Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pisici - sfaturi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36
gabize
Faina suedeza! wub.gif
Liviu
Multumesc. A ajuns la noi temporar, cat avea stapanul concediu ... si dupa ce s-a intors din concediu ne-am oferit sa o adoptam permanent ... asa a ramas smile.gif
iulia_boris
Da' blanoasa-i,nene..Este frumoasa bestia..
UXE
Pai e frig acolo tongue.gif
GIC
QUOTE(gibonu @ 2 Sep 2014, 15:49)
@gabize

Multumesc.
O sa incerc metoda descrisa de tine.

Nisip am luat deja (lucreaza unii pe strada) iar ca litiera, cel putin deocamdata o sa folosesc un capac de la cutia cu topuri de hartie.

Vedem ce iese.

P.S. Ce-o fi asa de greu ca pisica mare sa-i spuna pisicii mici "fa, caca-te in litiera".
*


Metoda 2
Pui nisip, sau boabe d'alea albe si fara miros din litiera, pe treaba proaspat facuta sub masa si dupa ce se impregneaza cu miros il muti in litiera. Asa ai insemnat litiera cu mirosul ei. Tot ce trebuie sa mai faci e sa pui animalul, din cand in cand (cam la tot la 2 ore zic eu), in litiera ca sa nu-i uite locul. Spala f bine locul unde facea inainte, eventual presara apoi putin piper macinat - asta il va alunga din WC-ul ales de ea. Metoda cu piper am folosit-o la a mea, preventiv, ca sa nu urce pe masa in lipsa noastra si a functionat. Acum are acces oriunde dar niciodata nu i-am vazut urmele pe masa si e singura 6-8 ore/zi.
gibonu
S-a rezolvat mai repede decat ma asteptam.

Nici n-am apucat sa pun tot nisipul in capacul de carton ca pisica mica a si venit sa isi faca nevoile.
Practic a venit imediat cum a auzit zgmotul de nisip pus in tavita.

Asadar, problema s-a rezolvat.
Din cate inteleg, pisica mica era invatata la litiera, insa cu nisip de constructii si nu cu nisip special pentru pisici de la supermarket.

Avand in vedere ca am luat-o din Bulgaria, dintr-o parcare inainte de Ruse, probabil ca fostii stapani bulgari foloseau nisip de constructii.

Multumesc pentru informatii.

P.S. Exista vreo sansa sa o obisnuisc cu nisip special pentru pisici?
GIC
Sigur. Pe masura ce se consuma nisipul pus de tine il completezi cu ce vrei tu dar cu miros neutru, nu folosi in faza asta ceva parfumat.

Locul preferat de dormit radmasa.gif
Han Solo
probabil ca daca incepi sa ii servesti amestec, incepand cu un pic de nisip de litiera amestecat in cel de constructii si tot avansand proportiile o vei invata rapid.
bygy007
a mea nu e pretentioasaa , la inceput cind era mica puneam nisip , treptat am pus din ce in ce mai , putin , pina nu am mai pus deloc

ar trebui in timp sa incerci daca e cu un mix si usor schimbind cantitatile pina ajungi la ce vrei

bine inteles ca mainnca in bucatarie si face nevoile in baie , dar din foarte rar si prin alte parti tongue.gif
gabize
Mâțele mele au preferat mereu nisipul "natur". Probabil și pentru că afară nu găsesc altceva. tongue.gif
gibonu
Perfect, multumesc frumos pentru informatii.

Si daca tot am deschis discutia, profit de experienta voastra si ma deranjez cu o intrebare.

Pisica mare deocamdata nu o accepta pe pisica mica.
Atunci cand pisica mica vine la ea, cea mare o scuipa si ridica laba ca sa o trozneasca (pana acum n-am vazut sa o trosneasca).

Stiu ca e normal ca pisica mare sa nu o accepte din prima pe cea mica, pe motiv de teritoriu, stapana casei, atentia stapanilor, etc.

Asadar, pot face eu ceva ca cele doua pisici sa se imprieteneasca, sau se rezolva totul dupa ceva timp.

