Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vandalism, ce pot face ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Pages: 1, 2
Iulianix
Nu știu cum să procedez, ce ar trebui să fac să rezolv o situație ce mă depășește.
Noaptea trecută cineva mi-a tăiat cauciucurile pe față ale mașinii.
În aprilie 2013, într-o noapte, mi-a tăiat un cauciuc.
Acum e mai grav, a trecut la două și nu știu unde se oprește.
Nu știu cum aș putea pune capăt acestei situații.
E locul meu de parcare de când lumea deci e exclus un conflict pe tema asta. Din vecini nu cred să fie cineva dar nu bag mâna în foc.
În noiembrie 2011, tot într-o noapte, cineva a deschis capota și mi-a furat bateria. Dimineața când am văzut, am sunat la 112, au trimis echipajul zonei, ăia au chemat "laboratorul criminalistic", s-au prelevat amprente de pe capotă, am fost la circă am făcut plângere și cam atât. După un an, în decembrie 2012 am primit un plic în care mă anunțau că n-au găsit nici un vinovat, bla-bla-bla.
Acum nu știu ce să fac, dacă fac plângere parcă văd că nu se rezolvă nimic.
Ce altceva aș putea face ?




autom
Politia!

Daca nu gasesc vinovatul barem sa modifice traseul patrulei din zona.
klaus
Si pe mine ma luasera unii de pe aici la perpulis ca mi-am pus camera de supraveghere a parcarii...
Unde dracu' sunt acum aia sa se dea zmei si inteligenti?
Iulianix
QUOTE(klaus @ 10 Jan 2014, 23:06)
Si pe mine ma luasera unii de pe aici la perpulis ca mi-am pus camera de supraveghere a parcarii...
Unde dracu' sunt acum aia sa se dea zmei si inteligenti?
*




S-a rezolvat ceva prin supraveghere ?

Mă duc mâine la poliție să văd ce se poate face.



Babaq139QMB2
QUOTE(Iulianix @ 10 Jan 2014, 23:02)
Nu știu cum să procedez, ce ar trebui să fac să rezolv o situație ce mă depășește.
Noaptea trecută cineva mi-a tăiat cauciucurile pe față ale mașinii.
În aprilie 2013, într-o noapte, mi-a tăiat un cauciuc.
Acum e mai grav, a trecut la două și nu știu unde se oprește.
Nu știu cum aș putea pune capăt acestei situații.
E locul meu de parcare de când lumea deci e exclus un conflict pe tema asta. Din vecini nu cred să fie cineva dar nu bag mâna în foc.
În noiembrie 2011, tot într-o noapte, cineva a deschis capota și mi-a furat bateria. Dimineața când am văzut, am sunat la 112, au trimis echipajul zonei, ăia au chemat "laboratorul criminalistic", s-au prelevat amprente de pe capotă, am fost la circă am făcut plângere și cam atât. După un an, în decembrie 2012 am primit un plic în care mă anunțau că n-au găsit nici un vinovat, bla-bla-bla.
Acum nu știu ce să fac, dacă fac plângere parcă văd că nu se rezolvă nimic.
Ce altceva aș putea face ?
*



Imi pare rau pentru tine , asa am patit si eu sa-mi deschida capota si sa incerce sa fure BATERIA , la un prieten a furat RADIATORUL , dar un vecin vigilent a fugit dupa HOT si a reusit sa il recupereze , hotul a " dat cu radiatorul de pamint si a fugit " , capota se deschide foarte usor si la alea pe carb si la injectie la 1310 ma refer , sfatul meu este sa pui LANT CU LACAT .
4x4
Nu poti parca in alta parte? Undeva mai la lumina si unde sa bata o camera de la un magazin sau ceva.

In afara de idei gen asteapta-l ascuns in masina cu o bata nu stiu ce sa-ti spun, eu nu am avut dusmani de astia.
Babaq139QMB2
Varianta , cu TAIAT DE CAUCIUCURI , cineva vrea locul de parcare , CLAR .
sorin1983
"dispari"cateva zile si vezi care sare repede pe loc...
Iulianix
Cât de cretin să fii să furi o baterie de mașină sau să tai un cauciuc ?
Nu sunt lucruri ușor de executat, îți ia ceva timp, forță, îți trebuie ceva noroc să nu fii văzut...
Locul meu e la 3-4 metrii de un stâlp de iluminat funcțional, pe toată durata nopții cred. Lumina vine din dreapta spate. Dar asta nu i-a împiedicat ca rândul trecut să-mi taie chiar cauciucul dreapta spate.
Atunci l-a înțepat de sus, în partea de sus a cauciucului, cu o lamă de vreo 2cm lățime, acum sunt tăiate cu același tip de lamă dar în lateral în partea de jos. Îți trebuie un cuțit mare și greu și ceva forță să tai cauciucul așa, cred.
Făptași din ăștia trebuie prinși și bătuți și strivite mâinile să nu mai poată ține nici un creion în mână toată viața lor...


