Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Moare la accelerarea de la 0, ralanti instabil...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Salut tuturor,

Posed, inca mai posed pentru putin timp, o Dacia 1310.

Problema sta in felul urmator, totul bine si frumos: platina noua, jiclere noi, totul nou. Cam de acum 3 luni. A mers perfect, pana acum 3 zile... cand din senin a inceput sa faca urmatoarele faze:

1. daca din viteza mare pun frana, scade ralantiul la 300 rpm, daca incerc sa o accelerez oricat de putin in acel moment, moare motorul, daca o las in pace, sta acolo.

2. se intampla sa am ralantiul la 1000 rpm, si cand sa o turez mai vanjos, nu foarte vanjos, da in nas si moare, turata... pe loc, insa nu chiar mereu... dar face.

3. daca schimb a2a, in momentul in care apas acceleratia dupa ce am eliberat ambreiajul, da sa moara, da in nas, dar nu moare.

4. daca tin socul PUTIN tras, merge ok.

5. daca, sa spunem ca, am ralantiul la 1100 rpm, il tin putin mai mare pentru ca la 800 o sa moara mereu. Si stau si pe loc. O turez, cand dau drumul la acceleratie, coboara la 500 rpm, si ramane acolo, daca reusesc sa o turez iarasi, cand dau drumul la acc revine la 1100 si tot asa.

Ce ar putea fi? toate cele prezentate le face dupa cum o taie pe ea capul, fie simte ca nu o sa mai fie ea masina principala si de durere da sa moara, fie are ceva murdar, fie platina... nu imi dau seama.

Precizez faptul ca am schimbat jiclorul de ralanti cu cel original, tot asa face. Insa pana acum eu nu am avut probleme cu jiclere noi, ba chiar a mers perfect!

Inca o precizare, chiar daca nu moare la plecarea de pe loc, are un moment de lesin atunci cand o misc din loc in treapta 1. In sensul ca nu pot pleca mai puternic... ci destul de lent, altfel imi e teama ca moare


Multumesc!
4x4
Poate trage aer fals?
Alexio
Am verificat furtunul de la servo... totul ok... cunosc simptomul acela "urat"...
Andyno
platina, avans...asa facea si dacia mea.
val2011
Aproximativ aceleasi probleme le am si eu. Uite aici http://www.daciaclub.ro/Bobina-de-inductie-t267647.html
Alexio
Schimbat si reglat platina in aceasta dimineata. Platina veche era impuscata... bune materiale.

Si dupa toate cele, tot asa face smile.gif). Este geniala masina asta. O fi de la computer?

Posibil sa aiba scame in carburator? si uneori sa prinda scama pe pozitie proasta?

28 Aug 2013, 08:04:
QUOTE(val2011 @ 27 Aug 2013, 17:28)
Aproximativ aceleasi probleme le am si eu. Uite aici http://www.daciaclub.ro/Bobina-de-inductie-t267647.html
*



Hm... i-am schimbat acum vreo 2 luni montajul cu diodele din alternator... atunci cand a fost facut totul, implicit mergea si totul perfect... Chiar o sa masor diseara...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.