Multumesc.
Han Solo
se rezolva in timp fara probleme in 99% din cazuri.

LE: mai nasol e cand vrei sa impaci doua matse adulte.
gabize
Dacă nu o mușcă, nu o rănește, doar o pune la respect, nu ai de ce să-ți faci griji. Încet-încet cea mare va lăsa garda jos.
În cazul în care cea mare e bătrână, acomodarea s-ar putea să dureze mai mult.
gibonu
Multumesc.

Nu cred ca a lovit-o pe cea mica, insa nu stiu ce fac cele doua pisici cat sunt singure acasa.
Cea mare cred ca are vreo 12 ani iar cea mica nu cred sa aiba mai mult de 3 luni.

Asadar, astept.
b34uen
se rezolva in timp. peste cativa ani cea mica o sa o trozneasca pe cea batrana...
andreig1982
QUOTE(Liviu @ 2 Sep 2014, 15:28)
Noua membra a familiei (miauna numai in suedeza, dar ne intelegem) smile.gif.

[attachmentid=1627960165] [attachmentid=1627960166] [attachmentid=1627960167] [attachmentid=1627960168]
*


e cumva norvegiana de padure? smile.gif
Liviu
Sincer, nu stiu. De abia am luat actele ei acum cateva zile si nu le-am citit. Poate scrie acolo rasa exacta. Daca aflu ceva, scriu aici smile.gif. Am sa intreb cand mergem ca sa o inscrie electronic in grija noastra. Are deja RFID implantat de cand era mica cica (spun fostii stapani).
Liviu
Deci da.. e norvegiana de padure smile.gif .. si o cheama Maja, nu Maya smile.gif .. i-am citit "manualul de utilizare".
Cu ocazia asta am aflat ca are si casco ... si costa cam cat casco la o masina, in Romania biggrin.gif ...
UXE
De ce ii zice 'de padure'?
Markos
Acolo naște puii.

Apropo, asta ce rasă e?
user posted image
bion
Bulgareasca adoptata in Primaverii.
Norvegienele alea sunt uriase si pasionate cataratoare smile.gif
Liviu
A mea nu e pura ca rasa ... are toate caracteristicile unei norvegiene de padure, mai putin dimensiunea. Asta e micuta - la 2 ani (cat a implinit) are vreo 3Kg - e mai mult blana smile.gif.
Sper ca nu im face o surpriza in 1-2 ani de acuma si sa se faca cat un caine smile.gif
andreig1982
oricum e simpatica flocosenia smile.gif
s-o stapaniti sanatosi si sa fie sanatoasa
Liviu
Multumim.
Alydor
Cum imi dezvat matza sa nu mai imi parcheze pe masina soarecii pe care ii prinde? De o saptamana imi pune pe capota toate lighioanele pe care le captureaza. Am incercat sa pun piper pe masina, n-are nici o treaba...


Suma respectelor, Alydor
bion
Du masina la REMAT.
Atuci matza o sati-i care in pat.
Alydor
nu poci ca e masina lu' socru'


Suma respectelor, Alydor
bion
Du-l si pe el.
Alydor
el deja lucreaza acolo, asa ca se duce singur in fiecare zi...


Suma respectelor, Alydor
gabize
QUOTE(Alydor @ 8 Sep 2014, 16:08)
Cum imi dezvat matza sa nu mai imi parcheze pe masina soarecii pe care ii prinde? De o saptamana imi pune pe capota toate lighioanele pe care le captureaza. Am incercat sa pun piper pe masina, n-are nici o treaba...
Suma respectelor, Alydor
*




QUOTE(Alydor @ 8 Sep 2014, 19:11)
nu poci ca e masina lu' socru'
Suma respectelor, Alydor
*



Ăsta e deja noroc chior, nu problemă de semnalat pe forum!
Sau decât te lauzi?? unsure.gif

maho
Vrea doar sa-si faca alibi pt. zgarieturile de pe masina socrului.
Alydor
QUOTE(gabize @ 8 Sep 2014, 19:47)
Ăsta e deja noroc chior, nu problemă de semnalat pe forum!
Sau decât te lauzi??  unsure.gif
*


decat ma laud... da' tre sa ii fac ceva lighioanei ca m-am saturat sa arunc soarecii la gaini in fiecare dimineata...

