Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 sistem franare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
catalin_wwjd
Salutare.

De curand am schimbat bieletele si capetele de bara. Apoi am schimbat si sabotii. Mi-a spus mecanicul ca am repartitorul ruginit si a facut el ce-a facut si l-a rezolvat (nu mai aveam frane pe spate) La sfarsit mi-a aerisit instalatia de franare. Ideea e ca 2-3 zile mai tarziu a inceput sa mi se intareasca pedala de frana in mers. Franarea este eficienta tot timpul numai ca cursa pedalei devine din ce in ce mai mica pana se intareste complet. Am schimbat pompa de frana si supapa unidirectionala care era cam infundata dar niciun rezultat. Nu stiu ce sa mai fac. Este posibil sa fie de la faptul ca mi-a strans mecanicul cam tare surubul de aerisire de la pompa? ca a zis ca nu prea tine si l-a strans ca sa nu ma curga uleiul. Pompa e noua. Unii mi-au zis ca trebuie schimbat cilindrii altii ca este de la servo, aer fals si alte chestii. Nu stiu ce sa mai fac. Ce-mi recomandati? am cheltuit deja o gramada de bani aiurea. Multumesc.
mecanick_maverick
Nu e reglata bine cursa tijei la servo si ramine atacata pompa .
catalin_wwjd
Multumesc frumos mecanick_maverick ! Deci asta sa-i spun mecanicului? crezi ca se prinde despre ce e vorba?
mecanick_maverick
... daca nu se prinde e grav , dar reglarea cursei o poti face tu cu putina rabdare - dai un "search" si sigur gasesti topicuri unde se explica procesul , n-am timp sa scriu acum .
Preferabil ar fi un repartitor nou dar nu orice inventie de srl-u ... cel ruginit va pierde lichid si cu frinele nu-i de joaca !
catalin_wwjd
cunostintele mele de mecanica sunt limitate la fel si banii. as aprecia daca mi-ai indica tu sau altcineva cum trebuie sa procedez printr-un tutoral cu poze sau ceva. Am inteles ca trebuie sa reglez tija dar nu stiu in ce directie tinand cont de situatia in care este reglata ea deja... Pot sa mai astept pana ai tu timp sau isi face cineva timp sa-mi explice si mie sau sa imi dea un link cu un tutorial si sa-mi spuna in ce directie trebuie reglata. Oricum multumesc frumos pt timpul acordat.
mecanick_maverick
citeste aici postul 13 smile.gif
catalin_wwjd
multumesc maverick
aliceman
maverik are dreptate asa am patit si io la dacia mea, rezolvi problema cu o cheie de 17 si o surubelnita, sub pedala de farana este un ax filetat si are pe el o piulita de 10 , desfiletezi axul vreo 3 ture , strangi contrapiulita si faci o proba , si tot asa faci pana nimeresti
val2011
vezi sa nu fie pistoanele de la etrieri blocate
catalin_wwjd
daca ar fi pistoanele blocate nu ar mai merge deloc, a mea merge pana la un moment dat cand i se pune pata. Luni merg la mecanic si va spun cum sta treaba smile.gif
catalin_wwjd
problema era de la tija, era prea lunga si tinea pompa in presiune. Am mers la fix. Multumesc pentru ajutor!
bashtalu
salut,

pana la urma ce e mai bun, servo de dacie normala sau de papuc diesel? am cumparat pompa de frana noua, de auto nova si trebuie sa cumpar si servo ca sa le schimb, sa am frane bune.

era un topic unde se detalia ce modificari trebuie sa faci pentru servo de papuc?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.