Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema portbagaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
DragosPopa
Tot vad aici posturi despre portbagaj. Am si eu o problema. Trebuie sa trantescde cateva ori "portbagajul"pana se inchide. Se poate regla cumva incuietoarea aia? Sau macar o pot schimba cu alta noua ca sa-l pot inchide si eu fara sa-l trantesc? Daca mai dau de cateva ori cu el sare toata vopseaua. Multumesc si sa auzim de bine
klaus
Asa cum ai citit (dupa cum zici):
1. Se poate regla incuietoarea (si de care... tip este incuietoarea?)
2. Se pot regla piciorusele de cauciuc
3. Tranteste portbagajul mai de jos... La DSN nu exista gaura de evacuarea a aerului din portbagaj cand inchizi hayonul. La SLZ exista. Ia incearca sa inchizi porbtagajul fara tablia montata sau cu un scaun spate rabatat.
costi
Cauta sa gasesti o pozite potrivita unde sa tii mina pe plasticul ala negru de deasupra becului de la numar;
Cauta cu rabdare si ai sa vezi ca tinind mina intr-un anumit loc, se inchide din prima, fara sa-l trintesti.
Pur si simplu faci o miscare scurtab si apasata, cu conditia sa tii mina unde trebuie.
nephis
eu am pus o garnitura de cauciuc ceva mai groasa intre tabla si incuietoare, sta haionul la inchidere mai sus putin dar se inchide normal.
cui de SLZ am pus sa nu mai existe miscarea pe orizontala.
pentru a preveni intrarea apei de sus pe langa garnitura haionului, am cumparat o garnitura de izolare din CORA si am lipit-o pe haion . asa nu mai intra nici praf nici apa.

asta e solutia adoptata de mine. sper sa mearga si la altii !!:rolleyes:
NRG
Salut!Si eu am avut probleme cu hayonul dar acum s-au rezolvat.Apus 2 cuie deasupra triplelor si am dat gauri in cauciucurile de distantare.Daca aveti nevoie de mai multe explicatii contactati-ma pe mail
costi
mai oameni buni (nephis si NRG) Dragos Popa are probleme cu inchiderea portbagajului nu cu faptul mai scirtite si se misca lateral !
DragosPopa
QUOTE(costi @ 27 Sep 2005, 11:17)
mai oameni buni (nephis si NRG) Dragos Popa are probleme cu inchiderea portbagajului nu cu faptul mai scirtite si se misca lateral !
*




Costi are dreptate. Problema mea este ca treb sa il trantesc, ca sa se inchida. Mentionez ca nu scartie deloc. Cum a mai zis cineva ma gandeam sa pun o saiba (sau ceva de genul asta) intre hayon si incuietoare. Dar daca gasesc toata incuietoarea si o schimb nu este mai bine?
Tudor B
Ce tip de incuietoare ai pe haion?
Daca ai incuietoare lauta de pe clio, adica ai o piesa de "U" intoarsa in care intra incuitoarea de pe haion, iei o cheie (hexagon) cu care poti slabi corpul piesei U si il muti usor mai sus, apoi reglezi tampoanele de cauciuc.
costi
Nu ai de ce sa schimbi toata incuietoarea. Cel mult bucsele alea din plastic care se mai uzeaza. Incearca sa gasesti pozitia de care vorbeam eu sau mai "desurubeaza" piciorusele de cauciuc de la colturi. Nu prea mult insa
DragosPopa
O sa incerc zilele astea. daca reusesc sa-i fac ceva va anunt. Multumesc pentru sfaturi. Incuietoarea este in forma de "U", in care intra cuiul.
NRG
Imi pare rau, dar am crezut ca este vorba despre miscarea laterala a portbagajului. sad.gif Aceasta problema am rezolvat-o regland piesa in forma de "U" si schimband bucsele din plastic.Problema aparuta dupa aceea a fost ca nu se mai inchidea etans.
Highlander
Eu am pus 2 saibe pe surubul hexagonal, partea cu filetul . Astfel odata reglat mai sus se poate strange mult mai tare fara a mai trage si carcasa aia de plastic dupa el. Odata strans bine de tot nu o sa mai cada in jos ca sa nu mai poata fi "apucat" de acel U de pe haion.