Sunt locuri de parcare disponibile pe lângă al meu, când mă întorc acasă după o oră, o săptămână, nu găsesc niciodată locul ocupat.


CGDBZ
Reclamatie scrisa la politie chiar daca nu cred ca o sa rezolve ceva cel putin cum spunea cineva mai sus politia o sa treaca ceva mai des prin zona, cel putin o perioada. O camera poate face minuni in astfel de cazuri dar costa ceva si am inteles(nu stiu sigur) ca pentru a supraveghea domeniul public ar trebui nu stiu ce aprobari.
Babaq139QMB2
Am vazut multe " BATRINE DACII " , vandalizate , la capota motor , care sa dea o nota ca ar fi epave .

Pacat de ea . sad.gif
Iulianix
Am fost la poliție, dat declarație, plângere, au venit, au pozat și sănătate, ura și la gară, nu-mi fac speranțe să facă ei ceva, aștept iar un plic cu autor necunoscut.
Eu rămân cu problema, că nu știu când vor mai lovi infranctorii. Bani de aruncat să am...

Ceva plase de protecție oțeloase și cu ochiuri mici de pus pe cauciucuri în repaus n-a inventat nimeni ?


Babaq139QMB2
Ceva de " NEMAIVAZUT " , hal de locatari sad.gif

http://forum.4tuning.ro/83-car-styling/186...ate/page-2.html
4x4
QUOTE(Iulianix @ 11 Jan 2014, 13:17)
Ceva plase de protecție oțeloase și cu ochiuri mici de pus pe cauciucuri în repaus n-a inventat nimeni ?
*



Ca sa iti sparga geamul data viitoare nu?

Asta doar cu un flagrant si o bataie poate fi rezolvata.
Babaq139QMB2
Doresc , sa nu fiu inteles gresit , dar , pina cind masina " BAIATULUI sau FETITEI " lui " TATICU' " , nu vor avea parte de ce pateste in momentele acestea colegul de pe FORUM , totul devine ceva asa ... de n'ai mai vazut .
( SPOR LA PRINDEREA TILHARILOR ) .
paul_p
QUOTE(klaus @ 11 Jan 2014, 00:06)
Si pe mine ma luasera unii de pe aici la perpulis ca mi-am pus camera de supraveghere a parcarii...
Unde dracu' sunt acum aia sa se dea zmei si inteligenti?
*


Camerele sunt aproape inutile, oricat de mandru ai fi tu de ele.
Nu fac cauciucurile mai rezistente la cutit, nu fac geamurile incasabile si nici usile impenetrabile. Arareori descurajeaza hotul/vandalul.

Poate doar daca ai norocul ca vandalul sa fie vreun vecin, si atat de prost incat sa nu se fereasca de camera sau eventual sa mai si zambeasca la ea.
Iulianix
Asta întrebam și eu, cât de mult te poate ajuta camera de supraveghere ?
Îl vezi pe făptaș, poate nu știi cine e sau dacă o să-l mai întânești.
Dar dacă e un vecin care-ți și zâmbește mă gândesc că-l poți da în judecată sau să-i provoci și tu pagube.

Babaq139QMB2
QUOTE(paul_p @ 11 Jan 2014, 18:44)
Camerele sunt inutile, oricat de mandru ai fi tu de ele.
Nu fac cauciucurile mai rezistente la cutit, nu fac geamurile incasabile si nici usile impenetrabile. Arareori descurajeaza hotul/vandalul.

Poate doar daca ai norocul ca vandalul sa fie vreun vecin si atat de prost incat sa nu se fereasca de camera, sau eventual sa mai si zambeasca la ea.
*



Si poate chiar o sa zimbeasca asa zis vecinul cu dinti lui zburind peste tot , ca de ... numai cine nu vrea nu are parte smile.gif
Dacia-Berlina1997
Probabil este cineva din zona care vrea locul de parcare. Daca pleci o saptamana si locul nu este ocupat inseamna ca persoana respectiva te cunoaste si asteapta sa dai masina la remat sau sa pleci definitiv.

Alta faza este ca cineva se razbuna pe tine. Ca sa-i faci rau cuiva poti sa te duci sa-i dai dinti jos din gura sau sa-i vandalizezi masina. Se pare ca a ales varianta cu distrugerea masini.


