Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Motorul 1.2 TCe 125CP
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Discutii generale - Dacia Duster
ddalcu
Salutare!

Sper ca in toamna/iarna asta sa-mi iau noul Duster facelift. Pana acum imi era foarte clar ce vreau din pdv al motorizarii: 1.5 DCI 110 CP. Acuma de cand au bagat noul motor, incep sa am o dilema.

Voi ce stiti de motorul asta pe benzina? Sau mai bine zis ce stiti despre motoarele TCe de la Renault in general? Cat de vechi sunt ca tehnologie (asta pentru a sti daca au trecut de perioada cu "bolile tineretii")? Cat de fiabile sunt? Merita oare sa aleg acest 1.2 TCe in locul diesel-ului de 110 CP?

Sper sa ma ajutati sa iau o decizie in sensul asta.

Multumesc.
tavi_ro
Si eu am o curiozitate la acest motor, mai merge pe benzina de 95 ? Foloseste uleiuri speciale din cauza turbinei ? Turbina tot cu geometrie variabila ca la diesel este ? Are intercooler ? EGR ? Cam cat costa turbina ?

ddalcu
Chiar nu stie nimeni nimic despre aceste motoare?
IRONICK
Poze!
Dorin Z
motorul 1.2 TCE 125 CP este produs in Spania !!!

sursa: Vocea clientului dacia
aphophis
a fost facut mai ales pt vest. Cred ca vanzarile cu motorul asta in olanda, franta si inca cateva tari europene o sa creasca la facelift..
Squirrel
Dacă ecartul de preț nu ar fi foarte mare (să nu fie egal sau peste prețul lui 1,5dCi 110CP) și ar fi trebuit să iau acum decizia, 1,2 TCe 130 aș fi ales, la fel cum acum 3 ani nu aș fi ezitat pentru 1,4 TCe 130 dacă ar fi fost disponibil
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.