Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intinzator lant distributie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fullhouse
Buna ziua tuturor. Adresez rugamintea mea celor care si-au schimbat intinzatorul hidraulic de la lantul de distributie cu unul mecanic, cu arc. Vreau sa fac modificarea din cauza varstei motorului, stau asa si asa cu presiunea de ulei cu motorul cald, si in relanti se aude un zornait enervant din zona distributiei. E simpla operatiunea sau nu merita sa ma bag? Banuiesc ca trebuie astupata acea gaura din bloc care alimenteaza cu ulei intinzatorul. Intrebarea ar fi daca trebuie filetata acea gaura? N-am desfacut inca nimic, vreau sa ma documentez inainte. Daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi, v-as fi recunoscator.
B17XGG
In mod normal nu se fileteaza; dopul se introduce presat in locul filtrului.
pcostica
confirm ce zice colegu' mai sus nu se fileteaza se bate un dop.
Bafta.
fullhouse
Cand spuneti dop va referiti la un simplu dop metalic ce-l introduc fortat acolo?
pcostica
da! eu l-am facut din aluminiu nu de fier.
Bafta!
B17XGG
Da, un dop din aluminiu, confectionat putin conic, astfel incat sa se ghideze si sa se fixeze bine cand este batut. Pe vremuri era livrat in pachetul intinzatorului cu arc ce urma sa inlocuiasca pe cel hidraulic.
ghitza
am lant +pinioane daca te intereseaza (din vremurile bune)
fullhouse
Mersi mult de raspunsuri, se poate inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.