Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pisici - sfaturi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36
l@u
Asa e el haplea ca celelalte mananca cat trebuie si pleaca dar el pana nu vede farfuria goala nu pleaca,trebuie sa io iau din fata ca mananca pana nu mai poate merge.L-am lasat odata sa vad cat poate si mancat pana a borat in farfurie.
cristi_eftimie
mancareeee...asa se hraneste o pisica
&feature=player_embedded
l@u
trebuie un scaun mai mare, neaparat !
cosstti
Bine v-am gasit.
Voi cum procedati cand vreti sa taiati ghearele la motan? ca la mine este un calvar, un safari se lasa cu urmariri ca'n filme urmate de capturarea animalului ciudat si mieunacios.
Apoi urmeaza operatiune propriuzisa .... contentionarea urmata de mieunatul excesiv de zici ca este un gibon injunghiat, dupa care consoarta ii taie unghiile motanului recalcitrant.
De multe ori operatiunea se termina cu 1 - 0 pentru motan pentru ca scapa prin diverse tertipuri de la supliciu, doar cu 2 - 3 ungii taiate si nu uita sa-mi amiteasca acest lucru noaptea, cand zmotoceste cu ghearele ramase intacte, sarmanul fotoliu.
Groaznica si infernala lighioaie imi face in ciuda ... ce mai!!??
Un drog .... ceva sa-l fac mai docil, mai civilizat, mai conciliant, mai cooperant sa nu mai opuna atata rezistenta la operatiunea "taiatul unghiilor".
Asadar... un sfat va rog. Multumesc.
l@u
Daca tu il tii fara voia lui (ceea ce pentru pisica este egal cu bataia)si sotia ii taie ghearele nu o sa stea in veci .Eu o pun pe genuchi si intai o mangai dupa care ii arat ungiera si stie ce urmeaza,daca vrea sta si nu spune nimic,daca nu vrea o las sa plece si incerc dupa ceva timp iar,sunt zile in care nu vrea deloc sa stea si o las pe a doua zi,sunt zile cand sta din prima fara nici o treaba.Cu periatul e treaba simpla ii aratam peria si se intinde imediat,operatiunea are loc in cada .
gabize
Pisicii mele i-am taiat o singura data ghearele, cu multi ani in urma. Da' n-am luat in considerare la acea vreme, ca pisica isi petrecea o parte din timp si pe afara. La prima incercare de "escaladare" a visinului, a fost de cascadorii rasului. Merita imortalizat momentul, din pacate nu aveam la dispozitie cu ce. De atunci, cu riscul de a-mi lasa zgarieturi cand ne jucam, prefer s-o las sa si le toaleteze singura. Cand n-are copaci la dispozitie (mai ales iarna, cand petrece majoritatea timpului in casa), imi nenoroceste tapiteria scaunelor/canapelelor... Asta e, ea sa fie sanatoasa smile.gif
cosstti
Multumesc pentru sfaturi, voi incerca sa-l iau cu binisorul, voi incerca....
corbex
Ii arati un cotoi si s pune singura cu rotile-n sus.
Wolfman
De cand n-ai mai avut parte ai uitat ca nici pisicile n-o fac "cu rotile-n sus", cum era pe vremea lu' matale! tongue.gif
l@u
QUOTE(corbex @ 24 Feb 2013, 11:43)
Ii arati un cotoi si s pune singura cu rotile-n sus.
*



faza asta tine la solnitza cu cureaua de distributie biggrin.gif
bz_26_zzz
[attachmentid=1627871097]
l@u
ce i-ai aratat ?
Victoras2001
Ciorapii.

24 Feb 2013, 13:22:
Test
Markos
merge
Squirrel
Cât de nesuferite pot fi câteodată…
DragosP
Apropos de pisici...
Pisica mea a învățat să sară pe clanță și să deschidă ușile. blink.gif Acum toată casa e a ei. mad.gif
În afară de a o lega-n lesă ( wacko.gif ) și de a închide ușile cu cheia, ce alte soluții s-o potolesc am? nedumerire.gif
maho
Roaga-te tongue.gif
DragosP
Nu merge. Am încercat. sad.gif
Altceva?
Squirrel
Întărește arcul de la clanțe…E drept că va deveni destul de gălăgioasă în tentative…
maho
Leaga o baterie auto la clanta.
DragosP
M-am gândit la asta, dar are tehnică: sare cu fundul direct pe clanță.
Mă gândeam la o determinare a ei cumva să renunțe la obiceiul ăsta.

