Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Folositi cauciucuri vara/iarna?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2, 3, 4
asarban
Hai sa vedem cati dintre noi sunt in top300!
Marty
Eu am ales varianta a doua, pentru ca merit! icon_mrgreen.gif
MoneyTalks
Asarban >> Tu ai raspuns la chestionar? Ca eu cind am raspuns a fost doar un NU icon_mrgreen.gif
asarban
Ihi!

Tot NU am zis si eu!

Dar astept sponsorizari!

Si nici nu ar fi "mult"!

8 bulioane 4 caucioace!



Maaamelor din lumea'ntreaga.....
liviu`s
Iarna nu ma deplasez foarte mult in tara cu masina, asa ca investesc banii respectivii in altele.

Dar daca cineva vrea sa-si faca pomana cu un set, multumesc anticipat.
MoneyTalks
QUOTE
Ihi!

Tot NU am zis si eu!

Dar astept sponsorizari!

Si nici nu ar fi \"mult\"!

8 bulioane 4 caucioace!



Maaamelor din lumea'ntreaga.....


Pai cum ai avut bani de Skoda daca nu ai bani de caucioace? :shock:



Si apropo, pe mine m-au costat 4 caucioace de iarna cu genti cu tot vreo 615 euro la promotie :roll:
Marius
Mi-am luat Clima (si nu Scala) tocmai din cauza rotilor. Nu-mi plac nici jentile si nici "matadoarele" cu care au venit solnitzele. (Nu va suparati pe mine; e parerea mea). Am votat 2, desi la primavara mi-am propus sa-mi iau jenti + cauciucuri mai late de vara. Iarna asta merg cu ce am ca doar sunt noi.
Bobo
am votat nu;
Mihai_E
din pacate, nu...
Marty
QUOTE
Ihi!

Tot NU am zis si eu!

Dar astept sponsorizari!

Si nici nu ar fi \"mult\"!

8 bulioane 4 caucioace!



Maaamelor din lumea'ntreaga.....


Pai, stimabile, in loc sa-ti fi cumparat jartelele alea de Firestone care le ai acum, mai bine iti cumparai 4 Sava/Debica/Matador de iarna si pina in Mai stringeai bani si-ti luai unele de vara, sau vara foloseai Matadoarele cu care a venit masina incaltata. Nu e vina nimanui ca tu nu-ti gindesti strategiile financiare astfel incit sa iesi in cistig din toate punctele de vedere :roll:
asarban
Shef, nu da!

Dar stii cum erau MAtadoarele??

Alunecai pe ele de parca erau Montana!

Crezi ca de nebun le-am schimbat???

Si Firestoanele sunt brand Bridgestone si sunt chiar supermultumit de ele!
GeorgeB
banii vorbeste , baniiiii nenicule
GeorgeB
eu am bridgestone pe vectra si sunt un pic cam nasole , muuuuuult mai bune sunt michelinurile si cele mai bune sunt NOKIAN
FLEX
Am votat varianta 2, ca la primavara fac avion din Matiz!...loluri,loluri,loluri.....
Valentine
eu am votat nu. o sa merg cu astea, daca tot sunt noi smile.gif (cand merg! biggrin.gif)
DSops
Eu nu prea am cum sa votez, pentru ca mi-am luat pentru prima data all seasons si sunt curios cum se comporta. Oricum voi fi un fericit, pentru ca iarna tracuta am patinat aproape perfect cu Montana de iarna.
Nicu
io votai da ca tare rau am mai alunecat asta iarna. acu le schimb!
RaduMan
Sava Eskimo S3 a folosit cineva?

Pareri ?
sstanescu
smile.gif eu, folosesc Sava Eskimo S3 de o luna, insa nu ninge afara! Am prins putina zapada pe la munte, si nitel noroi, insa nu semnificativ. Pe uscat sunt ok, pe ud-fleasca as zice ca sunt putin mai bune ca Matadoarele (mai ales pe betonul ud de la liniile de tramvai). Eu am luat standard, 165/70R13, insa sunt enervante deja prin talonul mult prea moale pentru a lua viraje in forta. Am incercat sa le umflu nitel mai tare, insa rezultatul a fost nul.



Imi ramane de urmarit prognoza, sa sper ca o sa ninga meserias, sa se faca nitel ghetus, sa vad de ce sunt in stare
TazManiac
QUOTE


Imi ramane de urmarit prognoza, sa sper ca o sa ninga meserias, sa se faca nitel ghetus, sa vad de ce sunt in stare



Da' la cei care nu-si permit sa-si ia gume de iarna (dintr-un motiv sau altul) nu te gandesti icon_evil.gif ?
FLEX
QUOTE


talonul mult prea moale  

La tine stau "buzate" la presiunea standard? ca la mine da! pe fata! (Matiz: fata 2.1, spate 2.1 (3 persoane)/2.3 (full load)=eu asa merg tot timpul)

Oare o fi bine sa bag 2.3 si pe fata?(Debica Frigo Directional)
sstanescu
Ca aspect stau foarte bine la presiunea standard. Insa stabilitatea laterala este cert inferioara comparativ cu alea originale de pe masina (Matador MP12). Bine, eu 70% din timp merg singur, vreo 25% cu inca o persoana si abia restul cu doua persoane in masina.



