Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pisici - sfaturi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36
Vlad Georgescu
S-a tot discutat despre ciini, si cred ca e cazul sa discutam si despre pisici.

Despre pisici, am un sfat mai putin obvious: daca aveti monitor CRT, nu le lasati sa stea pe monitor cind lucrati. Cind veti trece la LCD, pisica nu va mai putea sta pe monitor, dar va incerca, se va agata cu ghearele si va zgiria monitorul.

Astazi a trebuit sa bat motanul de doua ori pentru ca s-a suit pe LCD! :-( Imi pare rau sa-l bat, ca nu e vina lui, saracul, el acolo stie ca trebuie sa stea.

Atasez si niste poze cu motanul.
Valentine
QUOTE(Vlad Georgescu @ 25 Sep 2005, 16:23)
daca aveti monitor CRT, nu le lasati sa stea pe monitor cind lucrati.
*

Nu cred ca conteaza tipul de monitor daca ai pisica pe el! biggrin.gif
costi
Vlad te rog frumos, daca mai poti adauga in titlu "doar pt posesori" ca altfel ma umplu de respect daca vad mesage gen "nu pot sa le sufar", "sint prefacute", "mi-au zgiriat masina", am calcat una si-mi pare bine" bla, bla, bla.

Ca sa ma refer la ale mele, din partea mea pot sa stea unde vor mai putin pe masa de la bucatarie. smile.gif
ursamajor
QUOTE(Valentine @ 25 Sep 2005, 17:31)
Nu cred ca conteaza tipul de monitor daca ai pisica pe el! biggrin.gif


Atunci poate contează tipul de pisică... Miți, 10 ani, birmană. wink.gif
costi
la mine statea cel putin unul pe monitor dar acum camera unde este calc. e off limits din motive de veverita australiana care umbla libera.
Mai nou individa a simtit ca vine iarna si-si face provizii.
De dormit doarme sub pat intr-o cutie dar proviziile si le face diametral opus, sub o biblioteca.
Iar motanii stau la usa si pling sa-i las sa intre smile.gif
drakool21
iete ma grozavie...si eu care credeam ca mata (a se citi cu "tz") mea e singura care doarme ca nesimtita pe monitor tongue.gif

in alta ordine de idei, subscriu la sfatul de a nu lasa picica pe monitor. am avut un CRT de 21'' pe care obisnuia javra din imagine sa-si petreaca majoritatea timpului (adica atunci cand nu mananca, isi face nevoile sau alearga ca proasta dupa insecte), si la o petrecere saracul CRT a avut oribila soarta (din punctul lui de vedere biggrin.gif) de a fi inecat in vin rosu demidulce...

cand i-am scos carcasa sa scurg vinul din el m-am ingrozit de ce am vazut...era PLIN de par de pisica, coolerele de pe carcasa abia se mai miscau, radiatoarele de pe placa de baza erau complet infundate etc...asa ca, aveti grija ph34r.gif
AIX
Costi, cum e domle veverita aia australiana? Baga niste poze, cred ca nu-s singurul curios de pe aici. Si de ce n-o lasi sa se socializeze cu motanii? Cafteala?
drakool21
veverita australiana

costi
A mea nu arata chiar asa.
Sau ma rog arata cu exceptia cozii care-i cu par mai putin.
Din cite am inteles tipa sta pe pamint nu in pomi ca la noi.
Am incercat sa-i fac poze de n'spe ori dar toate au iesit neclare. Are gagica o vitezaaaaaa. Si nu sta o clipa in loc.
A primit-i fimea de ziua ei, intr-o colivie in care desi avea o juma de nuca de cocos pe post de casa, o casuta cumparat ulterior de la pet shop, o roata si o creanga, nu s-a simtit bine deloc. Rodea barele.
Pina la urma de mila i-am dat drumul, cu gindul ca o prindem noi si o bagam la loc.
De prins am prins-o dar de bagat nu. Ne-a fost mila.
Dupa cum spunea doarme sub pat si ara camara vis-a vis.
O sa mai incerc cu pozele da-i greu smile.gif

instructor
[attachmentid=15378] [attachmentid=15376] [attachmentid=15377] ea e pisica mea nadia.are 7 luni ,birmaneza ,jucausa si cuminte
costi
Nu vrea sa iasa gagica...
Pina atunci motanii!
mil
cred ca motanul lui Vlad se urca din reflex ca LCD nu mai e cald, chiar daca il lasi, o sa se lamureasca rapid ca nu mai e ca inainte si cum vine frigul il va trada pentru calorifer...pana acest proces are loc iti sugerez sa pui un ecran de protectie pe LCD, sau mai bine sa ii amenajezi o platforma (un vraf de carti de exemplu) in spatele LCD ca sa nu se mai agate de LCD...pe langa caldura pisica sta pe monitor pentru ca e langa stapan....deci Vlad, nu mai bate animalu', fa-i pe plac wink.gif
madalina
Parca mai era un topic despre pisici, facut de asarban ...
Codrin
Manual folosire pisica by asarban
AND
Pe al meu il cheama Bijou , are 10 ani si uitati ce moaca are! tongue.gif

