Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tarife CASCO
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3
UXE
Pentru clio din semnatura Casco FULL (fara fransiza) la Uniqa 307 EUR si evaluata la 3200 de EUR sau 279 EUR si cu fransiza de 10% din suma asigurata de 3200 de EUR in caz de furt sau dauna totala.
Sudsemnatu
Skoda fabia 2005, evaluata la 3400 de euro, primul an la ei am avut 297 de euro, iar al doilea 270 de euro. Fara fransiza.
In primul an cand am luat masina, am prins o oferta la Astra cu 120 de euro pe an, fransiva de 100 pe eveniment si 10% la furt.
RadulescuRomulus
masina din semnatura: primul an de CASCO, la ABC Asigurari.
suma asigurata: 9600eur [cam mica parerea mea], prima de asig 625eur, fara fransize + asig suplimentar jante+anvelope. Tractarea evident e prinsa.

propun ca cei care vor posta sa precizeze cateva pct esentiale intr-o asigurare casco:
- s.a. [suma asigurata]
- prima de asigurare
- daca are incluse tractare, anvelope
- fransize
JSnow
Renaul Lag 2 - 2.2 dci Privilege 2005
CASCO "Navigator" - Allianz Tiriac
(primul an la Allianz dupa 4 ani de Generali)

Suma asigurata : 8400 EUR
Fara fransiza. Include cauciucuri, jante. Tractare inclusa.
Cost : 900 EUR/an (in 4 rate)

Pentru comparatie la Generali aveam (cu bonus 20%):
Suma asigurata : 11000 EUR
Fransiza 100 EUR. Totul inclus (tractare, persoane transportate)
Cost : ~1000 eur/an (cu plata in 4 rate; 10% reducere cu 1 plata )
stefan85
Qashqai 1.5 Dec 2008 >> suma asigurata 13.000 prima anuala 900 si ceva pana in 1000 euro @ Allianz (erau cam cei mai ieftini smile.gif))
Sinny85
Renault Megane 2 , 2005 , 1.5dCI 63kw, Casco Alliantz Tiriac :

Cost pe an - 2757 ron ( 620 euro )
Suma asigurata - 19605 ron ( 4400 euro )

Fransiza deductibila per eveniment: 0,5% din suma asigurata, dar nu mai putin de 450 RON, numai pentru daune pâna în 7.000 RON (se aplica doar la sectiunea avarii si furt)
Sudsemnatu
ABC Asigurari:
Skoda Fabia 2005, evaluata la 2750 de euro, prima de 250 de euro in patru rate.
Fara fransiza la daune, doar la furt -15%, nu are acoperire in afara tarii, trebuie sa ii fac un supliment de fiecare data cand plec. Nu am acoperire nici la cataclisme.
adi_ar
Va rog sa va limitati la tarife!
Fara comentarii, fara aprecieri ...!
Multumesc!
luck33ro
Macar firma sa o mai punem sa stim cine, ce si cum smile.gif
E bine de inteles totusi ca prima de asigurare o reprezinta procentul din valoarea asigurata pe care ni-l cere brokerul sleep.gif
Se pleaca de la 4% si ajunge pana la 10-12% functie de variabile obiective (masina noua- veche, fransiza, riscuri asigurate, etc..) si foamea asiguratorului.
testike
Cea mai ieftina asigurare Casco am avut-o la Allianz dupa 5 ani fara dauna: 500 RON pentru suma asigurata de ~5000 EUR.
Ultima data am platit pentru alta masina cu 2 ani fara dauna 300 EUR , valoare asigurata tot ~5000 EUR.
Ambele asigurari fara fransiza.

Din cate am inteles in calculul primei de asigurare conteaza mult pretul pieselor si reparatiilor ( majoritatea daunelor sunt minore) , daunele precedente si varsta asiguratului.
Brainie
Asirom:
-suma asigurată: 11451 eur
-riscuri: avarii, furt, vandalism, autori necunoscuți, subst chimice, pierdere/furt chei, pătrundere locuri inundate (adică intru eu, nu că vine apa peste mașina staționată), daune exclusiv la suprafețe vitrate
-prima: 324.60 eur pentru plată integrală
-încă o reducere de 21.30 eur pentru că am făcut la ei o asigurare de viață de 50 lei
-total plătit: 303.30 eur + 50 lei; aprox. 2.75% din SA
-după 5 ani fără daune; clasa lor de bonus: 2
-acoperire Rom, UE+SEE+Elveția, Turcia, Moldova, Balcani etc; fără Ucraina, Rusia etc
-franșize:
-furt total 5% în Rom, 10% în afară
-avarie în parcare cu autor necunoscut: max dintre 100 eur și 25% din daună
-100 eur pentru vandalism, subst chimice, riscuri civile
kosfunny
Cu cat masina este mai noua cota de de baza a primei este mai mica.
luck33ro
QUOTE(Brainie @ 4 Aug 2014, 09:55)
Asirom:
-suma asigurată: 11451 eur
-riscuri: avarii, furt, vandalism, autori necunoscuți, subst chimice, pierdere/furt chei, pătrundere locuri inundate (adică intru eu, nu că vine apa peste mașina staționată), daune exclusiv la suprafețe vitrate
-prima: 324.60 eur pentru plată integrală
-încă o reducere de 21.30 eur pentru că am făcut la ei o asigurare de viață de 50 lei
-total plătit: 303.30 eur + 50 lei; aprox. 2.75% din SA
-după 5 ani fără daune; clasa lor de bonus: 2
-acoperire Rom, UE+SEE+Elveția, Turcia, Moldova, Balcani etc; fără Ucraina, Rusia etc
-franșize:
    -furt total 5% în Rom, 10% în afară
    -avarie în parcare cu autor necunoscut: max dintre 100 eur și 25% din daună
      -100 eur pentru vandalism, subst chimice, riscuri civile
*


