Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum radiez o masina fara acte?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
mod1234
salut! acum vreo 4 ani am facut o mega-prostie vanzand o dacie cu tot cu carte de identitate fara sa o radiez (nu stiam la mom respectiv ca pot scrie pe spatele cartii de identitate instrainata catre...). Masina e in circulatie (cred) petru ca pe langa impozit am primit si o instiitare de o amenda. in dobitocia mea nu mai gasesc contractul de v-c facut atunci si de noul proprietar nu reusesc sa dau ( am avut nr lui o perioda de timp, cand m-a tot amana ca vine sa inscrie masina - dar nu mai reusesc sa dau de el). Care ar fi procedura sa o pot radia? Ce pot face? Multumesc anticipat!
corbex
Citeva acatiste ar putea ajuta. Sau o actiune in instanta.
Maxy25
Daca ai o cunostinta la asigurari poti da de cumparatorul masinii tale chiar si de un nr. de telefon . Merita incercat dupa numal tau de inmatriculare .
espacern
QUOTE(mod1234 @ 15 Jan 2014, 13:46)
salut! acum vreo 4 ani am facut o mega-prostie vanzand o dacie cu tot cu carte de identitate fara sa o radiez (nu stiam la mom respectiv ca pot scrie pe spatele cartii de identitate instrainata catre...). Masina e in circulatie (cred) petru ca pe langa impozit am primit si o instiitare de o amenda.  in dobitocia mea nu mai gasesc contractul de v-c facut atunci si de noul proprietar nu reusesc sa dau ( am avut nr lui o perioda de timp, cand m-a tot amana ca vine sa inscrie masina - dar nu mai reusesc sa dau de el). Care ar fi procedura sa o pot radia? Ce pot face? Multumesc anticipat!

Procedura de radiere...de la directia fiscala sau circulatie?
Ca sunt doua operatiunii distincte si implica acte/proceduri diferite.
Oricum daca nu ai facut copie dupa CIV/talon/CI cumparator nu este asa simplu....dar nici imposibil.

@+
mod1234
am reusit sa gasesc un nr tel al celui care are acum masina; l-am sunat si mi-a zis ca el nu mai are masina..in fine, rea vointa! Vreau sa o radiez si fiscal si nici amenzi sa nu mai primesc acasa pe numele meu (banuiesc ca asta e o amenda de radar). Dar se pare ca cu omul asta nu te poti intelege! Stiu unde sta, am si numarul lui de telefon acum..cum pot proceda? am mai gasit si prin casa o copie mai veche a CI!
espacern
Daca toate actele/datele pe care le ai sunt o copie CI si un nr.de telefon...e foarte greu sa faci ceva.
Eventual mergi la directia fiscala/Politie si solicita copie dupa CIV/talon din arhiva ca sa poti face ceva.

@+
vali1971ro
Cer permisiunea initiatorului topicului pentru a solicita si eu o parare intr-o problema asemanatoare (cu scuzele de rigoare).
Masina socrului, decedat, a fost vanduta de catre soacra. Masina a fost vanduta doar cu o chitanta de mana (cu 2 martori) urmand ca dupa cateva zile sa se intocmeasca si actele. Toate bune pana aici, insa, timp de cativa ani nu s-a mai perfectat nici un act proprietarul in acte nemodificandu-se. Dupa ce am aflat intreaga poveste am inceput sa umblu.... Am gasit fostul proprietar care mi-a spus ca masina nu mai exista fizic fiind vanduta la fier vechi dupa ce a facut-o praf undeva pe camp. Nu mi-a putut da nici o dovada ca a dus-o la fier vechi, tot ce am obtinut fiind numerele, talonul si cartea de identitate.
Intrebarea este, cum o poate radia acum de la fisc? (la politie cred ca e radiata din oficiu neavand RCA de ani buni)
Multumesc
danmih1979
@ mod1234 Ameninta cumparatorul ca declari masina furata, in cazul in care nu ai facut vreun act.
espacern
@danmih=Userul mod1234 scrie ca nu mai gaseste CVC nu ca nu s-a facut...asa ca ajunge la fals in declaratii cu sfatul tau.
@vali=Nu se face radiere din oficiu la Politie/Finante....trebuie mers si facut formalitatile necesare cu toate actele doveditoare.

@+
danmih1979
Scuze, acum am observat ca are CVC. Eu l-am sfatuit sa-l ameninte doar in cazul in care nu are CVC sau alt act. In acest caz trebuie sa-si gaseasca actele si sa faca totul legal.
kxz
QUOTE(vali1971ro @ 16 Jan 2014, 18:58)
Cer permisiunea initiatorului topicului pentru a solicita si eu o parare intr-o problema asemanatoare (cu scuzele de rigoare).
Masina socrului, decedat, a fost vanduta de catre soacra. Masina a fost vanduta doar cu o chitanta de mana (cu 2 martori) urmand ca dupa cateva zile sa se intocmeasca si actele. Toate bune pana aici, insa, timp de cativa ani nu s-a mai perfectat nici un act proprietarul in acte nemodificandu-se. Dupa ce am aflat intreaga poveste am inceput sa umblu.... Am gasit fostul proprietar care mi-a spus ca masina nu mai exista fizic fiind vanduta la fier vechi dupa ce a facut-o praf undeva pe camp. Nu mi-a putut da nici o dovada ca a dus-o la fier vechi, tot ce am obtinut fiind numerele, talonul si cartea de identitate.
Intrebarea este, cum o poate radia acum de la fisc? (la politie cred ca e radiata din oficiu neavand RCA de ani buni)
Multumesc
*


te duci la taxe si impozite cu copie dupa cartea de identitate, buletin si declaratie notariala ca masina e dezmembrata.
apoi o poti radia si de la politie daca vrei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.