O poza e cu el cand era pui , si una e mai recenta.
mars
Miaunique, 1 an, persana tunsa... ph34r.gif
ursamajor
QUOTE(mars @ 25 Sep 2005, 23:35)
Miaunique, 1 an, persana tunsa... ph34r.gif
*



Uf, sireaca!
cabanos ticalos
Monitoarele CRT se clasifica in pisicostatice si pisicodinamice dupa forma lor. Daca inainte de LCD aveai un monitor pisicodinamic era alta treaba, nu se obisnuia asa.
Si monotorul meu e pisicostatic si normal ca e cald si una din pisici doarme acolo.
Ov
QUOTE(AIX @ 25 Sep 2005, 19:50)
Si de ce n-o lasi sa se socializeze cu motanii? Cafteala?
*



nu, HALEALA ! 04.gif
adimicu
cam asa arata motanul meu cand l-am adoptat de pe strada
maddan
Dragilor, nu-i asa ca vreti sa va mai pun si eu o poza cu pisicuta mea, sa vedeti cum arata dupa 1 an?... 04.gif

Numai la cerere!*

*pentru cunoscatori.... icon_twisted.gif
driverx
Nuuuu

daca e tot asa ca atunci, mai bine nu. smile.gif
Lolek
QUOTE(maddan @ 26 Sep 2005, 13:00)
numai la cerere!*

*pentru cunoscatori.... icon_twisted.gif
*


marturisesc ca eu unu' mor de curiozitate... arata cam ca un liliac acu un an. smile.gif
costi
Nuuuuuuuuuuuuuuuu ! Iar ai adus alien cat-ul asta?

Auziti, da' Andrei o mai are?
Marty
QUOTE(maddan @ 26 Sep 2005, 13:00)
Dragilor, nu-i asa ca vreti sa va mai pun si eu o poza cu pisicuta mea, sa vedeti cum arata dupa 1 an?... 04.gif
*



Please, don't !!!! 1zhelp00.gif
costi
Too late !
Iar nu dorm la noapte
MAS
QUOTE(maddan @ 26 Sep 2005, 13:00)
Dragilor, nu-i asa ca vreti sa va mai pun si eu o poza cu pisicuta mea, sa vedeti cum arata dupa 1 an?... 04.gif

Numai la cerere!*

*pentru cunoscatori.... icon_twisted.gif
*



Urit animal!!!!
Cum poti sa stai ma cu creatura aia in casa?!!?!?!
Gives me the creeps!
Sa stau cu animalu' ala-n casa, cre ca n-as dormi noaptea si as avea numai heeebeee-geebes
Zici ca stai cu dracu'-n casa! Hesus!
maddan
243.gif

la cererea generala...:

PS. ATENTIE! Nerecomandat minorilor si suferinzilor de inima! icon_twisted.gif
Lolek
mda. pun pariu ca doarme cu capul in jos atarnata de tavan. smile.gif
costi
E si betiva ?
Cred ca bea sa uite saraca!
Da ciinele ce vina a avut? i-ai distrus pshihicul.... uite ce privire are !
Marty
VAI, MAMA !!!! alcoholic.gif
Mache
Imi mentin punctul de vedere exprimat in iarna: asta-i o pisica din trupele speciale! biggrin.gif
driverx
QUOTE(maddan @ 26 Sep 2005, 15:04)
243.gif

la cererea generala...:

PS. ATENTIE! Nerecomandat minorilor si suferinzilor de inima! icon_twisted.gif
*




Hai ma maddan, nu vezi ca si cainele implora mila? ohmy.gif sad.gif
luxcor
QUOTE(maddan @ 26 Sep 2005, 14:04)
la cererea generala...:

PS. ATENTIE! Nerecomandat minorilor si suferinzilor de inima! icon_twisted.gif
*



mama saracii arata de minim 10.000 lei biletul de intrare biggrin.gif
maxiK
QUOTE(maddan @ 26 Sep 2005, 13:00)
Dragilor, nu-i asa ca vreti sa va mai pun si eu o poza cu pisicuta mea, sa vedeti cum arata dupa 1 an?... 04.gif


