Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebare despre pompa de benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Buna ziua tuturor,

Este vorba despre o dacia 1310L berlina 1.4 carburatie, 1998.

Este posibil ca din cauza pompei de benzina, masina sa moara la ralanti? in sensul ca scade turatia si ramane fara benzina?

In rest in demaraje din mers functioneaza perfect.

Problema se pune numai la plecarea de pe loc sau cand sta pe loc.

Repet: cand este in sarcina, e totul perfect.


Mersi.
maho
La ralanti in mers nu moare ?
DJ-55-AMC
Poi daca zici ca in sarcina merge bine nu are cum sa fie de la pompa de benzina.

In sarcina consumul de benzina este mai mare decat la relanti, asa ca pompa baga benzina. Cel mai probabil e de la carburator.
Alexio
M-am uitat acum la carburator... desfacut jicloare si curatat...

INSA AM GASIT ASTA:

T-ul care vine in carburator, si in care intra 2 furtune... este crapat... destul de lunga crapatura... Eu nu prea stiu daca acel T poate duce la acest efect sau nu...

Positibil el sa fie cauza?

PS: masina merge ok daca ii tin putin socul tras...

31 Aug 2013, 14:32:
QUOTE(maho @ 31 Aug 2013, 13:58)
La ralanti in mers nu moare ?
*




Daca apas ambreiajul, in mers, moare. Dar daca tin socul putin tras, nu moare.
maho
Jiclor ralanti partial infundat. Incearca sa-l desfunzi cu o liža f. subtire (cand patesc asta eu asa fac, ca nu reusesc - datorita gaurii mici - sa o fac prin suflare); dã rezultate de fiecare data.
Nu e de la T, dar oricum, schimba-l si pe ala (e vreo 2 lei, si se gaseste); parca nu intra 2 furtune in el, ci unul de la capacul culbutorilor, si un alt "t" la cealalta iesire, cu ramificatie spre "laba de urs" si sub carburator. Scoate cu grija T-ul respectiv, ca ai sanse sa scoti, odata cu el, si bucsa (pe) care intra in carb.
pojarel18
Clar este de la jiclorul de relanti. Ia o seringa cu benzina si spriteaza puternic prin gaurile jiclorului. Ar trebui sa functioneze.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.