Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: telecomanda rc jucarii
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
iuliusss
va salut, mos craciun a cumparat pentru baietii mei 2 masinute cu telecomenzi. problema este ca amandoua au frecventa 27.145. intrebarea este daca se poate modifica frecventa la una din ele? pentru ca o sa fie razboi total cu aia micii, va multumesc si sper ca se poate....smile.gif
b76bgaarh
de ce?

iuliusss
cu siguranta se vor juca in acelas timp, daca dau sa mearga inainte pleaca amandoua, stanga -dreapta la fel. telecomenzile fiind pe aceeasi frecventa se suprapun, cu o telecomanda merg amandoua masinutele.
DragosP
Nu au posibilitatea să alegi canale diferite?

L.E. Din ce se vede, nu.
Trebuie schimbate cuarțurile, atât la emițător cât si la receptor.
Cuarțul e chestia aia metalică, de formă elipso-dreptunghiulara de lângă led.
Alydor
cand am cumparat pentru pitici doua masini la fel, am ales pentru una 20 Mhz si pentru cealalta 40. Scria pe cutie pe ce frecventa functioneaza.
Se poate modifica frecventa da' cred ca ai nevoie de un osciloscop.
E cu bobine sau cu cuartz? Daca e cu cuartz poti sa cauti doua cuarturi la aceiasi frecventa si le-ai schimbat. Daca e cu bobine merge prin cracanarea bobinelor. Dar tre sa le nimeresti la fix pe ambele doo.




Suma respectelor, Alydor
iuliusss
nu cred, sunt masinute ieftine. am atasat poze cu telecomanda desfacuta si nu am gasit nimic de reglat sau schimbat.
DragosP
Schimbi q.
Alydor
e cu cuartz... acum am vazut... Cam nasol in cazul asta. Vezi daca nu poti sa mergi la magazin sa iti schimbe una din ele cu alta pe alta frecventa. asta daca au. Nici ale mele nu au fost scumpe, sunt luate din careffour.


Suma respectelor, Alydor
iuliusss
nu cred ca au pe alte frecvente, toate pe 27. sunt luate de la un magazin mic din pitesti.
cuarturile pot fi de oricat? adica pe care le gasesc mai ieftine pe alea sa le iau sau sa fie pe langa 27 mhz?
DragosP
Cel mai bine pe lângă, altfel risti să te injure lumea. Cu toate că au putere mică.
gabize
încearcă cu niște quarțuri din filtrele de sunet TV. smile.gif
Alydor
si toate au aceiasi frecventa de 27.145??? Apoi nici aia de le fac nu-s sanatosi la cap...


Suma respectelor, Alydor
iuliusss
da, toate au 27 pentru ca am cumparat si pentru verisorul lor din alt magazin si aia e la fel, am incercat-o si merge. maine plec in cautarea cuartului cu pricina, asta daca e 10-20 lei .
Alydor
e vo pana in 2 lei o bucata. de exemplu


Suma respectelor, Alydor
DragosP
Chistolul de lichit e scump.
Alydor
vezi daca le lipesti sa le lipesti cu picioarele cat mai scurt, lipite de placa. Daca nu ai loc sa il pui in picioare il culci, daca se poate ambele cuarturi (din receptor si emitator) sa aibe picioarele cam la aceiasi dimensiune.


Suma respectelor, Alydor
iuliusss
pentru pistol o sa apelez la vecini, ca oricum am berea pe balcon si mai lipim mai bem...treaba sa iasa
DragosP
@Alydor:
N-are importantă.
gabize
dacă n-ai treabă cu electronica, du-te la un depanator TV, nu cred că face mai mult de 5-10 lei toată afacerea.
DragosP
Io i-as lua 80.
iuliusss
am inteles, va multumesc pentru sfaturi si incurajari smile.gif . maine o sa va spun daca e de bine sau a iesit fum.
gabize
da mai sunt și depanatori cinstiți!
DragosP
Cu factură, chitanțe, tot.
Markos
QUOTE(DragosP @ 12 Dec 2013, 19:18)
Cu factură, chitanțe, tot.
*


și cuarț de pe muntele Athos.
ady77
QUOTE(DragosP @ 12 Dec 2013, 19:14)
Io i-as lua 80.
*