Masina era noua probabil. Ai primit o cotatie f. buna ~ 3% dar aveai ceva fransize, vandalismul era simbolic oricum smile.gif
UXE
QUOTE(adi_ar @ 30 Jul 2014, 14:48)
Va rog sa va limitati la tarife!
Fara comentarii, fara aprecieri ...!
Multumesc!
*


Brainie
QUOTE(luck33ro @ 4 Aug 2014, 15:54)
Masina era noua probabil....
*


Împlinește 1 an zilele astea.

În primul an am plătit 456 eur (în rate) pentru SA 12046 (3.79%) la Porsche Asigurări (la plata integrală ar fi fost 433 eur).
DudiSmith
GroupAMA
Avarii provocate de calamități naturale
Avarii provocate de incendiu, trăsnet, explozie
Avarii provocate ca urmare a unui accident rutier din culpa exclusivă a unor terțe persoane aflate în afara autovehiculului asigurat și asigurate RCA
Asistență rutieră Basic
Avarii provocate de ciocniri, loviri, izbiri, zgârieri, căderi, căderi de corpuri pe autovehicul, derapări, răsturnări
Furtul autovehiculului sau avariile provocate acestuia în urma tentativei de furt
Vandalism, riscuri civile, avarii autori necunoscuți în parcare, substanțe chimice sau corozive (nu se putea decat daca iei si "furt" sad.gif )

Valoare evaluata 9800€
Fransize 0 (nu scadea prima daca le maream)
Prima ~2400LEI
UXE
Valoare evaluata: 2812 eur
Fara fransiza
Prima de asig: 445 eur
la Tiriac
luck33ro
Asta e record mondial! radmasa.gif
Sudsemnatu
mai aveau putin si iti dadeau 20 la suta
b76bgaarh
daca are trixenon, boer.
vallixx
QUOTE(UXE @ 5 Nov 2014, 14:48)
Valoare evaluata: 2812 eur
Fara fransiza
Prima de asig: 445 eur
la Tiriac
*


Cat???? Mult !

La mine e asa.
Valoare asigurata ~ 4200 euro
Fransiza 100 euro sau 0 la dauna totala
Prima - 320 ron la 3 luni deci cam 1300 pe an, deci in jur de 300 euro.
Tot Allianz.

Dai prea mult, da-o dreaq de fransiza, am platit-o o data de cand am masina.
Pentru asta sa dai anual in plus la prima, nu merita.
kosfunny
Mare atentie la CASCO ASIROM !
La vandalism si orice avarie in parcare cu autori necunoscuti fransiza este 25 % din valoarea daunei si nu mai putin de 100 euro ! In oferta principala este specificata doar fransiza de 100 euro , faza cu cei 25 % este ascunsa in clauze !
Highwayman
Dupa 7 ani am renuntat la CASCO facut la Omniasig. In ultimii 3 ani prima de asigurare ramasese aproape constanta desi valoare asigurata a scazut vertiginos. In ultima oferta desi valoarea masinii scazuse cu 900 euro, prima scazuse cu 37. Masina evaluata la 5814 euro (vandalism si pierderea unei chei incluse), fransiza la furt si dauna 100 euro/eveniment, fransiza la dauna si furt toal 10%, prima de asigurare 656 euro.
Mi-am facut CASCO la CreditEurope Asigurari, valoare asigurata 5800 euro, aceleasi dauane acoperite ca la Omniasig, franisza doar la dauna sau furt total 15%, prima de asigurare 405 euro. Decontare directa cu reprezentantele Renault.
luck33ro
La ora asta se pare ca sunt cei mai buni pe CASCO pt. masini SH
kosfunny
Nu sunt deloc cei mai buni la Casco !

Poate va referiti strict la prima de asigurare, dar nici asa , nu sunt cei mai ieftini .