Nu stiuce sa zic, din principiu nu sar prea tare peste recomandarea de umflare.
Liviu
anu' trecut as fi votat NU pentru ca asa am facut .. si era cat pe aci sa regret .. asa ca anu' asta am zis DA - varianta 1.. desi as fi vrut varianta 2 .. dar .. deh .. oamenii insurati stiu de ce smile.gif ...
i96nds
Mi-am luat Matador MP58 de iarna pt SLZ. - 165/65R14. Pana acum nu a fost frig.... Am fost ieri pe Dealu' Negru (stiti voi ce e acolo....) Era cetza groasa, groasa. Nu plouase, dar era umed pe jos de la ceatza. Am intrat cam tare intr-o curba dintr-aia ac de par. Nu am apreciat prea bine ce viteza am prins, desi eram in urcare.... Am franat tare, ud pe jos. A fost bine. Insa tot am patinat putzin.... Cand va veni zapada ce va fi???? Ramane de vazut. Chiar si cu cauciucuri de iarna.... atentie la viteza. Mi se pare si mie ca astea de iarna in curbe sunt mai nasoale decat alea de vara - Matador MP14.



Drum bun!
FLEX
Iernaticele sint cam sensibile pe mizga, am observat si eu lucrul asta cind cu ceata si burnita de zilele trecute din B, pe ploaie care face pelicula de apa pe asfalt merg bine ... atentie la mizga!
luxcor
NU !!!

Deoarece e normal ... care iarna ... care zapada ... poate la anul (si la multzi ani)
RaduMan
QUOTE
Iernaticele sint cam sensibile pe mizga, am observat si eu lucrul asta cind cu ceata si burnita de zilele trecute din B, pe ploaie care face pelicula de apa pe asfalt merg bine ... atentie la mizga!


Sunt mai slabe decat Matadoarele MP12 standar de pe masina?
FLEX
Nu am de unde sa stiu Radu, ca nu am mers cu Matador de vara, daca urmaresti si topicul http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?t=2691 am scris mai multe acolo; inclin sa cred ca am pus cam devreme caucioacele de iarna, fiindca iarna ioc! si in anumite conditii pe care le-am expus mai sus mi se par mai sensibile la frinare.
Marty
Eu am pus gumele de iarna cu ocazia primei ninsori, recte 15 Octombrie......
RaduMan
Sa inteleg ca tu ai Matiz, cu Montana din fabrica?

Poate am formulat gresit intrebarea, ideea era daca sunt mai naspa pe "mazga" decat cauciucurile de dinainte (vara sau allweather, cum vin ele pe masina).
FLEX
Da, Radu, am schimbat Montana cu Debica Frigo Directional cu rezultate foarte bune pentru multi parametri, singura situatie in care mi s-au parut mai slabe a fost pe mizga, aluneca prea usor in prima parte a frinarii, apoi odata cu marirea fortei de frinare incep sa "muste" din asfalt, masina se opreste in distanta normala, o fi si greutatea masinii de vina, precedenta mea experienta cu cauciucuri de iarna a fost cu Lada 1500, masina mult mai grea, si pe aia nu faceau asa ...
RaduMan
Montana Avalanche si-a montat cineva? Ce parere are despre ele?
DSops
NUUUUUUUUU! Derdelus!!!!!!! Profilul e ok, dar materialul kappakappa. Sunt foarte bune vara pe drumuri forestiere / la tara.
igs
daca va spun ceva radeti de mine da' va spun: mi-am luat 4 michelin-uri de iarna (pilot alpin) dar inca nu le-am montat pe masina, ca mie mi se pare ca nu e iarna, asa ca stau cu matadoarele cu care a venit masina din fabrica.

voi ce ziceti sa le pun ?
asarban
Daca sunt de 195/65/15 nu le pune!

Da-mi-le mie cadou!



BINEINTELES CA SA LE PUI DESTEPTULE!

CINE DRACU TI-A BAGAT IN CAP CA TRE SA LE PUI NUMAI CAND NINGE????



Gumele de iarna reactioneaza altfel la frig, la polei, la....
FLEX
De par egzamplu cind au fost sub 0 grade in Buc., parca crescusera mii de gherute pe cauciucurile mele, pic de lunecare n-am simtit; compozitia cauciucurilor le permite sa-si inceapa domeniul optim de lucru pe la +7gC, cu maxim la -10gC sau peste; oricum, bune si la frig, nu numai pe zapada sau gheata.
igs
QUOTE
Daca sunt de 195/65/15 nu le pune!

Da-mi-le mie cadou!



BINEINTELES  CA SA LE PUI DESTEPTULE!

CINE DRACU TI-A BAGAT IN CAP CA TRE SA LE PUI NUMAI CAND NINGE????