Cred că până la urmă o să înlocuiesc clanța cu buton d'ăla rotativ (sau cum i-o zice). blush.gif
Lostboy
QUOTE(maho @ 11 Mar 2013, 15:26)
Leaga o baterie auto la clanta.
*


radmasa.gif
DragosP
Și ce dacă o fac? Să-i cadă peste labe, sau de ce?
Credeți că pune limba? nedumerire.gif
corbex
Ce uameni! In loc sa zica merci ca nu-l mai siciie sa-i deschida usa...
Markos
Poti monta la usi un sistem de acces cu card sau cu cititor de amprente.
DragosP
Să știi că m-am gândit. Și nici nu mi-ar fi foarte greu s-o fac.
Dar mă gândesc că noaptea s-ar putea să mă piș pe mine până nimeresc eu cititorul de amprente... blush.gif
Merced
Ii poti lasa tableta sa se joace
Markos
Belea icon_mrgreen.gif
bion
Trei babe si trei mosi. Am uitat de cand ii am asa sunt de batrani dar nu dau semne ca li s-au terminat vietile biggrin.gif wacko.gif
[attachmentid=1627888220] [attachmentid=1627888221]
bygy007
unde este pisica? biggrin.gif
Markos
Unde e covoru'?
bygy007
unde e pisica biggrin.gif , am ajuns acasa am pus punga si cica blush.gif s-a ascuns
iulia_boris
Nene bion,ai felisa?

bygy,se juca de-a ascunsa.. smile.gif
Markos
QUOTE(iulia_boris @ 21 May 2013, 10:57)
Nene bion,ai felisa?
*


Nu, are reumatism.
iulia_boris
Da' are mult reumatism.. ohmy.gif
l@u
noua generatie , 10 pisoi ,au 2 saptamani wub.gif
gabize
wub.gif
corbex
Dai si la bucata?
aphophis
la kilogram tongue.gif
Markos
Nu știu dacă adună de-un kilogram unsure.gif
l@u
cate bucati vrei badie ?
gabize
QUOTE(l@u @ 26 May 2013, 18:58)
noua generatie , 10 pisoi ,au 2 saptamani  wub.gif
*



Mare noroc ai că stai departe de Bistrița. Că soața mea deja a pus ochii pe câțiva. Mai exact pe 10 smile.gif.
corbex
Sint proaspete?

M-au priccopsit si pe mine plozii cu una, care e si oloaga total de trenul spate. Nici senzor de pishare n-are. Imi ajunge.
Da'ncerc sa-ti fac publicitate.

26 May 2013, 18:31:
QUOTE(gabizegrean @ 26 May 2013, 18:30)
Mare noroc ai că stai departe de Bistrița. Că soața mea deja a pus ochii pe câțiva. Mai exact pe 10 smile.gif.
*


Auzi, L@u-le! I le pui la DHL.
Markos
Io-s în dilemă. Să cumpăr de-astea sau să apelez la l@u? nedumerire.gif
gabize
down.gif
ai noroc ca nu-s moderator smile.gif
DragosP
Da, nu.
Markos
Hai că glumeam tongue.gif

l@ule, să-ți trăiască pisoii și să ajungeți așa!
l@u
QUOTE(Markos @ 26 May 2013, 19:44)
Hai că glumeam  tongue.gif
*



Daca si pe postarile tale ma supar , inseamna ca tre' sa ma calugaresc !

Toti sunt adoptabili, mai putin strengarul ala gri care spre supararea unora va fi sterilizat si va ramane stapan in curte !

Oare ce nume sa ii pun ?


AR-18-MOS
QUOTE(l@u @ 26 May 2013, 18:58)
Oare ce nume sa ii pun ?
*


Grecu'. rolleyes.gif
corbex
Coiless Footetot.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.