etnobotanice la liber? laugh.gif
l@u
QUOTE(Robert_Kiran @ 26 Aug 2013, 19:57)
am nevoie de un curs de STEP7 in limba romana.
*




QUOTE(Robert_Kiran @ 26 Aug 2013, 20:35)
De aceea voiam ceva in limba romana (cu engleza nu prea ma descurc).
*




QUOTE(Robert_Kiran @ 23 Sep 2013, 21:17)
Poate ... dar era in engleza. Din care nu pricep mare lucru. Asta e in Romana. Are si asta doua dezavantaje:
1. E pe hartie. Daca era electronic era mai fain ... dar omul nu il avea decat pe hartie (mi-a dat o copie xerox).
2. Desi e in romana, meniurile din Step 7 sunt in franceza (francezii astia de la Dacia sunt ciudati rau, au facut windows in franceza, office in franceza, ... si chiar STEP 7 in franceza). Adica meniurile din STEP 7 (scrise pe hartie) sunt scrise in franceza. Dar fac eu conversia din franceza in engleza ...
Oricum e mult mai bun decat unul in engleza ... din asta mai pricep si eu ceva.
*



nu stiu daca s-a dat drumul la marioara dar tu sigur ai facut rost de ceva muguri !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.