Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: caseta directie fara servo
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
razvandar
se merita sa schimbi caseta directie cu una ASAM sau ricombi ..etc in afara de cea de origine.A schimbat cineva cu una care nu a fost de Origine?
MyKe89
De ce ai face asta? E sub 400 RON una de origine.
razvandar
eu am gasit de origine numai cu 550 (bielete incluse si capete de bare).Am vazut ca fabrica si ASAM astia la 200 ron ,dar nu am auzit lucruri bune despre ASAM IASI...si nush ce sa fac
MyKe89
E bun pretul. Eu n-as lua nimic de la ASAM.
Maskatu
Asa ieftina o caseta originala? Parca mi-e greu sa cred tinand cont ca un ax original costa 300-400, sau un calorifer original 200, sau o pompa de apa 200. Ma cam indoiesc de calitatea piesei la banii astia.
MyKe89
E aceeasi caseta cu care a iesit masina din uzina. Ai poze pe topicul de piese sau pe topicul de la Jurnal, din semnatura mea.
Maskatu
Ok, daca voi ziceti asa sa fie. Ma asteptam la un pret mult mai ridicat. Spuneti-mi si mie de curiozitate, ce probleme tehnice ati intampinat de a fost necesara inlocuirea casetei, si la cati km. Eu unul am schimbat doar axul, pentru ca avea un joc foarte mare in crucea de jos, joc care echivala cu o cursa moarta de 1...spre 2,5 cm in volan.
razvandar
putin joc am si eu(aprox 1 cm in gol),dar nu gasesc acel ax decat cu tot cu ansamblu(denumirea lui ar fi "ansamblu coloana directie solenza")...O problema care ma enerveaza foarte mult este ca scartaia volanul la viraje.mentionez ca acum 8 000km am schimbat toate amortizoarele si rulmenti de pe fata de la amortizor.de la ce poate fi acel scartaiat?
Fancyman
Sint patit si eu cu scartaitul la volan; da-i cochila jos si stropeste cu wd40 pe ax. Doi-trei ani nu mai ai treaba .
razvandar
ms de raspuns.te referi la cochilia volanului nu?eu am airbarbag in volan sper ca nu se activeaza ceva pe acolo
Orijinal26
mie imi trage volanul dreaptaaa , are joc volanul , imi huruie rulmentii pe fata, si imi trebuiesc amortizoare pe fata.... :|
mmmmm..? ce parere aveti de toate astea....??
ax volan si caseta de directie+ bielete mi-am luat de supernova (origine) mai urmeaza amortizoarele+rulmentii.. ce recomandati??
Maskatu
Jocul probabil de la ax, rulmentii huruie pentru ca s-au dus bilele. Rulmenti pune originali, sunt 90 bucata, amortizoare eu am pus bilstein... 100-120 bucata.

Esti sigur ca ai si caseta defecta? Eu zic sa verifici intai axul. smile.gif
zahir
de unde ati cumparat caseta de directie la pretul asta?vreau si eu sa cumpar. va rog.
nova.super.gti
am eu o caseta si un ax volan coloana volan sunt montate pe masina nu au joc daca vrea cineva
zahir
nu se potrivesc din pacate cele de pe super nova cu cele de pe solenza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.