Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ulei si antigel
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BMA
Fac pregatirea de iarna.
1. am 6000 de km de cand am schimbat uleiul (in aprilie). pana acum am avut 20w50 ESSO. Cineva mi-a zis ca asta e bun si de iarna. Ce ziceti ? sa bag tot 20w50 sau imi recomanda altcineva altu ? in cartea masinii la -15 grade este recomandat 10w30 - 10w50 si la -20 grade e 5w30 - 5w40.

2. am gasit la metro antigel PRELIX 5kg concentrat si aditivat la 300000. stie cineva daca e bun ? cat sa-l diluez ? si ce capacitate are sistemul de racire la nova 1600 carburatie ?

3. ca sa nu mai deschid alt topic. dezaburirea spate nu functioneaza. vine si plus si minus la dezaburire. daca pun un bec cu 2 fire pe dezaburire in capeti pe liniile verticale se aprinde becul. daca pun pe liniutele orizontale nu se aprinde oriunde as pune. e normal ? liniile orizontale sunt cumva o rezistenta care reduce atat curentul incat sa nu se aprinda becul ? sau sunt date cu ceva peste si nu fac contact cu firul meu de la bec?
i.bogdan
QUOTE(BMA @ 24 Sep 2005, 22:44)
Fac pregatirea de iarna.
1. am 6000 de km de cand am schimbat uleiul (in aprilie). pana acum am avut 20w50 ESSO. Cineva mi-a zis ca asta e bun si de iarna. Ce ziceti ? sa bag tot 20w50 sau imi recomanda altcineva altu ? in cartea masinii la -15 grade este recomandat 10w30 - 10w50 si la -20 grade e 5w30 - 5w40.

2. am gasit la metro antigel PRELIX 5kg concentrat si aditivat la 300000. stie cineva daca e bun ? cat sa-l diluez ? si ce capacitate are sistemul de racire la nova 1600 carburatie ?

3. ca sa nu mai deschid alt topic. dezaburirea spate nu functioneaza. vine si plus si minus la dezaburire. daca pun un bec cu 2 fire pe dezaburire in capeti pe liniile verticale se aprinde becul. daca pun pe liniutele orizontale nu se aprinde oriunde as pune. e normal ? liniile orizontale sunt cumva o rezistenta care reduce atat curentul incat sa nu se aprinda becul ? sau sunt date cu ceva peste si nu fac contact cu firul meu de la bec?
*


la prima intrebare:pentru iarna ar fi bine sa bagi un ulei mai putin viscos 15-40 de ex la a mea folosesc mobil 10w-40w indiferent de anotimp. cei drept nu papa ulei inca.
intrebarea 2; depinde de gusturi. pentru romania e bine sa folosesti 1/2 apa-1/2 antigel pentru iarna, daca antigelul e concentrat. in privinta firmei fiecare ce gusturi are. pentru dacie e bun de la petrom. nu are rost sa arunci cu banii.
intrebarea 3; e si normal sa nu se aprinda pe firicele. problema e ca s-ar putea sa se fi ars vreun firicel din cupru. uita-te atent la fiecare din ele. daca e ars vreunul, incearca o solutie mai buna: cumpara o luneta noua laugh.gif .
bye
paulp
BMA, pentru iarna ia ulei 15W40 (poti sa pui tot ESSO daca nu vrei sa schimbi filtrul wink.gif). Personal am fost multumit de BP Visco 2000 smile.gif
Antigel, ia gata preparat, sau concentrat si-l diluezi 1:1 (la 1l de antigel concentrat pui 1l de apa distilata). Intra 6L, dar ia 1L in plus sa ai de aerisit smile.gif
Despre partea cu luneta, ia un multimetru si masoara la papucul de + si la masa si vezi in primul rind daca ai curent la el, apoi iei fiecare linie te uiti atunet in lumina sa vezi unde e interupta. La magazinele mari se gaseste o solutie de reparat liniile intrerupte, dar costa vreo 400-450 mii o sticluta micuta (noi ii spunem "puta de sticluta", poti sa dai cautare pe forum ca s-a discutat la greu subiectul). In cel mai rau caz, daca ai casco, rogi un copil sa te ajute sa schimbi luneta 243.gif
speedy82
Salut! BMA, in ceea ce priveste problema ta cu luneta, verficatul cu un bec nu este deloc elocventa, deoarece daca merge o singura rezistenta becul tot se va aprinde! Asa ca cel mai bine il verifici cu un aparat de masura, asa cu a zis si paulp sau iti iei o luneta noua. Toate cele bune si spor!
argon
QUOTE(BMA @ 24 Sep 2005, 22:44)
Fac pregatirea de iarna.
1. am 6000 de km de cand am schimbat uleiul (in aprilie). pana acum am avut 20w50 ESSO. Cineva mi-a zis ca asta e bun si de iarna. Ce ziceti ? sa bag tot 20w50 sau imi recomanda altcineva altu ? in cartea masinii la -15 grade este recomandat 10w30 - 10w50 si la -20 grade e 5w30 - 5w40.

*



Cum sa pui iarna 20w50? vrei sa faci setu in primavara?
Daca scrie in carte ce zici tu atunci ce rost are intrebarea ta blink.gif
20w50 e de vara si e pentru Dacii cu motoare uzate, cu multe jocuri, se pune cand nu ai preiusne cu un ulei cu terminatia 40.
Pentru o Dacie cu motoru cat de cat OK, vara 15w40, si iarna, tot asa..daca te dau banii afara din casa 5/10w40, depinde de cum il mananca.

Antigel poti pune de oricare, tot antigel e si nu conteaza cum ii zice..dar daca ti neaparat poti pune cel mai scump..singura diferenta fata de cel ieftin e pretul, si senzatia ca faci ceva "bun" pentru masina ta.
iulianv
La cat timp se inlocuieste antigelul?
Eu l-am schimbat acum 2 ani, cand am cumparat masina, si de atunci am folosit numai antigel si iarna si vara (l-am completat tot cu antigel cand ii scadea nivelul).
Si inca o intrebare: nu am reusit sa desfac surubul de la motor cand am schimbat antigelul. Golirea sistemului de racire am facut-o numai pe furtunul de la radiator. Este bine cum am facut sau trebuie desfacut si acel surub?
adostar
Daca nu se desface asta e... tot e bine ca ai bagat antigel dar e bine sa-l masori!

ulei de iarna bun este aral 10 W40
chichi
QUOTE(BMA @ 24 Sep 2005, 23:44)
Fac pregatirea de iarna.
1. am 6000 de km de cand am schimbat uleiul (in aprilie). pana acum am avut 20w50 ESSO. Cineva mi-a zis ca asta e bun si de iarna. Ce ziceti ? sa bag tot 20w50 sau imi recomanda altcineva altu ? in cartea masinii la -15 grade este recomandat 10w30 - 10w50 si la -20 grade e 5w30 - 5w40.


In principiu, eu ti-as sugera sa respecti indicatiile din cartea tehnica a masinii...

Dar de regula, pentru Dacie este recomandat:
-ulei pentru vara: 20W50
-ulei pentru iarna: 10W40.

Eu am pus pe masina un ulei 15W40, dar eu merg cam 4-5000 km pe an (adica fac schimbul de ulei anual), asa ca a trebuit sa fac un compromis... smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.