Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bloc lumini la dacia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
Anonymous
ce alt bloc de lumini si semnal se potriveste la dacia 1300?
Marty
Te duci la dezmembrari, iei un bloc de lumini de masina frantuzeasca CU TOT CU MUFA care intra in el, pui mina pe un aparat de masura si incepi si misti maneta de la blocul de lumini in toate directiile, in timp ce masori pe fiecare pin in parte. Dupa care faci acelasi lucru la firele de pe masina. Dupa ce ispravesti de masurat si pui pe hirtie ce face fiecare fir in parte, pui minuta pe un sfic, un letcon si ceva varnis si te apuci sa potrivesti firele de pe masina pe mufa care intra in noul bloc de lumini. Cu prinderea te descurci si tu, ca esti baiat mare!

:wink:
Anonymous
pai modificari exista in acest caz, dar sunt niste modificari pe care nu le pot anticipa decat dupa ce cumpar blocul... si daca nu prea merge adaptat la carcasa volanului...l-am cam luat degeaba...totusi nu a schimbat nimeni asa ceva?
cristimm
Eu am facut exact cum a zis Marty la Nova mea. Am luat un bloc de lumini de Renault ?? care arata ca cel de pe DSN (dar evident calitatea difera, este marca Jaeger).
Anonymous
si cam la ce bani l-ai luat?
paulp
QUOTE


la Nova mea. Am luat un bloc de lumini de Renault 

Si s-a potrivit la fix :shock:

Sau a trebuit sa mai faci modificari?
Marty
QUOTE
pai modificari exista in acest caz, dar sunt niste modificari pe care nu le pot anticipa decat dupa ce cumpar blocul... si daca nu prea merge adaptat la carcasa volanului...l-am cam luat degeaba...totusi nu a schimbat nimeni asa ceva?

Eu ti-am zis sa te duci cu blocul tau de lumini in mina si sa le compari la fata locului. Daca tu vrei sa te duci si sa cumperi pe ghicite, eventual sa nu-ti iei si teapa, treaba ta, succes!
cristimm
L-am luat ieftin: 300k lei. Prinderile s-au potrivit perfect dar atentie ca eu am "mitraliera" (axul volan superior) de la DSN. Firele au trebuit adaptate dar cred ca la DSN se potriveste si electrica.
Mad MAX
nu stii ce model de renault era masina de pe care l-ai luat?
cristimm
Din pacate nu stiu de aia am scris mai sus "Renault ??".
cei7pitici
Blocul de Renault 5 si Super 5 sunt aproape identice cu cele de NovaGTi si SuperNova
bizk
se potriveste blocul de lumini de dacie.. mergi si ceri bloc de lumini ptr 1300 si iti da cu semnalizatorul incorporat altfel nu este.. si iesi la 1 mil. daca e ceva bun la dezmembrari spune-ti
paulp
Bizk, maneta blocului de lumini la Nova e numa una (ca parintii si-au facut vasectomie si histerectomie :twisted: si nu i-au mai facut un fratior), care are rol si de semnalizator si de bloc optic, ba chiar si de boton pentru claxon :wink: .

In magazin (sau in tirg) costa taman 1 mil.

Iar ala de pe berlina nu prea are sanse sa se potriveasca :twisted: .

Ce am mai vazut eu diferit la unele DSN-uri e blocul de la Cielo, adaptat ca prindere, dar care are aceleasi functii.
bizk
deci tu vrei alt tip? te-am inteles io gresit atunci... :twisted: si nu incerca amuh sa ma lamuresti cum e cel de pe nova caci am avut si supernova si o solenza inca in familie... asa ca stiu bine diferentele intre blocurile de lumini. succes la cautat!
RIon
bloc lumini nova in CJ e 1.6 milioane. fac cruce in cerul gurii cu limba...
RIon
RIon a trbuit sa il cumpere, de nou, 1575000. Schimbat singur, merge perfect, cat de perfect e perfectul made in RO.
elro
QUOTE(Anonymous @ 13 Nov 2003, 16:45)
ce alt bloc de lumini si semnal se potriveste la dacia 1300?
*


de nova fara probleme te asugur eu ca am montat la un tovars
membru_DC
QUOTE(Anonymous @ 13 Nov 2003, 17:45)
ce alt bloc de lumini si semnal se potriveste la dacia 1300?
*


de Logan/Sandero a incercat/montat cineva? unsure.gif
iuliano_smile
QUOTE(membru_DC @ 16 Aug 2009, 15:25)
de Logan/Sandero a incercat/montat cineva?  unsure.gif
*


