Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Faza scurta stanga.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Nvidia3D
Nu merge becul pentru faza scurta stanga. Becul l-am verificat separat si merge. Am incercat si un bec nou.
tatabobu
..nu vrei nimic, doar te lauzi.
Firele le-ai verificat? Ai masa si +12 volti?. Ia-o pe fir in sus pana dai de buba.
EDIT: Adica mai intai verifici voltajul in mufa, apoi inaintea mufei si tot asa. Ai relee puse?
Babaq139QMB2
Ia vezi la sigurante ...
Nvidia3D
QUOTE(tatabobu @ 4 Dec 2013, 17:03)
..nu vrei nimic, doar te lauzi.
Firele le-ai verificat? Ai masa si +12 volti?. Ia-o pe fir in sus pana dai de buba.
EDIT: Adica mai intai verifici voltajul in mufa, apoi inaintea mufei si tot asa. Ai relee puse?
*




ma laud ? cu dacia 1310 ?

N-am relee, iar de masurat voltajul maine...ca acu e intuneric afara.

E posibil sa fie ceva din maneta ? Zic asta ca am tot avut treaba cu maneta de semnalizare pana cand i-am dat de capat si sa nu fi dat cumva peste maneta de faruri.

//la sigurante e tot in regula. O sa ma uit si in spatele sigurantelor maine.
maho
Lunga iti merge ?
Nvidia3D
lunga merge. Se aprind toate 4 faruri.

Faza scurta care iese din blocul de lumini reprezinta un singur fir care se ramifica pe parcurs sau ies direct 2 ?
Babaq139QMB2
biggrin.gif
Nvidia3D
eu am de aia cu 10 sigurante. Cand m-am uitat azi la sigurante erau ok toate. Maine scot tabloul si ma uit si in spatele lui sa nu fie rupt/oxidat ceva
Babaq139QMB2
Poate ai un " papuc " , largit , se vede clar ca fazele lungi si scurte sunt separate . Spor
bygy007
deci , daca pe un far merge bine si pe alalalt nu , atunci trebuie sa cauti problema pe traseul firelor , blocul alimenteaza ambele faruri , despartirea pe becuri se face la tabloul de sigurante , trecerea de pe partea stinga pe dreapta a cablurilor se face pe sub radiator
Nvidia3D
QUOTE(bygy007 @ 4 Dec 2013, 21:20)
deci , daca pe un far merge bine si pe alalalt nu , atunci trebuie sa cauti problema pe traseul firelor , blocul alimenteaza ambele faruri , despartirea pe becuri se face la tabloul de sigurante , trecerea de pe partea stinga pe dreapta a cablurilor se face pe sub radiator
*



E foarte posibil sa fie iesit un papuc cum zice colegul de mai sus. Ca pana mi-am dat seama ce are semnalizarea am tot tras de sigurantele alea sa le verific.

5 Dec 2013, 16:30:
aparent toate sigurantele erau bune. Una dintre ele chiar daca nu era topita acea lita nu mergea. Deci problema era de la sigurante.

Multumesc pentru ajutor si schema de sigurante.
Babaq139QMB2
Ok Bafta .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.