Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema grava planetare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ilie.claudiu90
am o dacie din 98 cumparata recent si am o mare problema,am o mare rontaiala pe partea dreapta,am crezut ca este planetara ca avea joc foarte mare la partea din cutie,am cumparat planetare la mana a2a,bune dar nu sunt sigur ca am cumparat planetare scurte,cum se manifesta o masina cu cutie in 5 trepte si planetare lungi?o data cu planetarele am schimbat si pivotii,precizez ca rontaiala este mare cand masina merge drept sau virata la dreapta,cand rotile sunt virate la stanga rontaiala aproape ca dispare de tot,ce sa verific?care ar mai putea fi problema?
pcostica
eu zic sa schimbi rulmentii.
Bafta!
ilie.claudiu90
dar cum se manifesta o masina cu cutie in 5 trepte si planetare lungi?
STORMTROOPER
In genere ca sa intre planetara lunga, pe o masina care are cutie de viteze pentru planetare scurte, mai trebuie taiat cam 1 cm din ea. Planetara lunga are 660 mm pe cind cea scurta 650 mm. Comportamentul pe sosea este fix acelasi fara nici o diferenta.
PH-06-BOA
Desfa piulitele de la planetare, fara sa dai rotile jos, si impinge in capatul filetat al planetarei, sa vezi cat intra inauntru, in fuzeta. Daca intra 10mm, e bine. Daca nu intra deloc, e planetara lunga, si in mers, cand masina se afla in curba, planetara forteaza in cutia de viteze, si se aud satelitii cum rapaie pe pinionul planetar. Asta nu inseamna ca va fi asa si la tine, mai ales daca s-a umblat la lonjeroane, sau masina a sarit peste cateva santuri. Ceea ce se aude la tine in mers, sunt rulmentii care au bilele deja patrate.
ilie.claudiu90
niciodata nu a fost umblat la lonjeroane,masina are lonjeroanele originale,si spre surprinderea mea sunt in stare foarte buna,dar nu pot sa bag mana in foc ca masina nu a sarit peste vreun sant,ce ar putea fi stramb domnul boa?am suspendat masina pe partea dreapta si am bagat in viteza si suspendata nu face urat,presupun ca daca ar fi rulmentii ar face la fel,dar cum o cobor pe pamant face ca toate cele!!
r3d
la fel sa intamplat si la un amic de al meu ca dupa ce a schimbat pivotii masina facea mai rau ca inainte.cand am saltat masina la pivotu inferior era o singura piulita pa surub si fara saiba.o zi 2 daca mai merge ii pica roata.am pus contra piulita strans bine si merge masina brici.verifica intai jocu la rulemti pivoti sa fie stransi cum trebuie.sau daca ai protectia aia la disc vezi sa nu frece aia de roata.
PH-06-BOA
Si stanga? Din masina nu auzi corect.
ilie.claudiu90
am montat planetare scurte,garantat,si masina face absolut la fel,se aude ca si o planetara uzata in curba,numai ca la mine face pe drum drept,se poate sa fie un rulment spart sau gripat chiar daca rotile nu au joc?
rom33o
da se poate.suspenda masina si invarte cu mana de ele.se va simti daca ai vreun rulment spart.
maho
Mi s-a intamplat demult, pe alta masina (un 1300 break), ca o singura bila dintr-un rulment sa se sparga, iar zornaitul aferent se manifesta doar de la o anumita viteza (parca 40-50) in sus. Rar, dar se poate intampla; oricum, nu seamana cu zgomotul produs de planetare uzate.
ilie.claudiu90
pe partea dreapta am cam eliminat orice suspiciune nu are ce sa mai fiek,am verificat tot,o sa fac si cum spune boa sa o suspend si pe partea stanga sa vad daca se aude de acolo
rom33o
ai gasit problema?
ilie.claudiu90
nu am apucat sa umblu la ea,ca eu lucrez noaptea si azi am dormit toata ziua,o sa va anunt de indata ce am putin timp liber sa umblu la ea
ilie.claudiu90
problema mare,am ridicat de amandoua rotile,nu face pe nici o parte,nici o roata nu are joc,am zis ca e cutia de viteze stricata,am dat jos cutia de viteze,am luat alta cutie de viteze de pe o masina functionala,am pus-o pe masina mea si surpriza,masina face la fel,daca ma sui in masina in drepta, se simte ceva in podea in partea de sus a podelei,langa usa din dreapta,m-a disperat masina asta,am muncit 2 zile sa schimb cutia de viteze si nu am rezolvat nimic,cred ca o sa ajunga la fier
val2011
las-o asa si mergi cu ea ca nare nici pe naiba, asa e la dacii...
ilie.claudiu90
Nu se poate sa o las asa .spuneti.mi care stiti,ar putea sa fie ceva stramb pe dedesubp gen lonjeroane si sa afecteze altceva?chiar nu imi dau seama ce poate fi.nu se poate sa merg cu ea asa pentru ca se aude destul de tare
Mr_Devil83
Da fuzetele jos, ia 4 rulmenti si schimba-i odata...
ilie.claudiu90
ai avut dreptate mr devil un singur rulment il aveam spart la roata din stanga fata,si mi se parea ca zgomotul se aude la roata din dreapta,l-am schimbat si acum merge bine,multumesc pt sfaturi!!
ilie.claudiu90
va mai intreb si eu ceva,am luat o planetara second-hand zilele trecute si am zis sa o pun pe masina sa o incerc,planetara in curbe nu face zgomot in schimb face la drum drept si caraie si mai tare cand trec cu viteza mai mare peste unele denivelari,in schimb am acasa o planetara foarte buna dar lunga,un mecanic mi-a spus ca pot sa pun intr-o parte planetara scurta si intr-o parte lunga dar sa scot stifturile si nu o sa aibe nimic,intrebarea mea este ,afecteaza in vreun fel planetara lunga?se poate strica cealalta?sau cutia?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.