Aceasi idee o am si eu, ca parca sunt mai stralucite, plus ca mai arata si bine. Deci VA ROG a raspunde la intrebare. Stiu ca trebuie facute adaptari la prindere, dar ma intereseaza daca este realizabil sau nu. Sa stiu daca ma chinui.
membru_DC
eu am auzit ca ar trebuie cate un releu pentru toti consumatorii ce trec prin blocul respectiv, cica ar fi foarte sensibil
acum asteptam un raspuns de la cineva care si-a montat sau a-ncercat sa-si monteze pe o D1300 smile.gif
hyena
eu mi-am montat pe 1310 de dacia nova din acela frantuzec jaeger
Ciorapel
Am vazut la cineva pe o Dacie Break un bloc de lumini de Logan. Nu stiu ce modificari au fost facute, ca mai avea si claxon pe volan, si scaune de nu stiu ce Renault (sport). Cert este ca acea persoana a potrivit blocul de Logan.

Daca este cineva care a facut asta, sa posteze smile.gif
iuliano_smile
Bucurie pentru cei care au 1300 ca e cel mai simplu. Nu trebuie decat o tabla in probil de U, deoarece maneta originala are prinderea pe spate, iar cea de logan are prindeera prin fata.
membru_DC
poti urca aici niste poze cu un bloc d'asta de LOGAN montat pe o
o D1300? nu prea inteleg cum faci prinderea aia cu tabla in profil de U intre bloc si placa aia de la mitraliera...
iuliano_smile
Eu nu miam facuto. Nu am poze, dar in curand o sa vedeti manete de solenza pe berlina.
La profilul in U ma refer astfel: Dacia 1300 are prinderea manetei de lumini pe spate. Cea de solenza are prinderea in fata. Asadar trebuie sa faci o tabla in profil U,pentru a prinde o "ureche" de pridnerea de pe mitraliera, iar cealalta prindere de maneta.
membru_DC
am inteles la ce te referi tu numai ca eu vreau sa montez si jucaria aia de plastic pe axul volanului pentru a arunca inapoi maneta dupa ce am semnalizat si am efectuat virajul wink.gif
vladut88
am montat eu pe un aro 10 (are aceeasi mitraliera ca si dacia 1300 /1310) cel mai greu e sa adaptezi prinderea
iuliano_smile
Foarte tare biggrin.gif . Bravo tie. Dar daca ai face si niste poze sa ne facem si noi o idee si sa ne spui cat te-a costat toata afacerea ti-am fi recunoscatori rolleyes.gif
vladut88
afacerea m,a costat 40 lei blocu si 25 mufa poze nu am apucat sa fac ca abia la 7 am terminat si era seara am sa fac maine poze ca mai am de adaptat retractarea manetei de semnalizare instalatia am facuto intr-o juma de ora prinderea a durat mai mult cam e ore pana am reusit sa il aranjez sa stea bine
Florinel 86`
...eu am sa adaptez unul de Reno Clio,cred eu ca era de prin `96 masina...
vladut88
asa arata montat blocu de slz /lgn pe mitraliera de dacie 1300 (masina este aro 10)
scuzati calitatea pozele sunt facute cu telefonu
DaII
la mufa ce modificare ai facut ?sau nu ai pus decat maneta?
vladut88
am pus tot blocu de lumini de logan mufa este de la o instalatie de solenza si am taiat mufa de la semnalizare si blocu de lumini si am inadit firele la mufa de solenza si leam cuplat unu in altu jos unde intra mufele de dacie (semnalizare&lumini )se cupleaza normal ca si cum ai pune blocul de dacie eu practic pot trece oricand pe bloc de dacie 1300 ,trebe doar sa il dau pe asta de logan jos si gata
DaII
ms foarte tare faza asta pt k sincer sunt satul de atatea manete semnal
lumini nush ce
una si gata
sorin_buicu
DA, eu mi-am montat pe un papuc diesel bloc de lumini de logan + maneta de stergatoare+ caseta care intra pe axul volanului+ carapacea dintre vona si ceasurile de bord.... toate au "venit" bine , mai putin carapacea....si unde mai pui ca mai revine si batul de la semnalizare cand virezi:)).. va recomand sa montati asa ceva, MERITA . toata afacerea costa maxim 150 lei daca le luati de la "baieiti" din magazin, numai blocul de lumini e 300 lei
SB04AKI
eu am pus bloc de lumini si maneta de stergator de nova pe break-ul meu si merge perfect, cochilia a trebuit decupata un pic la blocul de lumini si prinderea a fost facuta simplu, dat 2 gauri unde is suruburile de prindere de la blocul de lumini 2 suruburi cu 1 cm mai lungi si gata, mufele le-am facut simplu si pot trece oricand pe vechiul bloc de lumini de dacie. merita facuta schimbarea, o singura maneta si gata nu te mai complici si lovesti de 2 manete. toata afacerea de la remat va costa poate max 40 - 50 lei.
Minel
Daca ai putea sa pui si "corelarea" firelor de la cele 2 blocuri ar fi perfect .... ca si pe mine ma bate gandul sa ma apuc de treaba daca gasesc ce imi trebuie .... smile.gif
SB04AKI
Montare bloc de lumini de dacia nova pe dacia clasica (1310-1410)