QUOTE(maho @ 8 Sep 2014, 21:31)
Vrea doar sa-si faca alibi pt. zgarieturile de pe masina socrului.
*


Pai nu o zgarie ca are pernite fine pe labute...


Suma respectelor, Alydor
dacis
QUOTE(Alydor @ 8 Sep 2014, 21:47)
m-am saturat sa arunc soarecii la gaini in fiecare dimineata...
*

Si voi gainile alea le si mancati? ohmy.gif
maho
Dac-ai sti ce mai mananca gainile...
Alydor
QUOTE(dacis @ 8 Sep 2014, 21:55)
Si voi gainile alea le si mancati?  ohmy.gif
*


Nu... doar ouale... gainile le vand in piata.


QUOTE(maho @ 8 Sep 2014, 21:55)
Dac-ai sti ce mai mananca gainile...
*


Pai stiu... ca a naibii pisoi nu ii mananca... Ii omoara si ii lasa pe masina. Prinsesem intr-o galeata acu ceva vreme niste soareci si i-am aruncat la gaini. Sa vezi show... Fugeau dupa ei mai ceva ca pisicile...


Suma respectelor, Alydor
razvanamza
Va recomand cel mai grozav "nisip" pentru litiere. Noi folosim de 3-4 ani pelete pentru centrala termica (se folosesc si la iepuri in centrele gen pet-shop. Pur si simplu nu exista miros (cand este stropit, pur si simplu "absoarbe" lichidul, peletele transformandu-se in praf.

Daca se cumpara o litiera cu "gratar", praful coboara sub gratar, de unde este foarte usor de aruncat, "cernand" litiera.

Acelasi produs se gaseste sub forma unui sac, cu numele "oko cat's best", cel mai laudat asternut pe la straini (este si biodegradabil, deci se arunca la wc..).

Costul unui sac enorm este de 15-20 de lei la orice praktiker/dedeman/brico. Un sac tine intre 3 si 6 luni, in functie de calitatea peletelor. Cel mai bun pare a fi cel "alb". Cel inchis la culoare are miros de umed, si se consuma mai repede.
iulia_boris
Iar rahatu' matei,sa inteleg,ramane la vedere..

[attachmentid=1627961007]
corbex
Te ascunzi dupa pisic ca sa te uiti la antena 3.
iulia_boris
Gresit,tataie,era filmul 'The Two Faces of January'..Pe care-l recomand,ca tot veni vorba..
UXE
Leo ce face?
kum
Bine.
iulia_boris
[attachmentid=1627961236]
gabize
Copcil răzgâiet... wub.gif
Mi-i dor de perioada când mâța mea se cățăra pe perdele. Acuma-i cuminte, nu pot să-i reproșez decât că sforăie. Tare! Și cum obișnuiește să se furișeze noaptea în patul nostru... mad.gif
kum
[attachmentid=1627961366]
iulia_boris
Atunci cand dorm sunt tare dragalasi.Si eu am ajuns sa-i permit bestiei sa doarma cu noi noaptea..
De catarat era pt prima oara.N-o incurajez ca poate cedeaza sforile prinse de mine..
bion
Poate invata sa se catere si stapana. rolleyes.gif
b34uen
daca o convingi sa nu mai se urce sa imi spui si mie. a mea e la a doua plasa si se catara si acum dupa 6 ani cu toate ca are 5.5 kg. si plasa tot cu ate e legata.
pe prima nu a rupt-o dar a largit-o indeajuns sa nu mai fie utilizabila pt retinut tantarii afara.
Markos
QUOTE(bion @ 11 Sep 2014, 20:17)

Poate invata sa se catere si domnu Boris. rolleyes.gif
*


Good joke.
kum
QUOTE(DannyY @ 10 Jul 2014, 00:12)
seamana cu o basina in mijlocul unui concert de Mozart.
*


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.