Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Coletarie internationala
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Tince1290
salut,

vreau sa trimit un kkt de colet de 1.6 kg, foarte mic ca dimensiuni in Franta, Rennes. Valoarea coletului e relativ mica, vreo 300 lei. Baiul e ca nu gasesc nicicum ceva servicii decente. Am tot cautat la firmele astea mai cunoscute dar majoritatea nu au lista cu preturi. Am gasit la cateva si mi-a venit sa-mi dau palme cand am vazut preturi intre 150-400 lei. Sigur se poate mai bine...mi se pare absurd sa dau pe transport jumate din valoare, avand in vedere ca mai mereu comand de pe ebay kkt-uri si ma costa stupid de putin transportul chiar si cand vine de departe (china de exemplu) si am mai primit colete pe autocar care m-au costat 1E/kg (din spania de exemplu)...mi se pare foarte mult pentru livrarea la domiciliu sau dau de 20-30 ori mai mult. sleep.gif

M-am gandit la posta romana (desi nu am deloc incredere in sistem) dar carnatii astia au scos calculatorul de tarife de pe site si nu este nici macar o lista cu tarifele pentru tari. Tot ce am gasit a fost o lista cu tarifele din 2012, de unde rezulta ca o sa ma coste vreo 60-70 de lei obositi toata treaba. Baiul e ca la 1 ianuarie au marit tarifele cu 20-120% si nu stiu exact in cazul meu cum se aplica sau daca se aplica.

deci, a trimis cineva ceva colet spre vreo tara dinasta relativ apropiata de noi?...si daca da, prin ce si cam cat v-a costat?
corbex
Cu mecanicul de locomotiva ai incercat? Sau soferul de la microbuz?
UXE
Ce se gaseste la noi si nu se gaseste la ei?
Tince1290
imi tre' sa ajunga la usa...nu se duce soferul sigur
l@u
In Anglia eu trimit cu DPD-ul pana in 10 kg imi ia 85 lei !Tariful asta e pana in 10 kg. poti sa ai doar 1,6 tot atat platesti iar serviciul este door to door.
Tince1290
asta am observat si eu...asa e moda, cu 10kg...am luat si eu in calcul dpd dar m-a oprit urmatoarea problema:

in pdf-ul cu preturi scrie asa:
http://prntscr.com/2r7nle

iar daca fac o estimare imi scrie asta:
http://prntscr.com/2r7n9k
l@u
Cauta un nr de tel si suna, astfel elimini orice indoiala.Vezi ce iti spun si daca vrei il sun io maine pe baiat sa imi spuna cat costa 1,6 kg. in Franta, ca sa poti face o comparatie.
Alydor
Eu am trimis in US colet de 2 kg, cu posta romana, a ajuns in 3 saptamani si a costat fo 60 de ron...


Suma respectelor, Alydor
daniM
In 11 sept 2001?
neumann
dup'aia au venit vreo 20 de americani si i-au sapat toata gradina, in mai putin de jumatate de zi!
Tince1290
e ok, o sa sun eu...mersi...cred ca ies tot pe acolo, deci probabil o sa merg pe curierat...macar sunt sanse mai mari sa ajugna cu bine
UXE
ce e in pachet?
Markos
uraniu.
daniM
Tratat
UXE
Cu ce?
Altis
Antibiotice?
UXE
Cu gepele. Antibiotiele sunt prea scumpe...
Tince1290
gata...deci costa 110 cu dpd...daca mai aveti ceva sugestii, pana maine la pranz sunt bine-venite. E un cadou pentru o zi de nastere...ceva tzoale + 1 martisor (din uraniu)...subtil smile.gif
Iulikk
Baga-i si niste mercur (cat de-un termometru).
corbex
Te chinui putin si gasesti la 109.
Squirrel
user posted image pentru user posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.