Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Presiune ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Adyp
Dacia Papuc de 6 ani motor 1600. (5 locuri).
90 Km bord.
Motorul a inceput sa manance ulei si putin scazuta presiunea la ulei.
Sa desfacut motorul prima data cand sa umblat in el s-au schimbat setul motor, cuzinetii si supapele.
Arborele nu avea uzura si nici cuzinetii nu era o problema cu ei dar daca sa desfacut motorul am zis sa se schimbe si cuzinetii.
Cuzinetii noi cumparati erau mai subtiri decat cei originali din motor desi erau de firma nu erau rebuturi.
Se pare ca fabrica are alte standarduri dupa care lucreaza decat fabricantii de piese.
In fine cuzinetii originali care au fost in motor sau aruncat, cei noi cumparati nu erau buni, s-a rectificat arborele la R1 sau pus cuzineti noi dar nu mai este presiune la ulei.
La rece presiunea e la jumatatea ceasului iar la cald scade la prima linie chiar sub.
Sper sa inteleaga cineva ce am scris aici.
Poate ma ajuta si pe mine cineva cu o explicatie vizavii de presiunea de ulei.
Initial presiunea la ulei la rece era maxima iar la cald scade la o treime din scala.
Va multumesc.
diaconuliviu

Pai, din ce spui, cuzinetii erau mai subtiri dar "de firma"; chiar erau "de firma"? de ce n-ai luat de firma agreata de uzina? Si daca arborele nu era uzat, de ce s-au montat cuzineti R1 si s-a mai rectificat arborele? Poate si noii cuzineti erau tot aiurea sau poate arborele s-a rectificat prost?
vick
Da, din ce spui treaba e nasoala. In primul rand (cum spunea si liviu) nu trebuia sub nici o forma rectificat arborele. Trebuiau cautati cuzineti la fel, sau lasati cei vechi, daca erau buni. Se stie faptul ca cei de la Dacia au mai schimbat din cand in cand componentele standard folosite la asamblare. Oricum presiunea pe care o aveai initial la ulei era bunisoara ... (mai ales daca era la ralanti) ... si ulei nu se pierde pe la cuzineti.
Anyway.... ce fel de ulei folosesti??????
ydaniel
asta e treaba:Uleiul se pierde pe la primele lagare pe care le intalneste!masina are 90.000 km?la relanti cu motorul cald ce pres,si in mers la 3000 rot/min
vick
Voiam sa zic ca nu se pierde in afara .... normal...
Adyp
Cuzinetii care au fost cumparati au fost de firma am masurat nu stiu cate pachete de cuzineti si toti cuzinetii erau cu 3 sutimi mai subtiri decat cei originali care au fost in motor.
Problema e ca cei originali au fost aruncati aproape toti deabia am mai gasit vreo doi sa-i pot masura.
Am vb cu o gramada de meseriasi si toti au zis ca trebuie rectificat arborele.
O sa va aduc si marca sub care au fost facuti cuzinetii pe cutie era si actibildul celor de la dacia sigur nu erau piese contrafacute .
Folosesc ulei de petrom.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.