Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Garnitura chiulasa?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Constantin Stanica
Salut.Am o dacie pe injectie,care brusc m-a lasat fara caldura.am ridicat capota si am auzit cum bolborosea in borcan.am verificat uleiul la motor,e ok,dar dupa ce am completat antigelul,tot fara incalzire merge.Sa fie garnitura la chiulasa?Am vazut asa un pic de condens la imbinarea cu motorul,parca uleios.La dacia pe injectie se schimba mai greu garnitura?Trebuie schimbat si uleiul?Multumesc
ct_71_ccl
slt!
daca a bolborosit in borcan,umezeala intre chiulasa si bloc si n-ai caldura,cam asta e-schimb de garnitura.
silesax
un prieten are o dacie cu gpl. a schimbat chiuloasa si garnitura si pe moment a mers bine apoi a inceput sa ii sufle aer in borcan.....si apa nu mai ajunge in plamanul de gpl daca scoti furtunul cu motorul mergand nu curge apa pe el(furtunul care duce apa calda la plaman)
nu are miros de gpl aerul ce vine in borcanul de expansiune/
nu da ulei sau altele pe el.
da pur si simplu aer.
de unde poate sa trimita are pe furtun??de ce nu circula apa inspre plamanul de gaz???
nikuniku
mai face aceeasi operatie iar
doar ca dupa 700-1000 km,maxim trebuie restransa chiulasa
thundercar
Cel mai probabil un inel de la garnitura rupt sau fisurat la unul din cilindri si baga compresia in apa ca sa localizezi de la care cilindru dai capacul la delcou jos invarti motorul cu mana si cand bolboroseste in borcan te opresti si te uiti la care cilindrru e in compresie.
silesax
pai alea nu trebuiau sa fie gaze ?...asta sufla aer curat...!!
e posibil ca sa fi pierdut apa si sa se invarta pompa in gol fara apa??
de ce nu circula apa spre plamanul de gpl??
silesax
sa rezolvat ,garnitura de chiuloasa gaurita.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.