Daca vi se pare utila ideea ... as putea reveni cu poze ... la mine a dat rezultate.
NRG
Ar fi o idee buna sa atasezi cateva poze.Daca ai pus acele saibe, portbagajul cand este inchis nu sta mai sus?
Highlander
Asa am pus eu cele 2 saibe . Astfel surubul se poate strange la maxim cu PUTERE fara a mai trage dupa el partea de sus a plasticului in care intra.

Portbagajul se inchide f bine , nu ramane deloc iesit inafara.

Ati vazut ca daca cuiul este tras mai jos , oricat de tare ati tranti haionul tot nu apuca sa se prinda de el.
costi
asta-i modelul vechi de incuietoare cu contacte;
nu cred ca Dragos il are..
DragosPopa
QUOTE(costi @ 6 Oct 2005, 15:39)
asta-i modelul vechi de incuietoare cu contacte;
nu cred ca Dragos il are..
*



Ba tocmai pe asta il am. Nu stiam cum este modelul celalalt. Eu ma gendeam sa pun saibe pe piesa cealalta de pe hayon si sa astfel sa o apropii mai mult de cui. Dar nu stiu daca este bine
Highlander
Incearca ambele solutii daca vrei ...ideea e sa fie cele 2 piese cat mai apropiate la inchidere insa nu prea apropiate incat sa ramana haionul iesit inafara.

Dar cuiul ala daca nu-l strangi bine ... o sa tot cada in jos cu timpul cand trantesti haionul. E vorba de cativa mm !
DragosPopa
Am rezolvat problema: am pus 2 saibe intre incuietoare si hayon. Acum se inchide foarte usor si de la mica distanta fara sa-l mai trantesc. Sa auzim de bine
ballack29
SAL ALL. Dak puteti sa ma ajutati si pe mine....portbagajul meu scartaie la cea mai mica groapa si se misca in lateral...ce pot sa i fac? Bafta
DragosPopa
QUOTE(ballack29 @ 21 Oct 2005, 19:27)
SAL ALL. Dak puteti sa ma ajutati si pe mine....portbagajul meu scartaie la cea mai mica groapa si se misca in lateral...ce pot sa i fac? Bafta
*



