Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: placute si frana de mana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
B30KDT
am si eu 2 probleme
1:daca misc putin de volan in stanga scartaie ceva la roata fata stanga ceva metal,cand pun frana iar se aude un huruit metalic(tre sa schimb placutele),intrebarile sunt:
a)ce provoaca scartaitul cand misc volanul
b)cum schimb placutele de frana,este dificil?nu am mai schimbat pana acu la dacie,doar la proton dar acolo e simplu tre sa desfaci doar un surub,la dacie nici macar nu m-am uitat ce sistem are ,vroiam sa stiu daca am sanse sa pot sa le schimb eu, sa nu ma apuc de treaba aiurea
2:nu imi tine frana de mana,trag de ea si primi 2-3 dinti merg fff usor nu opune nici macar un pic de rezistenta si apoi se blocheaza brusc si nu pot sa mai ridic,si nu imi tine fana deloc,m-am bagat sub ea si am strans cablu ,dar degeaba,de la ce este?ce mai tre sa schimb si p'acolo?cum se face?preturi?si se poate face acasa sau neaparat la service?
rtulea
1. a) sunt arcurile care tin placutele fixe, s-au deformat sau decalit si nu mai fac treaba, trebuie inlocuite deoarece nu sunt scumpe.
cool.gif cred ca sunt cateva topicuri pe forum cu referire la schimbatul placutelor. Da un search si daca nu gasesti nimic te voi lamurii cum se schimba acestea (nu este greu)

2. a) probabil cablul s-a blocat in mantaua acestuia, din cauza apei si a inutilizarii franei de mana cablul rugineste si efectiv (parca as fi Alessandra Storcescu) se lipeste de manta. Cablul trebuie inlocuit ca nu ai ce-i face
cool.gif posibil uzura exagerata a ferodourilor
B30KDT
am incercat si cu search dar nu am gasit cum se schimba placutele doar topicuri de genu : frane slabe > solutie schimba placutele dar nu se specifica cum
ia in cazul franei de mana in nici un caz nu cred ca a ruginit pt ca o foloseam destul de mult,mai ales in curbe tongue.gif
rtulea
Ca sa schimbi placutele de frana:

- se aseaza masina pe o suprafata plana se baga in viteza si se trage frana de mana (sau se pune un bolovan la rotile spate)
- se slabesc piulitele rotilor si apoi se ridica masina pe cric
- se desface complet si se scoate roata respectiva
-se scot sigurantele de la penele etrierului sus si jos su un patent
-se bate cu o bucata de platbanda in pana pentru a o scoate din locasul ei, atat sus cat si jos
-se scoate etrierul si se verifica starea garniturii de la pistonul etrierului (daca este cazul se inlocuieste)
-se scot placutele vechi prin tragere catre tine (foloseste o surubelni caci nu vei reusi cu mana)
-se verifica starea arcurilor ce tin placutele fixe (daca sunt deformate sau decalite se inlocuiesc. ATENTIE, uita-te la urechile arcului, acestea au o parte evazata, cu acea parte se vor monta inspre exterior
-se monteaza placutele noi
-cu o presa se impinge pistonul etrierului pentru a putea intra peste placutele noi
-se monteaza etrierul prin introducerea acestuia peste placute concomitent cu pana inferioara, care se va bate cu un ciocan (stai linistit nu se sparge chiar daca arata fragila)
-se introduce pana superioara tot prin batere cu ciocanul
-se corecteaza pozitia penelor cu ajutorul bucatii de platbanda de mai sus si cu ciocanul astfel incat acestea sa aiba vizibile gaurile ptr sigurante
-se introduc sigurantele penelor
-se poate efectua o aerisire dar nu este cazul deoarece s-a inlocuit doar placuta
-se monteaza roata
Dupa 053.gif se servesc obligatoriu 3 beri reci.

PS: - daca vrei sa schimbi si ferodourile (recomandabil tot ansablul) si nu stii cum, se rezolva.
B30KDT
mersi mult pt info chiar azi am sa ma apuc de ea
daca nu te deranjeaza chiar te-as ruga sa-mi explici si pt ferodouri
oricum dupa ce voi termina treaba voi face un tutorial pe care sa-l foloseasca si alti pt ca eu am cautat si nu am gasit nimic
padual
daca te referi la ferodourile de pe spate si eu te rog mult de tot sa explici cum se face...si mai ales daca poti sa precizezi si alte piese cum se inlocuiesc...ma refer la pistonase...sau ce mai e pe acolo...chiar nu sunt in tema(ce o mai fi...garniturii si alte prostii)...Multumesc anticipat!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.