Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Taxa platita in 2007, restituita diferenta in 2008
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
mrkiry
Se da vehiculul X cu taxa platita la data de 6.12.2007, in valoare de 3862 de lei.In anul 2008, cand s-a schimbat formula de calcul pentru taxa auto, proprietarului i s-au restituit 2356 lei REPREZENTAND DIFERENTA TAXA INMATRICULARE.
Ce gandesc eu: Platindu-se taxa in 2007 dupa vechiul calcul, iar in 2008 restituindu-se diferenta, atentie, diferenta dintre taxa din 2007 si cea din 2008 care, se pare ca ar fi fost mai mica pentru acel autovehicul, ar fi logic ca masina sa figureze cu taxa platita, taxa platita dupa calculul din 2008.
Care este adevarul?Masina necesita plata taxei timbrului de mediu?
argon
Daca taxa nu e recuperata integral, nu se mai plateste nimic, chiar daca ai primit diferenta, eu asa stiu.
mrkiry
Logic asa ar fi, ma intreb daca exista vreun paragraf dintr-o lege care specifica lucrul acesta.S-au platit 3800lei dupa taxa din 2007, s-au restituit 2300lei,conform taxei 2008, deci este o diferenta de 1500lei, reprezentand valoarea taxei dupa calculul 2008.
argon
Ce s-a restituit s-a restituit conform cu legea, nu s-a dat statul in judecata si recuperat taxa integral, deci esti ok.
mrkiry
Nu s-a dat statul in judecata, diferenta a fost restituita conform unei cereri din data 30.07.2008.
Multumesc Argon, mi-ai dat sperante.Ramane sa astept pana pe 6 ianuarie, sa vad ce bete in roate mai imi baga incompetentii de la Administratia Financiara Hotarele, judet Giurgiu.

30 Dec 2013, 18:01:
Rog pe cei care s-au aflat intr-o situatie asemanatoare, sa ma ajute.Multumesc anticipat!
AndreiMR
Logic asa ar fi dar...la mine pe hartia de la anaf erau doua variante: recuperata/nerecuperata, nu se mentiona nimic de modificari ale taxei la alte valori, judecata sau altceva. La tine e partial recuperata, dupa anomalia din acel an cu restituirea diferentelor. Cel mai sigur e sa faci cerere la finante si vezi exact care e situatia, sa nu te trezesti cu surprize
mrkiry
Fac cerere la finante, problema e ca acei oameni sunt incompetenti,dovada faptul ca m-au tinut de pe 12.12(cand am facut cererea) pana astazi,30.12,cand am primit confirmarea aceasta.Culmea, confirmarea era primita de catra Fisc a doua zi,pe 13.12.De cate ori am fost sa verific daca mi-a venit confirmarea, imi spuneau ca nu au primit nimic pe posta(electronica).Probabil nu o primeam nici astazi, norocul meu ca mama unui prieten, este sefa de trezorerie,in aceeasi incinta(doamna si domnul care sunt sot si sotie si care reprezinta Fiscul in acea localitatea fiind plecati in vacanta).Doar asa am putut afla ca acea confirmare pe care o asteptam de 2 saptamani era primita pe data de 13 ( fiscul si trezoreria au posta comuna).
Acum ramane sa vina incompetentii din vacanta, sa vad ce dracu mi-or mai spune.Nu m-ar mira sa imi spuna ca nu e platita.Ca dovada ca sunt incompetenti, nu numai prin faptul ca nu cunosc legi fiscale, oamenii aceia(sot si sotie cum v-am spus si mai sus), nu stiu sa deschida o arhiva wacko.gif

Mai mult ma bazez pe ceea ce imi spuneti voi,de aceea astept cazuri asemanatoare sa pot sa le dau cu firma in cap.
schluppi
Sunt intr-o situatie identica. Am vandut masina si s-a inmatriculat fara probleme (fara a mai plati vre-o taxa). Mai stiu si pe altii la fel.
mrkiry
Mutlumesc mult pentru confirmare!LA multi ani!
CIPTUNING
Mie mi se pare ciudata mentiunea multor vanzatori "taxa platita si nerecuperata- adeverinta ANAF". Daca e platita ce mai conteaza daca e recuperata sau nu?
Daca e recuperata mai platesc o data, eu cumparatorul?
Daca nu e recuperata o incaseaza noul cumparator icon_mrgreen.gif ?
Mai vad si alt aspect: odata ce instanta a stabilit ca valoarea respectiva a taxei a fost ilegala pentru cumparatorul nr.1,restituind-o, cum se schimba juridic situatia, astfel incat, pentru cumparatorul nr 2, ea devine obligatie din nou, la noua inmatriculare?
Incasarea primei valori tot ilegala ramane.
AndreiMR
QUOTE(CIPTUNING @ 7 Jan 2014, 22:15)
Daca e recuperata mai platesc o data, eu cumparatorul?
*



Daca e recuperata tu platesti actualul timbru de mediu. Care poate fi mai mic, sau mai mare decat taxa platita si apoi recuperata de fostul proprietar smile.gif Prima valoare nu se mai incaseaza
Mihai60
Salutare

Incerc sa inteleg si eu ceva referitor la taxa auto.
Am platit-o in 2007. Aproape 2000 Lei. Stiu ca a fost o discutie prin ziare la un moment dat ca cei dupa 2007 vor primi taxa inapoi. Vad ca aici se discuta si pentru cei care au platit-o in 2007.
In atasament factura scanata ( normal ca o am si in original ).
Am ceva sanse sa o recuperez ?