Gumele de iarna reactioneaza altfel la frig, la polei, la....


pai d'alea e normal, nu astea sa potriveste la skoda ? v-am spus ca o sa radeti de mine.

o sa le montez zilele astea, am citit si eu ca sub 5° C, se recomanda sa le ai chiar daca nnge sau nu. :roll:
asarban
Sigur nu vrei sa mi le faci cadou mie?

Vin si le iau, iti cant colinde si te scutesc de chinul de a te mai gandi daca sa le pui sau nu!

Plus ca te scutesc de cheltuiala montat-demontat si spatiu de depozitare!
Marty
Da' ce, ma, tu n-ai cauciucuri ??? Parca n-a trecut luna de cind te laudai cu ele....... 243.gif
asarban
Am sefu dar decat sa-l chinuie indoiala pe om...ma sacrific io!
igs
QUOTE
Sigur nu vrei sa mi le faci cadou mie?

Vin si le iau, iti cant colinde si te scutesc de chinul de a te mai gandi daca sa le pui sau nu!

Plus ca te scutesc de cheltuiala montat-demontat si spatiu de depozitare!


pare o oferta rezonabila, ma mai gandesc si iti dau un raspuns :roll:
DSops
Prima impresie de iarna despre Debita Navigator (all seasons): bunicele, in special la efort stanga - dreapta. Franare si tractiune onorabile. Tanand seama ca se comporta foarte bine si vara, atat la viteza cat mai ales la ploaie / noroi, cat si de pretul scazut, cred ca este o cumparatura rentabila pentru cine nu vrea sa investeasca foarte mult in cauciuce.
igs
pt asarban: serifule nu ti le mai dau, ca le-am testat pe zapezile astea si m-am indragostit de ele la nebunie. zau ca nu mai pot trai fara ele.
dragOn
Într-adevăr cauciucurile de iarnă fac minuni!
FLEX
QUOTE


Într-adevăr cauciucurile de iarnă fac minuni!


Eu as introduce obligativitatea utilizarii cauciucurilor de iarna sau ca sa nu fiu foarte rau macar a lanturilor in conditii de ninsoare abundenta si nesimtire a primariilor; adica in fatidica zi de 24.12.2003 in care aveam programul socotit la sfert de ora am ratat vreo 2 obiective din cauza ca marea majoritate a celor ce au iesit in trafic nu aveau aderenta adecvata conditiilor de drum; cit balet am vazut in ziua aia nu vezi la Bolshoi Teatr intr-o stagiune; cu Debica Frigo Directional micutul meu mi-a oferit satisfactii deosebite.
DSops
Coect, in unele tari folosirea cauciucelor de sezon este musai, in altele este conditie pentru a beneficia de asigurare.
paulp
Nu cumva e vorba de tarile alea unde am auzit io ca se spala asfaltu cu detergent :wink:
Ciombe
Baieetzi,

Io chiar nu-i intzeleg pe cei care folosesc cauciucuri de vara pe timp de iarna... Aia or sunt inconstientzi, ori nu tzin la masina si la sigurantza lor.

Io folosesc cauciucuri de iarna din alea in care se baga cuie (nu am cuiele) pentru aderentza si pe gheatza. E incredibil de mare diferentza fatza de cauciucurile de vara! Am fost de curand inParang (langa petrosani) cu Oltcitul cu 5 persoane + bagaje in porbagaj, in brate si la picioare :!: si m-am luat laintrecere cu un cielo pe drumul care urca la telescaun... bineintzeles ca pe drum era zapada + in unele locuri gheatza. Desi in prima faza ala cu cielo a reusit sa ajunga in dreptul meu, ca doar are motor mai puternic, a luat plasa ca ii patinau rotzile, iar io cand l-am vazut ca vine, n-am mai stat pe ganduri: a doua si turat la 6000 - 6500 pana sus. Dupa 6 km efectiv imi fierbea uleiul in motor, presiune nu mai aveam decat peste 1500rpm dar ala a ramas cu gura cascata... mai ales cand am prit sus si au coborat totzi cu bagaje cu tot... laugh.gif



Si inca ceva: Cauciucurile de vara nu numai ca au alt profil, dar sunt si mai dure, iar materialul e proiectat (aici exclud montana sau victoria!) sa lucreze la temperaturi mai mari decat cele de iarna (asta sper ca stie toata lumea), iar profilul nu este asa de adanc ca si al celor de iarna. Asa ca acum io nu as mai putea sa concep sa nu-mi pun cauciucuri de iarna pe anotimpul rece. Am vazut destule accidente care puteau fi evitate daca se foloseaui cauciucurile corespunzatoare. Si-apoi, cand vine vorba de sigurantza sau de viatza noastra nu cred ca trebuie sa ne zgarcim la un ban in plus.



Numai bine!

gabi
Ov
ai dreptate, dar ai uitat 3 lucruri:

1. poate nu are toata lumea bani sa-si ia cauciucuri de iarna

2. poate nu merge toata lumea mult iarna

3. poate nu toata lumea se ia la intrecere cu altii pe gheata/zapada
Bobo
ov mi-ai luat vorbele dintre dinti... in special punctul 3...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.