Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mini voltmetru digital auto pe albastru , verde sa
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Anunturi - Oferte Permanente
mapo13
Vand voltmetru digital pe display albastru, rosu sau verde - versiunea cea mai mica (mini) si usoara (5g), ideal pentru masurarea si monitorizarea tensiunii bateriei auto !
Dimensiunea lui f. mica il face de invidiat pentru montaarea sa in locuri unde avem spatiu mic si limitat !
MONITORIZEAZA-TI IN PERMANENTA TENSIUNEA PE BATERIA TA !

Lungime 23 mm
Latime 14 mm
Inaltime 10 mm
Greutate 5 gr
Consum 3 mA

Domeniul de lucru respectiv masura intre 0V si 28 V fara sursa externa , iar de la 0 la 100 V cu sursa alimentare externa !
Ideal pentru orice aplicatie, sursa externa se poate obtine din acelasi punct de masura printr-o dioda Zener conectata la firul alb (aux.DC)
A se respecta de asemeni si polaritatea - rosu plus respectiv negru minus .
Posibilitate de etalonare cu un voltmetru de precizie extern printr-un semireglabil accesibil .
Din fabrica vine etalonat foarte precis .

Pret 30 de lei - iar taxele postale 7 lei
Dodone
Salut,
pe mine m-a interesa si un ampermetru. Poti face si asa ceva ? As vrea sa stiu din start, sa le comand pe amandoua. Sau, un singur device, care sa afiseze cele 2 valori, preferabil concomitent, sau alternativ.
Eu inteleg ca voltmetru e mic, dar poti sa faci o poza cu acesta langa un liniar/rigla/ruleta, sa fie un reper de marime ? Merci.
mapo13
Buna ziua ...ampermetre nu am , dar am folosit tot aceste voltmetre pentru rol de ampermetru prin citirea caderii de tensiune pe o rezistenta care se inseriaza cu consumatorul - spre exemplu de 10 ohmi !
Si asa se transforma in ampermetru ...este o solutie care a adoptat-o mai multa lume .
Iar pentru dimesiune sunt cotele acolo in post - ganditi-va ca este lung de 2,3 cm , iar latimea parca 1,5 ...oricum se vede foarte bine si de la distanta mare ...in special cel verde este spectaculos ...
Noroc
Dodone
Pai, si atunci afiseaza valoarea vloti/amperi concomitent sau trebuie sa cumpar doua voltmetre si la unul sa inseriez rezistenta, ca sa am concomitent si voltmetru si ampermetru ? Daca a doua varianta ar fi valabila, as alege culori diferite, rosu/albastru.
mapo13
Da asa este ...unul sa masoare tensiunea , si cu altul trebuie masurat curentul - adica in circuitul de masura se puna o rezistenta de pe care se masoara cu acest volt-metru caderea de tensiune.
Sigur ca este putin mai complicat pentru ca cel care va masura curentul trebuie si alimentat de la 12V spre exemplu , pe cand cel care masoara tensiunea se autoalimenteaza singur in timp ce masoara ...nu stiu ce sa zic !

Vedeti d- voastra cum ve-ti face .
Da ce curent vreti sa masurati ? Ce valoare ? Cu aproximatie ...
Dodone
Cred ca trebuie sa fiu mai concis: eu as dori sa cumpar doua lucruri: un voltmetru si un ampermetru. Vreau sa le montez pe masina - deci la 12 volti - fara sa mai umblu eu dupa rezistente si sa fac lipituri. Vreau doar sa imi indici care fire trebuie conectate la + si care la -.
mapo13
Eu va pot oferi doar volt-metru !

Multumesc
mapo13
Actualizam ...toate culorile disponibile !
mapo13
Vine iarna ...numai bun un voltmetru pentru a vedea cum stai cu tensiunea arteriala ....


Multumesc
mapo13
Disponibil toate culorile ...

Rel la telef: 0754870529 sau pe mess. la mapo130
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.