O zi cat mai usoara si multumesc anticipat

Mihai
Marius 77
QUOTE(Mihai60 @ 8 Jan 2014, 00:11)
Incerc sa inteleg si eu ceva referitor la taxa auto.
Am platit-o in 2007. 
Am ceva sanse sa o recuperez ?

Codul de procedura fiscală (Art. 135) : dreptul contribuabililor de a cere restituirea creanțelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani.
mrkiry
Referitor la problema mea: s-a confirmat ca am taxa platita, detin adeverinta.
Am reusit cu greu sa obtin aceasta adeverinta "datorita" incompetentilor de la fisc.Spuneau de fiecare data ca nu este venita confirmarea.Adevarul este ca habar nu au sa umble in propriul sistem.Noroc cu o interventie de la trezorerie...Asa se face treaba in Romanica....
AgathaRo
QUOTE(Marius 77 @ 8 Jan 2014, 08:29)
Codul de procedura fiscală (Art. 135) : dreptul contribuabililor de a cere restituirea creanțelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani.
*




La persoane fizice este de 3 ani am intrebat un avocat
mihai888
se da un matiz din 2002 euro 2 inmatriculat in 2002 pe care eu vreau sa il cumpar!intrebarea este,eu mai platesc taxa de timbru cand o sa il trec pe numele meu?daca da cat? pe calculatorul ala de taxa iese 1700 ron(pai atat face masina) blink.gif
MuciX
La mine iese 17xx lei.
corbex
Masina face atit tocmai pentru ca are taxa. Altfel iti cerea mai mult.
mihai888
exista vreo sansa sa cumpar o masina la mana a doua inscrisa si atunci cand o trec pe numele meu sa nu mai platesc taxa de timbru?tot nu inteleg taxa de timbru se plateste la fiecare revanzare a masinii?
espacern
@mihai888=O platesti doar daca nu a fost deja platita!
Starea platii se verifica cu actul eliberat de ANAF....nu dupa vorbe.

@+
mihai888
incepand cu ce an a fost introdusa aceasta taxa?
mrkiry
Parca inceputul anului trecut.
Referitor la topic, am rezolvat cu masina, am inmatriculat-o fara probleme.
kxz
taxa e din 2007, dar mai sunt momente in care anumite categorii de masini au fost scutite, mai sunt cei care si-au recuperat banii in instanta.
dar, in principiu, masina inmatriculata inainte de 2007 are sigur taxa, masina inmatriculata dupa 2007, trebuie verificat daca taxa e platita si nerecuperata.
huiduu
Sa intreb si eu aici, poate primesc vreun raspuns: Am cumparat un Renault din 2008, despre care propietarii au spus ca taxa e platita si nerecuperata si mi-au dat un ordin de plata care sa dovedeasca. Problema vine abia acum, am fost la ANAF, si dupa 3 saptamani de asteptare, mi-au spus ca nu e de ajuns ordinul de plata, trebuie sa le dau si decizia de calcul a taxei de prima inmatriculare. Ce legatura are aceasta decizie de calcul? Eu credeam ca pot identifica daca masina are taxa platita si nerecuperata doar cu CIV, sau in cel mai rau caz cu ordinul de plata.
mrkiry
Mergi la Fisc cu CIV si copie buletin si va trebui sa iti dea adeverinta aceea de confirmare a platii taxei de mediu.In cazul in care nu s-a restituit,esti norocos, daca s-a restituit, esti bun de plata.Mergi la administratia fiscala de la tine din localitate.
bleano1
Eu am masina din iunie 2010 si nu am platit nici o taxa la inmatricularea ei,sunt al 2-lea proprietar,,intrebarea e :
daca o vand acum, cumparatorul va plati ceva?
p.s.:masina nu este din afara.

Am intrat pe anaf ,,am bagat datele masinii si mi-a iesit de plata 4000 ron mad.gif
Marius 77
QUOTE(bleano1 @ 16 Feb 2014, 16:55)
Eu am masina din iunie 2010 si nu am platit nici o taxa la inmatricularea ei,sunt al 2-lea proprietar,,intrebarea e :
daca o vand acum, cumparatorul va plati ceva?

Da, trebuie să plătească timbrul de mediu.

QUOTE(bleano1 @ 16 Feb 2014, 16:55)
Am intrat pe anaf ,,am bagat datele masinii si mi-a iesit de plata 4000 ron mad.gif

Corect.
Ca fapt divers, calculul timbrului de mediu în cazul mașinii tale, arată în felul următor :
Renault Clio, 2004 (vechime 9-10 ani), euro 3, motor 1.5 dci, 115g/km emisii CO2
115 x 22,49 x (100 - 66) / 100 = 879 Euro.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.