Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nedumerire!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
creep
Oameni buni, ajutati-ma cu o chestie, ca de nu imi dau foc la harb... Azi am fost la service sa-mi schimb niste bucse, o planetara, 2 rulmenti si pl. de frana pe fatza... dupa ce si-au facut aia treaba, dau sa plec.. si surpriza: nu mai am nici un pic de frana, iar frana si torsul motorului erau singurile puncte tare ala harbului. Ma intorc si-i zic omului care e treaba si-mi zice sa fac pedale si sa merg 100 km pana se rod un pic placutele...unde sa faci 100 km fara frana? si, eu, un nepriceput la mecanica,. ii zic omului sa-mi aeriseasca frana. Ghici, frana isi revine dar imi cere dushmanu 200 mii ca mi-a aerisit farna, asta dupa ce mi-a facut factura pe celelalte chestii.. cica nu e de vina el ca mie nu-mi tin franele, ca el nu a umblat la circuitul de franare. Eu sunt convins ca daca nu schimba pl. de frana.. inca mergea. Mi-a zis ca nu a intalnit in viata lui asa ceva, sa schimbe placutele si sa prinda aer instalatia. Acu va intreb pe voi.. e incompetent si nebun ala, ori e vreun drac care baga aer in instal. de franare dupa ce schimbi placutele. PLs help.. ca luni ma duc sa-mi faca devizul si vreau sa stiu daca il bag in masa sau nu.
Thanks!
ydaniel
nu are treaba placuta de frana cu aerisitul.nu prea inteleg nimica ,dar nu te mai duce la ala!
padual
eu cand mi-a schimbat ultima data placutele mi-a facut si aerisirea...dar na,nu stiu daca intra aer sau nu cand se face operatiunea asta. Mare smecherie nu e cu aerisitul asta dar cred ca e o mare jigodie individul despre care ne-ai povestit.

Dar parca eu am schimbat si lichidul de frana si atunci e alta poveste...chiar nu mai tin minte.Cred ca mai rau te-am incurcat..SCUZE!
Alex2k4
Depinde ce a facut. Daca a deschis si ventilul si a curs lichid de frana sau a scos cu totul bucata aia care tine placutele de frana atunci sigur trebuia aerisita instalatia. Oricum in mod normal cand schimbi placutele mai verifici/schimbi si garniturile si pistonul ca au obiceiul sa se strice si in felul asta ajunge mizerie pe piston si iti mai raman blocate franele.
i.bogdan
preventiv e bine sa o faci de fiecare data
si daca tot umbli pe acolo..verifica garniturile mereu
cred ca ti-o fi schimbat vreuna si a prins aer instalatia.
RIon
cam la 30 000km se face aerisirea
criba
Salut! Am si eu o mica problema cu franele. De cand am luat masina (noua) imi scartaiau franele chiar fara sa franez. Mentionez ca aveam "frane cu senzor" ecologice. M-am bucurat cand a trebuit sa le schimb ca voi scapa de scartaitul ala obsedant. Mi-a spus un coleg sa iau placute normale de fabrica dacia fara senzor ca nu mai am treba. Am frane bune dar.... sad.gif tot scaaaaaart. Am zis ca sunt noi si ca trebuie ceva sa se uzeze putin dar, nimic. Nu stiu ce sa mai fac caci a inceput sa faca din ce in ce mai tare blink.gif chiar si la viraje mici .
Va rog insistent sa ma ajutati cu un sfat (in afara sa le ung tongue.gif )
argon
Cand se schimba placutele de frana, e bine sa cureti si pistonasul, si etrierul pe interior, asa numai sa nu ai surprize sa-ti ramana blocate.
Dar in general daca chimbi placutele fara a umbla la pistonas, nu ai ce cauta la aerisire, ca nu are legatura una cu alta. trebuie aerisit doar daca scoti pistonasul de tot din lacasul lui.
zax
QUOTE(criba @ 26 Sep 2005, 00:16)
Salut! Am si eu o mica problema cu franele. De cand am luat masina (noua) imi scartaiau franele chiar fara sa franez. Mentionez ca aveam "frane cu senzor" ecologice. M-am bucurat cand a trebuit sa le schimb ca voi scapa de scartaitul ala obsedant. Mi-a spus un coleg sa iau placute normale de fabrica dacia fara senzor ca nu mai am treba. Am frane bune dar....  sad.gif  tot scaaaaaart. Am zis ca  sunt noi si ca trebuie ceva sa se uzeze putin dar, nimic. Nu stiu ce sa mai fac caci a inceput sa faca din ce in ce mai tare blink.gif chiar si la viraje mici .
  Va rog insistent sa ma ajutati cu un sfat (in afara sa le ung tongue.gif )
*




Cred ca unsul este totusi singura solutie biggrin.gif . Lasand gluma, nu prea ai ce sa le faci. Toate placutele care se vand acum sunt "ecologice". Au o insertie de pilitura metal si cand prinde cate o bucata mai mare scartaie pana se uzeaza placuta si o da afara. Daca vrei sa scapi de scartait da-le jos si freaca-le cu niste shmilgher dar dupa ce se mai uzeaza un pic si prinde o alta bucata metalica incepe iar sa scartaie. Ata ete! Daca scartaie si atunci cand nu apesi frana inseamna ca ai cam avut ghinion si ai luat unele proaste. Eu am unele intr-o cutie rosie cu albastru. daca ti mortis ma uit dupa cutie prin portbagaj si daca o mai am iti spun si unde sunt facute.
criba
[quote=zax,26 Sep 2005, 12:22]
Ti-as fi foarte recunoscator daca mi-ai spune ce fabricatie sunt ale tale
Am citit pe un post ca ar exista unele unguresti cu insertie de cupru sau ceva asemanator (un metal mai moale decat otelul)
Am analizat si alte masini "surori" cu a mea ca tip si fabricatie, si la multe din ele nu scartaie la semafor cum face a mea. Multumesc pt raspuns si astept vesti!
nephis
daca sistemul de franare mergea bine inainte de a schimba placutele iar mecanicul nu a umblat la ventil, garnituri, furtune, trebuia sa mearga si dupa inlocuirea placutelor.
nu e obligatoriu sa faci aerisirea dupa ce schimbi placutele. daca vrei neaparat, nimeni nu te poate opri (pt. linistea ta sufleteasca). cool.gif cool.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.