Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema caseta directie?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Kata_K
Am un autoturism Dacia Nova. Daca in timpul mersului se schimba brusc directia (cu cateva grade) poate sa fie de la caseta de directie? Am schimbat bieletele si a ramas acelasi joc.Daca e din caseta se poate repara sau direct alta caseta?

Va multumesc!
cata23
Verifica si crucea cardanica de pe axul volanului, e undeva in compartimentul motorului. Si eu am probleme cu ea.
Caseta de directie cred ca se poate repara, dar depinde si de ce probleme sunt.
RIon
unghiuri de fuga, directia, cauciucuri moi...tot tacamul - la verificat!!
Kata_K
am schimbat si crucea cardanica, de fapt tot axul volanului,cauciucuri noi, culmea este ca aceasta schimbare de mers a aparut dupa ce am facut geometria....
andu911
QUOTE(Kata_K @ 25 Sep 2005, 23:10)
am schimbat si crucea cardanica, de fapt tot axul volanului,cauciucuri noi, culmea este ca aceasta schimbare de mers a aparut dupa ce am facut geometria....
*



inseamna ca presiunea pe fata nu e aceeasi in ambele roti
diaconuliviu
QUOTE(andu911 @ 26 Sep 2005, 00:38)
inseamna ca presiunea pe fata nu e aceeasi in ambele roti
*


Pai omul spune ca in mers i se schimba directia brusc (asa deduc din primul sau post), de la sine; presiunea nu poate fi cind egala cind diferita, nu in asa fel incit sa determine comportamentul descris.

Nu cumva dupa geometrie ti-au lasat ceva nestrins pe acolo?
Tirantii, capacul de sub caseta (cel sub care este acel sistem de preluare jocuri caseta, cu saibe)-posibil sa-ti fi scos din saibe sau sa nu fi strins suruburile bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.