Mai, eu zic ca arata haios. E chiar simpatica.
P.s.
Detin si eu un motan birmanez de 9 ani. Am sa incerc sa-i pun poza, ca de mi-am luat telefon amestecat rolleyes.gif
Vad ca suntem destui posesori de mâțe pe forumul asta. biggrin.gif
maddan
Bai, si inca v-am scutit de pozele mai scary.... tongue.gif

Adevarul este ca mîța este incredibil de calina, nu ne-a zgariat pana acum!! ceea ce este extrem de rar (am mai avut pisica si eram franjuri pe maini) si are o personalitate super-super, parca ar fi catel, nu pisica. Poate unde a copilarit cu catelusa mea parasutista (a sarit de la etajul 9 si s-a ales doar cu un picior rupt), cu care se alearga toata ziua prin casa (e un dezastru ce gasesc cand vin acasa... biggrin.gif ).

Pe cat de urata este (imi place sa-mi sperii invitatii care nu stiu ca am pisica, dandu-i drumul pe tacute in sufragerie... 243.gif), pe cat de lipicioasa si blanda (cu noi, nu cu strainii, de care se fereste).

ps.
si da, face parte din trupele speciale. daca va puneam si poze in care e cu blitz-ul in ochi... chiar nu mai dormeati hehehehe icon_twisted.gif....
Lolek
bai, adevarul e ca eu hot sa fiu si sa dau cu ochii de ea, as avea nevoie de niste terapie... biggrin.gif
driverx
QUOTE(maddan @ 26 Sep 2005, 15:22)
ps.
si da, face parte din trupele speciale. daca va puneam si poze in care e cu blitz-ul in ochi... chiar nu mai dormeati hehehehe icon_twisted.gif....
*



Parca vad ca o sa apara si pozele alea, chit ca noi nu ne dorim nici pe departe.... biggrin.gif
Marty
QUOTE(driverx @ 26 Sep 2005, 14:28)
Parca vad ca o sa apara si pozele alea, chit ca noi nu ne dorim nici pe departe....  biggrin.gif
*


Nu stiu de ce dar ma incearca acelasi sentiment!
Lolek
QUOTE(Marty @ 26 Sep 2005, 14:32)
Nu stiu de ce dar ma incearca acelasi sentiment!
*


maddan, baga... acus-acus se face de plecat acasa, barem sa plecam si noi cu niste impresii frumoase de povestit cand agati geaca in cuier si te intreaba vocea aia "ei, cum a fost la lucru azi?"
karenina
Eu nu pricep ce pisici aveti voi, ca dihania mea de motan numai debunii face.

Legat de monitor, eu nu-l las de nici o culoare sus, pentru ca mi-a facut o data bucuria si mi l-a "'marcat". Pe moment nu mi-am dat seama, dar cand l-am deschis si au iesit scantei, l-am cam fugarit prin casa. Bestial a fost tipul care mi-a reparat monitorul (caruia, evident, nu-i spusesem ce are) ... care mi-a atras atentia ca "miroase foarte ciudat, oare ati scapat ceva acid inauntru?". smile.gif
vv
maddan, de fapt eu cred ca nu mai ai alte poze, te lauzi doar 04.gif 243.gif
mil
hai madule cu pozele alea sa ne bulucim ca la urs
maddan
Bine ma, voi ati vrut-o!*

*pe bune ca eu nu vroiam s-o pun... laugh.gif
Marty
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.............................
Lolek
pe teava de la calorifer e sange... ph34r.gif
MAS
Bietul caine! Cred ca PISICA AIA il fugareste pe el...
MAS
QUOTE(maddan @ 26 Sep 2005, 14:49)
Bine ma, voi ati vrut-o!*

*pe bune ca eu nu vroiam s-o pun... laugh.gif
*



Holy SHIT!!!

Holy Mother of GOD!!! Hesus!!!

Pe toti Sfintii!!!

Cheama repede exorcistul!
Vorbeste cu Constantine!

S-a infiltrat un drac in lumea reala!!!

My GOD!!!!
Marty
QUOTE(Lolek @ 26 Sep 2005, 14:54)
pe teava de la calorifer e sange... ph34r.gif
*


N-are calorifere!!!! Cred ca teava aia e arma alba a pisicii....
Lolek
QUOTE(Marty @ 26 Sep 2005, 14:57)
N-are calorifere!!!! Cred ca teava aia e arma alba a pisicii....
*


ba e calorifer. si aratarea se hraneste cu vecini. ma uit pe anunturile imobiliare si cand gasesc cel mai ieftin apartament, sigur e ala de deasupra lui maddan. ne strangem cu furci si coase si mergem sa rezolvam. laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.