Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: chiuloasa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
culturism
a inceput sa intre apa in motor si ulei in apa...tremura, scoate mult fum...cate sanse exista sa scap decat cu garnitura de chiuloasa?
DJ-55-AMC
Intreaba-te cate sanse exista sa scapi fara segmentare sau set nou. Garnitura ar trebuii sa fie cea mai mica problema.
B17XGG
Nu prea vad legatura intre garnitura de chiulasa si set motor ... (?!)
Da, ai sanse sa scapi numai cu atat.
DJ-55-AMC
Pe la garniturile de etansare de la set nu se poate infiltra ulei in apa sau viceversa?

Apa din borcan da pe-afara daca o turezi?
culturism
da , iese afara..zici ca fierbe...si dupa 40km...dispare toata...din vasul de expansiune
maho
QUOTE(DJ-55-AMC @ 20 Oct 2013, 10:59)
Pe la garniturile de etansare de la set nu se poate infiltra ulei in apa sau viceversa?

Garniturile de etansare nu prea intra la capitolul "set motor" (segmenti, cuzineti, pistoane, eventual bolturi, camasi cilindri...). Cred ca te-ai gandit la garnitura de chiulasa.
@culturism: oricum trebuie sa dai chiulasa jos si sa-i verifici planeitatea, inainte de a schimba garnitura.
culturism
ms pt ajutor
B17XGG
Pt. @DJ-55-AMC: Pe la garniturile de etansare ale camasilor (hartie, cauciuc sau Cu) nu exista decat posibilitatea intrarii apei in ulei, nicidecum invers.
Daca sufla in vasul de expansiune este sigur vorba de garnitura de chiulasa.
DJ-55-AMC
De cand a zis de vasul de expansiune mi-am dat seama ca este garnitura de chiuloasa, asa i s-a intamplat si unui prieten de-al meu.
Oricum multumesc pentru explicatie! smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.