De scartait al meu nu scartie numai ca nu se inchidea. Trebuia trantit. Din ce am citit eu pe aici se poate rezolva. Ideea este sa ai rabdare sa cauti. Da un "search" si te asigur ca vei gasi multe raspunsuri si rezolvari la problema asta. Bafta
ballack29
mS dragos...am sa incerc sa caut
melomanuu
Eu am o problema foarte mare care ma scoate din sarite. IMI PLOUA IN PORBAGAJ!!! Am schimbat chederul de la haion, am pus 2 cuie de solenta sa nu mai joase lateral sa roada chederu, acuma o sa urmeze sa-l schimb si pe cel de la luneta. Problema este ca daca inchid haionu si ma uit din interior vad afara. am reglat incuietoare si tot degeaba. Ajutati-ma va rog ca nu mai suport deja
pastrama
Incearca sa reglezi tampoanele de cauciuc de pe haion.
klaus
Sau sa indoi corespunzator marginea de tabla in care e fixat chederul. Cu un ciocan moale (plastic, cauciuc)
NicuEne
schimbi chederul cu unul de Solenza ,bagi silicon la luneta si reglezi incuietoarea la portbagaj (daca ai pus tampoane la lateralele haionului sa le mai scurtezi inainte de a regla incuietoarea)
benkenobi
prin schimbarea chederului de portbagaj, lasarea in jos cu cca 3 mm a incuietorii portbagaj si repozitionarea cablurilor din partea superioara stanga a haionului am rezolvat problema apei din portbagaj.
repozitionarea cablurilor de care vorbesc este strict necesara pentru ca acestea sa nu calce pe cheder in momentul inchiderii portbagajului deoarece pe fanta astfel formata intra apa. am probat cu furtunul cu apa si stiu ce spun.
melomanuu
Cand am pus cuiele si am schimbat si chederu am fost la tinichigi si aia s-au chinuit. Mi-au batut buza de jos pe care sta chederu mai in sus, mi-au reglat tampoanele, mi-au reglat incuietoarea si tot se vede afara. Culmea e ca masina nu a fost lovita niciodata. Zilele astea o sa mai schimb si chederu de la luneta si dupaia sa vad....
pastrama
Pai degeaba schimbi tu chederul de la luneta daca haionul nu etanseaza. smile.gif
Incearca sa pui pe haion, in locul in care vezi lumina, niste garnitura d-aia profil P.
brandon
de unde se poate achizitiona aceasta garnitura?
este cea care se pune la etansarea usilor metalice de apartament?
ma refeream la diminesiunile ei in sensul ca cele de la usi sunt subtirele in comparatie cu chederul.
pastrama
Da, aia e. E mica da isi face treaba. biggrin.gif Io am luat de la Metro.
brandon
Totusi locul care ramane la mine este destul de mare si este doar intr-o parte si nu cred ca punand un strat de garnitura se va acoperi locul liber.
Ce este interesant este ca in partea unde este spatiul asta( cam pe directia tampoanelor de cauciuc de pe hayon) nu intra apa, iar in partea cealalta este balta de apa.
Nu exista garnitura mai mare? sau merge asta pusa in 2 straturi?
2dor
Si la Carrefour au garnitura din aia, am pus eu alba la Solenza ca si masina e alba.
pynky_2231
am si eu o intrebare .. se poate pune pe DSN tot sistemul acela din spate unde sunt boxele ... de pe o solenta ... pe DSN ?
Maskatu
Polita da,dar trebuie sa modifici sistemul de prindere din cate stiu... se potriveste dar mai trebuie "prelucrata". Cat despre lateralele cu difuzoare.... acolo nu stiu. O sn si o solenza puse una langa alta si aflii biggrin.gif
pynky_2231
ms... cred ca asta o sa fac. .. :>
Maskatu
In principiu ca si forma ar trebui sa intre... ca doar e aceeasi caroserie... blink.gif singurele diferente care ar putea exista ar fii la sistemul de prindere, anume alta pozitie a suruburilor.... zic eu biggrin.gif
klaus
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=4308&hl=

Un mic topic de acu vreo 5 ani...
pynky_2231
ms mult klaus ....eu sunt nou pe aici ... si nu prea stiu sa caut .. smile.gif apropo .. acum ai idee cat costa toata smecheria aia din porbagaj ... ?
saftonel
e cineva pe la bursa care vinde polita cu tot cu suporti de pe o solenza avariata...dar are niste preturi...eu vroiam oglinzile dar m`a fericit cu un scor smile.gif))
DooMFeaR
Salut.. Am o SuperNova Europa din 2001 septembrie si am o mare problema cu portbagajul. Pur si simplu nu vrea sa se inchida cand este trantit. Am verificat sistemul de inchidere al portbagajului cu cel de la Solenza si Logan si este la fel. Am un vecin care are tot o SuperNova si am observat ca si el tranteste portbagajul de mai multe ori pana se inchide. Aveti si voi aceeasi problema ? Stiti cum poate fi rezolvata ? Cineva mi-a spus ca trebuie montat un "cui" cum au Solenzele. Am montat acel cui... Aceeasi chestie... Nu vrea sa se inchida. Trebuie trantit de 2-3 ori pana sa se inchida.
Hacker
Cuiul de care mentionezi tu acolo are rolul de a nu iti mai vibra haionul si de al tine fix pe pozitie. Problema ta e de la inchizatoarea aia ( nu stiu cum se numeste ) din portbagaj nu de pe haion. Acolo cu o cheie de 10 il mai poti ridica pentru ca broasca sa prinda mai usor.
misu78
Si mai verifica si tampoanele de cauciuc de pe haion sa nu fie prea mult scoase in afara.
sonnic53
prima data incerci sati strangi tampoanele din cheder . adica sa le infiletezi mai in interior . si il inchizi iar. daca nu merge si face la fel . atunci jos desfaci cu un imbus mie asa mia mers sil dai mai sus mecanismu ala de prinde haionul cand se lasa . cand esti multumit de cum se inchide ati reglezi si tampoanele de pe haion sati stea mai fix si sa nu se mai miste . e bine ca tiai pus si un cui de solenta ... banuesc ca tiau luat si locasul unde intra acel cui smile.gif
FUHRER
Salutare,

