Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum demontez instalatia GPL?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
AntonieV
Salutari!

Cu inima grea ma despart de vechea Dacie Nova 1.6 GTi, pe care am scos-o la vanzare pe piese. Am gasit o persoana interesata de instalatia GPL, a fost de acord cu pretul, insa nu stiu cum demontez instalatia pentru a i-o oferi.

Ma poate indruma cineva? Ca idee, cred ca mai sunt 3-4L de gaz in butelie; ar trebui sa-mi fac griji?
bygy007
inchizi robinetii de pe butelie si o desfaci fara grija o sa iasa putin gaz cind o sa desfaci conductele , spor la treaba
Leo0608
QUOTE(bygy007 @ 17 Nov 2013, 23:04)
inchizi robinetii de pe butelie si o desfaci fara grija o sa iasa putin gaz cind o sa desfaci conductele , spor la treaba
*


coffee_spitsk.gif LolLolLo.gif asa e si la aerul conditionat de la bloc,cand vrei sa il desfaci si sa il dai jos. Inchizi robinetii de pe radiator dupa care desfaci conductele ale 2 et voala ! Oricum nu mai necesita reancarcare cand il montezi vreodata radmasa.gif
bygy007
incgizi numa unu biggrin.gif


e afla ca si eu am demontat o instalatie gpl de pe vechea dacie , butelia cu vre-o 10l de gaz in ea dupa ce a stat vre-un an pe balcon am golit-o , am demontat multivalva si a ajuns la fier vechi
Filip
QUOTE(Leo0608 @ 19 Nov 2013, 23:03)
coffee_spitsk.gif  LolLolLo.gif   asa e si la aerul conditionat de la bloc,cand vrei sa il desfaci si sa il dai jos. Inchizi robinetii de pe radiator dupa care desfaci conductele ale 2 et voala !   Oricum nu mai necesita reancarcare cand il montezi vreodata  radmasa.gif
*


La AC pui aparatul în funcțiune pe rece, închizi vana mică, aștepți 30 de secunde și apoi închizi (ușor) vana mare, altfel pierzi freonul din țevi și din vaporizator (unitatea interioară). Plus că dacă n-ai mai făcut, te sperii când desfaci țevile și iese freon sub presiune (te poți chiar arde la piele dacă nu ești atent). Așa, dacă faci cum îți spun eu, nu pierzi nici freon, ai și vid făcut pe țevi și le desfaci fără să mai fâsâie nimic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.