Operatii premergatoare pentru montarea blocului de lumini de dacia nova


- debransarea plusului bateriei
- demontarea semi-cochiliilor prin desfacerea celor 4 suruburi
- se scoate mufa blocului de lumini de pe cablajul masinii
- se scoate mufa de la maneta de semnalizare
- se desfac cele 2 suruburi care tin blocul de lumini pe mitraliera
- se desface piulita M6 de pe blocul de lumini si se scot cele 3 cabluri
- se desfac cele 2 suruburi care tin maneta de semnalizare pe mitraliera


Blocul de lumini de dacia nova are 2 mufe, una cu 8 pini si una cu 3 pini.
Cea cu 3 pin este pentru semnalizare si se potriveste pe mufa cablajului de dacia clasica, singurul lucru care trebuie facut este inversarea cablului rosu cu cel albastru care la nova este invers, daca nu schimbam cablurile atuncea o sa avem problema ca daca apasam maneta in jos o sa semnalizam in dreapta (partea pasager) si daca o ridicam in sus o sa semnalizam in stanga (partea sofer). O sa folosim mufa cu 6 pini de pe blocul de lumini de dacie clasica, pentru a putea trece oricand la blocul de lumini de dacia clasica.

Pregatirea blocului de lumini de dacia nova pentru montare


- desfacem mufa blocului de lumini de dacia nova
- desfacem mufa blocului de lumini de dacia clasica

Potrivim pini blocului de lumini de dacia nova in mufa de dacia clasica (6 pini) in felul urmator, urmarind codul de culori al cablurilor

Pe blocul de lumini de dacia nova avem 2 cabluri albastre si 1 albastru-maro, cele 3 cabluri o sa le prindem impreuna cu cablurile care erau prinse cu piulita M6 pe blocul de lumini de dacia clasica. (eu am folosit papuci cu gaura rotunda prinse pe firele blocului de lumini de dacia nova si am folosit un surub M6 cu piulita cu care am prins cablurile intre ele, si le-am izolat cu banda pentru a nu produce un scurt)

In mufa cu 6 pini o sa punem firele in felul urmator:





MUFA BLOC LUMINI NOVA - MUFA CABLAJ DACIA CLASICA

MARO - MARO

ALB - ALB

GALBEN - GALBEN

- GALBEN-VERDE

VERDE - VERDE

- VERDE-GALBEN


La firele galben si verde de pe mufa blocului de lumini o sa facem o trecere, pt a ajunge cu 2 fire verzi in mufa si 2 fire galbene in mufa.

Fixarea blocului de lumini de dacia nova pe mitraliera de dacia clasica

Blocul de lumini de dacia nova are prinderea in partea superioara si cel de dacia clasica are prinderea in partea de jos, se vor da 2 gauri cu bormasina in mitraliera masinii si se vor folosi 2 suruburi de M4 lungi de cca 4 cm, prin cele 2 gauri se vor trece suruburile si se vor trece prin blocul de lumini si se vor prinde pe piulitele blocului de lumini.