Nu am mai scris de ceva timp, dar acum intimpin o problema direct legata de gropile din sectorul 3. hayon-ul se descuie si se si deschide in mers. Sa nu va ganditi ca se ridica de tot in mers, doar se descuie si la fiecare groapa se tranteste. Cand ajung la destinantie primul lucru e sa ma duc sa il trantesc la loc. Am incuietoare de tip vechi si ma gandeam sa fac ceva chiar de maine. Are sens sa iau incuietoare noua de hayon? se uzeaza in timp sau ce naiba sa fac ca din posturile de mai sus nu am inteles nimic.


PLS Help

o alta mica problema de detaliu

La toba finala chiar pe unde iese pe langa bara spate, are un sistem de agatare pe 2 tampoane in forma de romb, de cauciuc. Fiecare romb din ala are 2 gauri una sus unde se agata de un suport al masinii si una jos unde intra intr-o prelungire a tobei. La mine s-au rupt amandoua si am crezut ca va fi munca usoara, dar nu se pot monta usor, deoarece ca sa intre trebuie fortat introduse in ambele gauri simultat. Basca ca nici pozitie nu ai pe sub masina...
Aveti idei? altele in afara de mecanic si elevator???

PLS HELP!!!!!

17 Sep 2010, 19:54:
PS

MODERATOR acest articol nu isi are locul mai degraba la Probleme tehnice?
BoR
Incerca sa asezi sub toba un cric hidraulic pe care asezi o scandura,doua pentru a putea ridica toba finala.Astfel vei detensiona tampoanele si le poti scoate/introduce pe cele noi mai usor .
Maskatu
@fuhrer:

1) Ai o super nova din 2001 deci probabil ai sistemul de incuietoare tip "nova" cu celebrele cuie atasate. Verifica broasca de la hayon, si verifica cuiul sa fie strans bine. Cu masina stand pe loc probeaza hayonul "la mana". Ai neboie de imbus pentru a desface/strange surubul in care se agata incuietoarea. Cred ca ai cuiul prea sus si de aici "sare" la gropi.

2) Eu am schimbat TOTI suportii tobei despre care vorbesti fara rampa si fara scule "sofisticate". Daca ti se pare greu sa schimbi tampoanele din capat, incearca sa schimbi tampoanele din mijloc sa vezi acolo distractie totala... ca si sfaturi ar fi urmatoarele: foloseste un cric pentru a "ridica" toba astfel incat sa nu trebuiasca sa fortezi prea tare cu mana, si al doilea sfat, unge gaurelele acelea doua cu vaselina, astfel incat sa alunece mai usor pe pozitie. Eu am folosit o surubelnita mai groasa pe post de parghie... foloseste-ti imaginatia.

bafta
FUHRER
multam de incurajari baieti, va tin la curent!
FUHRER
mersi pt idei baieti, am rezolvat-o cu toba! pt hayon tre sa fac rost de un imbus mai mare, dar oricum sunt bucuros ca a meritat chinul la toba!
abc
hai ca daca tot sunt pe aici....imi intra apa in portbagaj pe la "gaura de aerisire a hayon-ului",aripa spate stanga..ce-i fac ?ca ma dispera de fiecare data cand o spal am apa,am incercat sa-i prelungesc aia de cauciuc degeaba.. blush.gif
FUHRER
Salutare din nou! Revin cu problema acestui topic. Am incercat toate solutiile oferite de voi dar tot la fel hayonul se deschide la prima groapa si pe deasupra daca trag mai tare de el se deschide. Am gandeam sa schimb yala propriu zisa dar deh nu gasesc! M-am uitat aseara si la tija care coboara prin hayon dinspre incuietoare si am remarcat ca are un soi de joc de asemenea tija aia trece printr-un fel de surub cu gaura care abia strangea o piulita, am incercat sa strang dar degeaba! M-am uitat la mecanism si am remarcat ca acel cleste care agata si strange cuiul de jos nu pica perpendicular pe cui ci un pic inclinat...asa ar trebui sa fie?? Mai aveti alte idei? Si apropo unde gasesc o incuietoare din aia si la ce bani? Multumesc anticipat!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.