Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum se poate vinde o Dacie veche
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
cgc64
bai desteptule,Adrian Frigo,ca sa nu zic in alt fel,omul a cerut o parere,eu i-am zis ce gred .tu ce stat i-ai dat,istetul lui peste ?
dangun03
Nu are sens sa va certati. De luat vrea sa o ia cineva, dar nu vrea sa o treaca pe numele lui ca spune ca e prea mare taxa de prima inmatriculare, dar nu stie exact cat este. El spunea ca-l duce la 4000 lei doar taxa, dar din cate am verificat eu este cam 1000 lei.
In cazul in care am dreptate, o poate suporta si scap de grija (masina). De asta ceream o informatie despre suma cat mai exacta (daca a platit cineva la ANAF aceasta taxa in conditiile expuse mai sus - EURO4).
psychoo
La solenza euro2 era 720 euro taxa luna trecuta, deci nu are cum la euro4 sa fie 4000 lei
dangun03
Un lucru ciudat. Cu cat este mai veche masina cu atat este taxa mai mica? In cazul meu ma incadrez la 11-12 ani inclusiv si pe simulare imi iese 235,87 EURO. Daca selectez 12-13 ani inclusiv iese 179,71 EURO...
psychoo
Da, pe principiul ca o masina veche polueaza mai putin pt ca ajunge in concasor mai repede.

A mea era euro2 si cand socotisem eu la 10 sau 11 ani vechime ani aveam 2300 euro taxa.
Moment in care am zis ca la mine moare, dar am dat-o totusi pe 1300 lei, mai putin decat pretul rotilor de iarna la noua masina...
Maskatu
Taxa este mai mica daca masina este mai veche pe considerentul ca acea masina va mai avea o perioada scurta de exploatare pana in momentul in care ajunge la un centru remat. Daca este mai noua te folosesti de ea mai mult timp, deci platesti mai mult.
cosstti
Se intocmeste actul de vanzare cumparare la unul din birourile specializate in astfel de tranzactii, apoi se face radierea.
Radierea se face pentru a nu mai avea treaba cu impozitul.
Cumparatorul o trece pe rol la el. De acum incolo el plateste impozitul.
Apoi actul de comodat la notar si gata. Pe 2ani sau pe 4ani... oricum nu prea mult timp.
Important: Pe certificatul de inmatriculare sa nu completati rubrica "instrainat catre"
Momentan si sper ca nici pe viitor sa nu fie sincronizate informational institutiile: Politie si Primarie.
Cam cat mai poate circula cumparatorul cu masina? 2 ani... 4 ani? Se va satura de inpectiile tehnice din ce in ce mai riguroase si de reinnoirea actului de comodat.
Cam atat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.