Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am si eu o mica problema cu sigurantele
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
micutu82
Am si eu o mica prob cu sigurantele si chiar nu stiu care-i prob. Personal nu ma pricep mai deloc la mecanica si electrica smile.gif anul trecut mi-am luat o masina dacia 1310 la mana a doua din 94. Anul trecut pe la sf..mi s-a stricat motorasul de la stergatoare. Si cu ocazia asta mi-a fost dat jos bordul sa mi se schimbe motorasul si mi-am schimbat si cablurile la partea electrica din bord. Mi-am mai schimbat niste becuri, mi-am facut prostia aia cica de climatizare smile.gif) adica stiti voi mai bine. Si mi-am schimbat si panoul de sigurante dar tot cu model d-ala mai vechi adica cu 10 sigurante si stau intre 2 lamele si tare prost e smile.gif ca tot timpul imi pica sigurantele smile.gif) Dupa un timp prin vara am obs ca atunci cand folosesc aeroterma siguranta a 3-a se incalzeste foarte rau, nici nu pot tine mana pe ea. Cand schimbam siguranta...30 de minute nu se incalzea..iar apoi dupa 5 minute se incalzea. SI acum daca dau drumul la aeroterma dupa 5 minute nu mai pot tine mana pe ea.Inainte faza asta o pateam si cand foloseam independent stergatoarele sau avariile. INtre timp mi-am schimbat cablurile de la materie pt ca erau corodat..si nu mai faceau bine atingere. UN timp nu s-a mai incalzit nici o siguranta...dar cam de o luna iar se incalzeste siguranta a 3-a de sus in jos. SIguranta e de culoare albastra. La avarii sau stergatoare nu mi se incalzeste a 3-a siguranta cum era inainte ci doar la aeroterma.
Cand ploua afara, cum a fost de ex azi smile.gif) si a trebuit sa merg..si cu faza scurta si cu aeroterma si stergatoare si dezaburitor si faruri de ceata toate sigurantele s-au incalzit dar singura pe care nici sa pot pune mana era a 3-a de sus in jos smile.gif) Ce-as putea face? mi-a spus un prieten ca si el patea asa si apoi si-a pus panou d-ala cu leduri si nu mai are nici o prob. POate sa fie de la asta? tinand cont ca..nici macar un an vechime nu are?
anpop
a mai fost discutata aceasta problema, incearca sa folosesti sigurante pe suport ceramic, si eventual poti creste valoarea....cel mai bine te duci la un electrician auto
wink.gif
vick
Dar in primul si primul rand ia un patent si indoaie clamele alea intre care se infig sigurantele ca la curenti mari, daca nu sunt presate bine sigurantele se incing (fac scantei la contacte) si daca sunt ceramice si nu se topesc ele, atunci se va topi tabloul ca e de plastic). TRUST ME!!! wink.gif
Radduu
Si eu la masina asta a mea, aveam panou dala vechi...dupa ce mi-am schimbat instalatia electrica am pus un panou dala nu cu leduri si cu sigurante dalea cu craci, si nu am mai avut nici o problema. ( inainte cu vechiul panou, numai eu stiu cati draci imi faceam , cred ca ramaneam fara semnal de 2-3 ori pe zi) wink.gif
Dyda
QUOTE(vick @ 3 Oct 2005, 11:50)
Dar in primul si primul rand ia un patent si indoaie clamele alea intre care se infig sigurantele ca la curenti mari, daca nu sunt presate bine sigurantele se incing (fac scantei la contacte) si daca sunt ceramice si nu se topesc ele, atunci se va topi tabloul ca e de plastic). TRUST ME!!! wink.gif
*



Nu este de ajuns sa intaresti apasarea pe sigurante, ploturile sunt fixate prin nituire; operatie ce este realizata prost din punct de vedere al stringeri, deci panoul dat jos si fiecare plot trebuie luat la ciocan ptr a realiza o nituire mai buna + ce s-a spus mai sus si ptr o buna bucata de vreme nu vei mai avea necazuri
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.