Tu ai tarif unic tongue.gif
iliuta
Verifica amandoua quartz-urile : si cel de pe masina si cel de pe telecomanda. Este posibil sa aiba valori diferite (frecventa intermediara la receptie). In acest caz trebuie sa iei unul sau 2 quartzuri astfel incat sa ai aceasi diferenta.
Ar fi bine ca noile quartz-uri sa nu pice in 27,225 Mhz (canalul 22), 27,065 sau 27,185. Asta ca sa nu te intrebi de ce nu merge statia dry.gif .
gabize
ce stație?
iliuta
Daca are statie radio CB. Si invers, statiile radio CB pot perturba aceste jucarii.
Markos
Și dacă are stație, crezi c-o ține-n casă?
AR-18-MOS
Daca vede marksman topicul, ai pus-o! Virtual, ca real e degeaba.
Mai bine incearca sa schimbi frecventa din CB in PMR, nu stie el exact care e, da' asa nu-i agita neuronul. smile.gif
iliuta
Poate sa o tina unde vrea el, ideea era sa nu foloseasca acele frecvente la emisie sau receptie ca sa nu aibe probleme de functionare. Poate exprimarea din acel post nu a fost cea mai fericita, dar sunt sigur ca ai prins ideea :-).
PMR-ul e la 446 Mhz, departe rau ca frecventa.
gabize
La ce putere de emisie au jucăriile aste, nu reprezintă pericol. Eventual pot fi ele bruiate dacă folosește mașina afară și interferează cu vre-o stație din apropiere.
DragosP
QUOTE(ady77 @ 12 Dec 2013, 20:48)
Tu ai tarif unic tongue.gif
*


M-am inspirat de la cotă. smile.gif
bygy007
daca ai 2 ceasuri electronice poti folosi quarturile de la ele ,
dar uita-te si in masinuta sa vezi daca are la fel , pe aceeasi frecventa
Markos
QUOTE(bygy007 @ 12 Dec 2013, 21:47)
daca ai 2 ceasuri electronice poti folosi quarturile  de la ele
*


păi și aruncă ceasurile? sad.gif
gabize
nu, le ține.
DragosP
Pune q-urile din rc.
paul_p
QUOTE(bygy007 @ 12 Dec 2013, 22:47)
daca ai 2 ceasuri electronice poti folosi quarturile  de la ele ,
dar uita-te si in masinuta sa vezi daca are la fel , pe aceeasi frecventa
*


Tare asta smile.gif
Nu pune omul sa strice ceasurile degeaba.
Quartz-ul de la ceasuri are 32,768kHz.
Nu merge sa pui chiar orice quartz la intamplare.
Markos
QUOTE(paul_p @ 12 Dec 2013, 22:16)
Quartz-ul de la ceasuri are 32,768kHz.
Nu merge sa pui chiar orice quartz la intamplare.
*


O avea unele care rămân în urmă.
iuliusss
da, o sa desfac si masinuta sa vad ce scrie pe ea. eu banuiam ca sunt la fel, dar sa fie sigur o desfac. multumesc de ajutor.
Markos
QUOTE(iuliusss @ 12 Dec 2013, 22:27)
da, o sa desfac si masinuta sa vad ce scrie pe ea. eu banuiam ca sunt la fel, dar sa fie sigur o desfac.
*


Dacă-ți rămân piese, bagă topic la Bursă.
b76bgaarh
dezmembrez masinuta rc radmasa.gif
paul_p
QUOTE(Markos @ 12 Dec 2013, 23:18)
O avea unele care rămân în urmă.
*


Ba din contra smile.gif
Ar trebui un ceas extrem de rapid. Ceasul are 32kHz, telecomanda 27 MHz.
Markos
O avea unele care o iau înainte.
iuliusss
gata, e pe butuci smile.gif. in masinuta se pare ca nu am tot cuart , aici e ceva reglabil.
trebuie sa cumpar cuart din frecventele acelea trecute pe placa( 27,35,40,49) ?
bygy007
pe sub fire mai sint piese , fa o poza sa se vada placa , si zi ce scrie pe integratul ala
marksman
QUOTE(iuliusss @ 13 Dec 2013, 00:13)
gata, e pe butuci smile.gif. in masinuta se pare ca nu am tot cuart , aici e ceva reglabil.
trebuie sa cumpar cuart din frecventele acelea trecute pe placa( 27,35,40,49) ?
*



Schimbi quartz-ul de pe telecomanda, dupa care umbli la trimmer-ul ala de pe receptorul masinutei pana "prinzi" comenzile. Incearca sa iei un quartz pe o frecventa apropiata de cel original (+/- cateva zeci, pana la o suta de khz).

Cat despre PMR, nu te lua dupa unii de aici, ca pe cand altii faceau jucarele din astea cu telecomanda sau emitatoare de radio pirat, ei se jucau cu putza in tzarana. Acum s-au plictisit si au trecut la statii. Mai ales daca le-au primit de la buticul la care lucreaza, pachet cu masina de serviciu, se cred buricul pamantului. Asta pana vad o Toyota Landcruiser cu geamuri fumurii si o antena dubioasa pe acoperis.
DragosP
QUOTE(marksman @ 13 Dec 2013, 10:00)
Asta pana vad o Toyota Landcruiser cu geamuri fumurii si o antena dubioasa pe acoperis.
*


radmasa.gif
marksman
Hint: IGC.
DragosP
Știu, d'aia râd.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.