Nu prea poti sa-l prinzi deoarece ma gandesc ca trece pe la 3-4 noaptea la intervale mari de timp cu un hanorac pe el ..... Stiu pe cineva care mi-a zis ca si-a pus un senzor de miscare conectat la un halogen mare si de cate ori se apropia cineva facea o lumina puternica pe masina
Babaq139QMB2
Sigur ai ceva " PRIETENI " CU MINUS INAINTE SI VOR EI CEVA DE impartzit .

11 Jan 2014, 19:26:
Sa tinem cont, cu , totusi este o DACIA 1310 , daca era x9 , cred ca vorbeam totzi pe alte ... minunate pasarele ... smile.gif
maho
QUOTE(Iulianix @ 10 Jan 2014, 22:02)
E locul meu de parcare de când lumea deci e exclus un conflict pe tema asta. Din vecini nu cred să fie cineva dar nu bag mâna în foc.
În noiembrie 2011, tot într-o noapte, cineva a deschis capota și mi-a furat bateria.
Ce altceva aș putea face ?
*


Locul e inchiriat sau ...? Poate vrea cineva sa-l "preia", facandu-te sa renunti la el.
Furtul bateriei nu cred ca are legatura cu cauciucurile; poti incerca o asigurare, o alarma, eventual (mai greu) pripasesti niste maidanezi pe langa ea... ciar si camere video, daca "se merita", pt. dacie.
dacia_geo
La faza cu bateria pot sa iti spun ca am vazut multe dacii aici in bucuresti carora le-au fortat capota ca le fure bateria sau altceva. Faptasii sunt tot aia care se ocupa cu furtul de fier vechi doar asta e meseria lor si acum se adapteaza ca doar e criza. Despre intepatul rotilor se poate sa fie facuta de cineva intentionat (vreun vecin sau "dusman de moarte") sau sa fie vreo gluma a unora fara minte (ceva betivi, tineri teribilisti etc).
Stiu pe cineva care sa trezit cu luneta sparta cu o sticla de bautura. Masina era de firma cu numar strain dar destul de veche. Evident plangere la politie si dupa un timp raspunsul ca faptasul nu a fost gasit. Omul nici macar nu parcase pe locul lui ca sa zici ca a avut un vecin ceva cu el si nici nu a luat locul altcuiva ca nu era loc platit la primarie. Asa fost sa fie.
Iulianix
QUOTE(Dacia-Berlina1997 @ 11 Jan 2014, 18:05)


Alta faza este ca cineva se razbuna pe tine.  Ca sa-i faci rau cuiva  poti sa te duci sa-i dai dinti jos din gura sau sa-i vandalizezi masina. Se pare ca a ales varianta cu distrugerea masini.

*



În halu ăsta s-a ajuns ? Ce faptă poate cauza răzbunări ca astea ?

Eu n-am nimic de împărțit cu nimeni, n-am texte cu mulți vecini și pe teme auto și de parcare nici atât. Dar normal pentru mine ar însemna că dacă ai o problemă cu cineva întâi să stai de vorbă, să vezi cu cine ai de-a face și în ultimă instanță să treci la fapte d-astea penale.
Kevin7
Imi pare rau de tine... de mult timp am ajuns la concluzia ca un garaj face mai mult decat o masina smile.gif
cezarmad
Salutare,
Imi pare rau de cele intamplate.
Deobicei nenorocitii taie cauciucurile masinilor mai vechi pentru a vedea daca apare proprietarul sa schimbe roata. Astfel isi dau seama ca masina nu este parasita sau proprietarul plecat pentru mai mult timp.
Daca nu ii schimbi roata, te trezesti dupa aceea ca iti fura baterie, radiator etc.
Solutia cea mai la andemana este o camera cu IR si senzor de miscare, din aceea ieftina cu memory stick.
Chestia asta au patit-o si prieteni de ai mai si am patit-o si eu la Dacie dar dupa aceea am dus-o la curte.
paul_p
Si camera ce face, striga la hoti, da cu pietre in ei si-i pune pe fuga?
marksman
Pe scurt: nu poti face nimic. Am patit si eu cu masina (Passatul din semnatura): mi-au fost ridicate fortat stergatoarele, cu capota lasata, fiind partial rupte si mecanismul din fericire doar deplasat de la locul lui. Bonus capota zgariata cu cheia, si dupa inca o saptamana stropita cu acetona sau alt solvent, care a ajuns si pe bratul stergatorului de la sofer.