Bagati aici un ochi sa vedeti ce buni sunt la daune :

http://forum.softpedia.com/topic/1017059-n...bank-asigurari/
luck33ro
Un caz cu un BMWist parsiv, care mai si minte ca el face regres la dauna totala Euroins, nu inseamna nimic.
kosfunny
Sa intelegem ca ca lucrezi la Credit Europe ?
Highwayman
O lucra sau nu, totusi un caz nu stiu daca este reprezentativ. Daca sapi internetul cred ca gasesti nemultumiti pentru fiecare societate de asigurari.
luck33ro
Pun pariu ca gasesc 10 cazuri de nemultumiti la Tiriac sau Groupama numai anu asta smile.gif
kosfunny
Groupama mai putin dar Tiriac ...la greu !
luck33ro
Cand e vorba de scos banu gros, toti fac figuri. Asta e rolul lor, sa incerce sa scape cat mai ieftin, sa-si maximizeze profiturile smile.gif
MuciX
Ceva pareri pentru oferta asta?
gabize
dacă dai acces la google drive, ne-om da și cu părerea.
MuciX
Acu merje? nedumerire.gif
luck33ro
Merge. Sunt cam mari cotele. Incearca si la Credit Europe
kosfunny
Da, cam mari cotele !
Cu Credit Europe nu as incerca, in caz de dauna totala ai sanse sa primesti chiar mai putin de 50 % din suma asigurata din cauza unor clauze ciudate.
As incerca si la Forte sau ABC Asigurari, eu mai mult spre ei indrum clientii .
MuciX
Personal inclinam catre Gothaer.
Faza e ca trebuie sa ma trezesc cu un dosar de dauna, mai sunt cateva zile de casco la Asta si am spoilerele atinse si o urma pe usa sofer. Dar am inteles ca e un mare parandarat acum ca sunt in faliment si trebuie mers la fondul victimelor strazii.
kosfunny
Din pacate pentru tine e cam nasoala treaba. Cam greu sa mai fii despagubit, rapid si corect la Astra, mai ales pe Casco. Prioritate la fondul de garantare au pagubitii pe RCA care sunt foooarte multi si se vor inmulti . Ca sa nu mai vorbim de faptul ca Adamescu a contestat falimentul deci ...e de durata !
Dupa parerea mea ar trebui sa il tragi un pic de urechi pe agentul care te-a indrumat catre Astra. Noi, cei din sistem stiam de vreun an si jumatate ca Astra nu va mai putea (nu se va mai vrea) sa fie scoasa din insolventa ! Dar ce sa-i faci comisionul i-a facut cu ochiul !
MuciX
Mi-ai amintit ca am facut si PAD tot la astra, convins de una care a insistat ca nu va fi niciun faliment. Vorbim de noiembrie anul trecut. smile.gif
Bine ca n-am dauna acolo.
Diac
Chiar apropos de Astra. Mai are sens sa platesc ratele la polita actuala ce trebuie sa expire prin aprilie 2016? Cred ca am platit doua rate din patru. Am avut CASCO la Astra si am tot refacut-o tot acolo de mai multi ani. Alta firma nu cred ca-mi mai face CASCO la masina din 2004.
MuciX
Nu mai platesti nimic, dar vezi cum faci sa recuperezi ce ai platit deja.
luck33ro
Foamea e mare. O sa-ti faca CASCO, doar ca o sa fie cam scump smile.gif
Diac
Brokerul ma anunta iarasi sa platesc rata la CASCO la Astra huh.gif Io ce fac?
cj98czh
Personal .. l-as trimite la plimbare .. sau vb. sa iti faca oferte la alti asiguratori ...
luck33ro
Normal. ... injurii sterse ... . Scapa de el oricum! mad.gif
adi_ar
Asigurarea CASCO este inca in vigoare, atata vreme cat nu este denuntata sau epuizata. Deosebirea de RCA este ca nu se poate recupera plata facuta in avans.
Brokerul respectiv nu-si face decat datoria fata de client. Neplata ratelor duce la reziliera contractului. El nu are de unde sa stie daca nu exista deja daune revendicate pe acel contract.

UXE
Reinnoire la Allianz ptr clio din semnatura: 423 de eur cu plata integrala, suma asigurata :2500 de eur.

Anu trecut am platit cu vreo 50 de lei mai mult si era evaluata la 3000+ eur
Lex Luthor
cota de prima 16.92% ? blink.gif
Si cu plata integrala, nici macar in rate?
Enorm !
luck33ro
In curand o sa il coste prima mai mult ca masina smile.gif
UXE
In rate era un pic mai scump smile.gif. Faza e ca masina are 9 ani ... si am inteles ca astea sunt cotele pentru astfel de masini. Tot la fel am platit si in urma cu 3 ani. Numa suma asigurata scade. Asta e piata. Cred ca asta e ultimul an de CASCO.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.