La semi-cochilia bordului scoica va trebui decupat o parte din ea pt a avea loc blocul de lumini de dacia nova, la cel de bord CN nu trebuie modificat.




Montarea manetei stergatoarelor de parbriz de dacia nova pe dacia clasica (1310-1410)


Mufa manetei stergator de dacia nova arata altfel ca cea de la maneta de dacia clasica, mufa arata ca cea de la blocul de lumini sic el de dacia clasica este patrat in care intra papuci dreptii.

Se taie mufa de pe maneta de dacia nova si se monteaza papuci drepti care intra in mufa de pe cablajul masinii in urmatoarea ordine. (mufele de pe maneta veche luate de sus in jos)







CABLURI MANETA STERGATOR DACIA NOVA - CABLAJ DACIA CLASICA

ROSU - PIN 1

VERDE - PIN 2

ALBASTRU - PIN 3

NEGRU - PIN 4

MARO - PIN 5

(culorile cablajurilor de dacia clasica ar putea sa fie diferit pt masini fabricate inainte de 1990, masina pe care am montat are un cablaj nou montat de cca 2 luni, deci la masinile fabricate dupa 1995 sau bord CN o sa se potriveasca 100%)
ghitza
interesant si frumos explicat.cred ca o sa caut si eu sa vad la ce pret gasesc manetele
iuliano_smile
Felicitari vladut. Chiar ai reusit. Singura chestia la tine este prinderea, care nu o vad prea corecta, daca ma intelegi ce vreau sa spun.

sorin_buicu poate pui cateva poze cu ansamblul. Poate reusesti sa ma convingi sa pun sieu asa ceva, dar la vara.
DaII
SB04AKI esti tare frate cum ai explicat worship.gif
SB04AKI
urmeaza sa pun si pozele dar nu ma lasa ca nu imi merge netu cum trebuie, nu se upload-eaza, sper ca maine poimaine sa pun si pozele.
vladut88
QUOTE(iuliano_smile @ 25 Nov 2009, 11:57)
Felicitari vladut. Chiar ai reusit. Singura chestia la tine este prinderea, care nu o vad prea corecta, daca ma intelegi ce vreau sa spun.

sorin_buicu poate pui cateva poze cu ansamblul. Poate reusesti sa ma convingi sa pun sieu asa ceva, dar la vara.
*


prinderea am facuto intr-o uminica am sa o moizic ca nici mie nu imi place cum a iesit
DaII
QUOTE(SB04AKI @ 25 Nov 2009, 17:26)
urmeaza sa pun si pozele dar nu ma lasa ca nu imi merge netu cum trebuie, nu se upload-eaza, sper ca maine poimaine sa pun si pozele.
*



sa pui si pozele si ma apuc si eu
sorin_buicu
as pune pozele dar nu stiu cum....vi le pot arata pe mess....add "sorin_buicu" si vi le arat cu cea mai mare placere....aa si m si schema pt legarea firelor....nu e greu, trebuie doar sa ai rabare ...MULTA!!!!:)
bygy007
uite asa
sorin_buicu
multumesc....chiar nu ma descurcam...respect:P

SB04AKI
mi-au facut astia si netu in sfarsit maine dupamasa o sa pun si pozele cu prinderea pe masina. in orice caz is mult mai multumit de blocul de lumini de nova decat de cel clasic care era pe masina, singurul dezavantaj la asta ca nu sare singur inapoi cand virezi dar incerc sa ii fac si plasticul ala mai lung poate reusesc sa-l fac sa sara inapoi dupa viraj, si la maneta de stergator nu mai tre sa iti fie frica cand apesi ca ramai cu ea in mana si reactioneaza si mai repede. vreau sa imi caut pe la dezmembrari un volan de la o straineza cu claxon pe volan si sa fac si modificarea asta, daca a mai facut-o careva pls ceva explicatii.
SB04AKI
si insfarsit pozele, mai pun azi si poze cu maneta pt stergator.

2 Dec 2009, 09:18:
part 2
genu2009
stie cineva cum as putea sa leg un turometru de dacie cu bord cn la o dacie cu bord de dacie din 90 din ala fara turometru as vrea sal pun separat pe consola centrala
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.