Declaratii la politie, indicat inclusiv suspectul, nu s-a rezolvat nimic. Supravegherea video e fix pix, te trezesti ca esti dat in judecata pentru ca i-ai filmat fara acordul lor si ca nu ai autorizatie pentru supraveghere video, plus ca nu e marcata corespunzator zona ("Atentie, monitorizare video" si altele de genul asta).

Ia-ti garaj, e cel mai sigur.
UXE
Ptr garaj iti trebuie autorizatie, nu merge sa il iei si sa il pui ca asa "vrea" muschii tai. Parcarea e domeniu public inchiriat. Poti avea probleme f usor daca te reclama cineva.

Oricum, un garaj nu e ieftin.
Babaq139QMB2
Am vecini , cu masini , au avut GARAJ ( e ) , tot de la PRIMARIA DE SECTOR au venit si au ridicat constructiile de TABLA si cele de PIATRA , se zice ca PARCAREA e a tuturor ... PLM inapoi in ani '80 . smile.gif
paul_p
Cata vreme nu este loc pentru absolut toti sa-si faca garaj, crezi ca e corect ca unul sa aiba garaj si sa ocupe cat doua locuri de parcare si altul sa nu aiba?
tribunul
QUOTE(paul_p @ 13 Jan 2014, 16:31)
Si camera ce face, striga la hoti, da cu pietre in ei si-i pune pe fuga?
*


Iti iei una de aia falsa, o pui cat mai vizibil posibil, dar sa nu se poata ajunge usor la ea, si tragi un cablu la misto la vecinul de la 2.

Cred ca are efect.
Babaq139QMB2
QUOTE(paul_p @ 14 Jan 2014, 20:03)
Cata vreme nu este loc pentru absolut toti sa-si faca garaj, crezi ca e corect ca unul sa aiba garaj si sa ocupe cat doua locuri de parcare si altul sa nu aiba?
*



DIN PARTEA MEA SA AIBE SI 3 garaje , nu imi pasa , dar sa fie OM . Sau sa se duca la draq in PADURE , toti au harfe si impresii de baieti smecheri , dar le iese de nu se vad , figuri , de masini obosite si aduse in RO , alti le-au terminat si nu mai au loc de o amarita de DACIE , in parcare .
Kevin7
QUOTE(paul_p @ 14 Jan 2014, 19:03)
Cata vreme nu este loc pentru absolut toti sa-si faca garaj, crezi ca e corect ca unul sa aiba garaj si sa ocupe cat doua locuri de parcare si altul sa nu aiba?
*


Frate sa isi caute pe cineva care vinde garaj sa isi cumpere orice fel de masina vei avea un garaj e un garaj... pui multe chestii acolo.. semnatura prin acte e cam scump intradevar dar se merita !
UXE
Nu cred ca face masina cat face garajul, fara suparare.
maho
M-ati convins. Anu asta o sa-i plusez din proprie initiativa chiria, proprietarului garajului unde-mi tin masina.
@Uxe: nu valoarea masinii e problema...
Kevin7
Unii traiesc doar din asta ''Hotii'' nu doar Dacii vanzeaza .. ci toate automobilele care pot fii vandalizate de exemplu am vazut un reportaj nu mai stiu cred ca la top gear cum poti deschide ''anumite'' masini cu un siret de papuc. La dacie nu iti trebui un siret si cu un sarmulita poti deschide ... de asta zic ca daca iti lasi masina peste noapte afara ori unde ai fii cu tot ce ti-ai facut tu in ea te-ai straduit sa pui un mp3 player mai stiu eu ce.. intr-o clipa ti-au disparut iti garantez ca nu o sa le mai gasesti veci sad.gif
Babaq139QMB2
Ati ramine ' SURPRINSI' , Domnilor , cite Doamne si Domnisoare SOFERITE care au si ele 'BUBURUZA ' , LOR DE CARE RIDE ORICINE ( MASINA AIA A DRAQ S-O IA DE FACE parcare laterala ) , o ai in grija ca ai vecinii plecati in LUNA LOR DE MIERE SAU ce vor ei , sa vina sa-si vada masina "varza " , pe cine ia la perulis (P) . smile.gif
UXE
QUOTE(maho @ 15 Jan 2014, 17:35)
M-ati convins. Anu asta o sa-i plusez din proprie initiativa chiria, proprietarului garajului unde-mi tin masina.
@Uxe: nu valoarea masinii e problema...
*




Atunci sa isi ia garaj smile.gif
Iulianix
Garaj în bucurești ?
Doar pe proprietate privată.

Camere pt cauciucurile alea mai găsesc pe undeva ?
Mă gândesc că aș ieși mai ieftin.

