Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: masca robinet mai laaataaaa
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
aditã
salutare.m-am apucat de renovat apartamentul si am ajuns si la baie.aici am refacut toata instalatia sanitara...tras tevi noi, etc.problema este ca meseriasul mi-a lasat tevile de deasupra cazii destul de iesite in afara iar mastile de pe bateria care teoretic ar treb sa ajunga infiletate pana la perete nu o mai fac.
intrebarea mea este daca a vazut cineva in comert niste masti mai....stai sa gasesc cuvantul...mai lungi sau mai adanci.
pun si o poza cu obiectul dsp care vorbesc caci poate nu m-am exprimat bine.
obiectul cu pricina este cel din stanga sus.
multumesc
radian
Evebntual, daca nu gasesti ce cauti, din plastic sau ce alt material iti face tie cu ochiul, poti confectiona o saiba pe care sa o pui pe post de distantier intre masca si perete.
daniM
Pe comandaaaaa!Nu costa foarte mult
quick
nu se gasesc mai adanci....diferente intre ce sunt pe piata sunt de cate 1 cm, adica n-o sa gasesti foarte adanci...sfatul meu este sa iei unu in mana si sa cutreieri magazinele..dar slabe sanse.
vladut88
Sfatul meu e sa mergi la un strungar sa iti faca, in magazin slabe sanse .
Ake
QUOTE(aditã @ 21 Jan 2014, 17:46)
... meseriasul .... bash.gif
In mod normal acest Dorel ar fi trebuit sa stie cat sa lase tevile daca n-ar fi fost la primul montaj. Cel mai simplu si mai frumos e sa-l pui sa-ti refaca lucrarea. Discurile alea sunt cam stas, nu ai sa gasesti mai mari. Cel putin nu separate. Exista cateva modele de baterie la care acea rozeta face parte dintr-un design mai complex si este ceva mai mare decat standardul, dar e la pachet cu bateria care sare de 400 Euro.
autom
SIGUR gasesti la Hornbach. Eu am avut nevoie de mai subtiri si am gasit. Aveau si mai inalte.
aditã
o sa arunc 1 ochi si pe la Hornbach.mi-a adus cineva unele ceva mai late acum cateva minute dat tot mici sunt.trag sperante ca pot sa gasesc....sperrrr caci se vede super urat.
cat despre meserias...nu mai dau de el caci e plecat din tara.
la momentul cand a terminat lucrarea nu mi-am dat seama amator fiind.
ieri cand am pus bateria am observat problema.

21 Jan 2014, 19:47:
ma mai gandeam la o varianta.
pot taia din piesa de ghidare(cea din josul pozei)din ambele capete,practic sa mai tai din filet?oare o mai etansa cum trebuie?
bygy007
in mod normal excentricele alea trebuie sa se infileteze pe toata lungimea , asa arata piesa in care se infileteaza excentricul
bmwh548
Flori.
Poti sa le mai scurtezi, doar ca s-ar putea sa ai nevoie de niste canepa/banda teflonata pentru etansare (depinde cat tai).
l@u
infileteaza-le si vezi cat ramane afara apoi scurteaza cu 2-3 mm mai mult, bigutza, aia nu e piesa obligatorie !
aditã
eu am teava din perete apoi acel excentric apoi bateria...fac diseara o poza cel mai bine...poate gasim o solutie impreuna. smile.gif
bmwh548
La tevi excentricul etanseaza pe filet (canepa/banda), iar la baterie pe capatul lui (bateria are niste garnituri de cauciuc).
Poti sa scurtezi excentricul la tevi (in limite rezonabile ca sa nu cada bateria cand apesi pe robinet), dar ai grija cat scurtezi la baterie (daca iei prea mult va trebui sa etansezi cu niste garnituri suplimentare). La capatul dinspre baterie nu ai cum sa etansezi cu canepa/banda.
maho
QUOTE(radian @ 21 Jan 2014, 17:55)
din plastic sau ce alt material iti face tie cu ochiul, poti confectiona o saiba pe care sa o pui pe post de distantier intre masca si perete.
*



QUOTE(vladut88 @ 21 Jan 2014, 18:45)
Sfatul meu e sa mergi la un strungar sa iti faca, in magazin slabe sanse .
*


Cam asa ceva, o bucsa distantier, diametrul exterior cat diametrul maxim al capacului respectiv (ca sa nu se vada urat), si inaltimea... cat ai in +, pana la perete.
aditã
mai complicat cu strungarul....nu cunosc si nici nu prea am timp sa il caut...astazi dau o tura prin de*eman ca tot mai imi trebuie cate ceva(caci vesnic iti trebuie cate ceva la renovare) si o sa intreb pe acolo>....parca nici nu as taia din excentrice....imi e ca o sa ma trezesc cu aba busind din perete.

<span class='edit'>22 Jan 2014, 18:28:</span>
tocmai mi-a trimis un coleg un PM cum ca se gasesc excentrice mai scurte.poate asta e salvarea mea.
ii multumesc inca o data si pe acesta cale.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.