Ianculemare
Cu politia nu rezolvi nimic. Nici cu camera. Unde te duci cu imaginile pentru a-ti cauta dreptatea? Eu m-am dus la politie si le-am spus cine-i hotul, numarul de telefon, le-am dat si adresa. Stii ce-au spus? Lasati domnule, ne invatati pe noi cum sa ne facem treaba? Si si-au facut-o. N-au gasit hotul. Ti-e greata de handicapatii astia.
Basti de acolo o perioada. Masina in fiecare zi parcata pe alta strada. Vezi cine se omoara sa parcheze pe locul tau. O saptamana, doua, o luna... Ai rabdare ca e sfanta. Dupa ce te-ai convins iei masurile de rigoare. Astea sunt nenumarate. Dupa imaginatia omului.
Cauciucurile se taie intre 3 si 4 dimineata, cand nu-ti mai merge biosul deloc. Cu siguranta ca ala care se risca sa ti le taie considera ca e un loc de parcare numai bun pentru el. Da asteapta ceva, sa nu torni lichid de frana pe masina vreunui nevinovat.
Babaq139QMB2
Era vorba de " camera " , de ANVELOPA , nu de "vederi ' smile.gif

CAMERA GASESTI AM EU DE LA O VECINA , dar mai bine la TUBELES , nu pocneste la drum
UXE
Nu cred ca ala ar fi asa de dobitoc sa taie cauciucu ca ar vrea acel loc de parcare. Crezi ca ala nu se gandeste ca pana la urma o sa ii vezi masina parcata mereu acolo? Iar daca era vreun jmecher interlop fara frica de nimic , crede-ma ca se punea direct si te mai lua si la perpulis daca ridicai ciocu.


Oricum , ar fi o idee sa parchezi tot pe langa acel loc de parcare si vezi daca se mai intampla. Daca da, inseamna ca e ceva personal sau un bolnav mintal care i s-a pus pata pe tine. Daca nu se mai intampla deloc si vezi ca a aparaut alta masina si persista in fiecare seara pe locul tau , eu zic ca ti-ai gasit personajul.
Babaq139QMB2
Vad , de la o vreme , multe masini , care , nu au ele LOCUL lor acolo , posibil sa fiu mai " IUBIT " , ce sa mai zic , e PUBLIC , ARATA-LE CINE E ... (Seful) .
Ianculemare
Nu. Taie cauciucurile, doua si nu chiar usor de taiat, pentru ca n-avea bani de shaorma vegetala la Dristor. Ala care-si asuma astfel de riscuri (iese o curva din bloc si te vede, nu si-a luat o baba medicamentele si-i calare pe balcon) cantareste inainte. Trebuie sa fii tandari ca sa nu te gandesti inainte ce inseamna sa tai doua cauciucuri de masina. Ia cutitul si du-te-n parcare.Bine,la cat ii duce capul, nu m-ar mira sa-si faca aia poze cu tine.
UXE
In ce zona se intampla ?
Iulianix
QUOTE(Babaq139QMB2 @ 16 Jan 2014, 14:49)
Era vorba de  " camera "  , de ANVELOPA , nu de "vederi ' smile.gif

CAMERA GASESTI AM EU DE LA O VECINA , dar mai bine la  TUBELES , nu pocneste la drum
*



Sunt interesat. Vreau să le pun cameră să mă mai ducă cel puțin două tăieri.


Zona e Vitan.


Babaq139QMB2
QUOTE(Iulianix @ 18 Jan 2014, 11:52)
Sunt interesat. Vreau să le pun cameră să mă mai ducă cel puțin două tăieri.
Zona e Vitan.
*



Camera de anvelopa 1Buc am dat de ea , cealalta mai am de scormonit smile.gif si scrie VICTORIA , MADE IN ROMANIA , e copt cauciucul , nu prea tine aerul , daca trebuie neaparat se rezolva .
UXE
Cum merge cu vandalismul? ceva nou? politia nimic?
Iulianix
QUOTE(UXE @ 24 Jan 2014, 15:36)
Cum merge cu vandalismul?  ceva nou?  politia nimic?
*



Nimic, nu-mi pun speranțe să facă poliția ceva, poate niște patrulări în plus.
Tot mai caut soluții să fac față situației.



UXE
As avea eu o idee, dar e cam costisitoare si cam stupida, cred smile.gif


Poti sa faci (la cineva) niste protectii din fibra de sticla pe marimea cauciucului pe care sa le prinzi de masina cu cate un lacat pe interiorul rotii.


Si daca vrea sa taie cauciucul va trebui sa bage mana pe sub masina. Poate il descurajeaza. .. Oricum , ideea e sa pui niste protectii, ceva.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.