Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia Pick-Up Diesel 4x4
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
didosdoru
Am o Dacia Pick-Up Diesel 4x4 din 2003 si a inceput sa o faca pe nebuna.Mi se aprinde din senin in mers becul care atentioneaza cuplarea 4x4.Se aprinde si se stinge intr-o veseli.Daca calc ambreiajul se singe de indata.NU stiu ce sa-i fac.Daca sa mai intalnit vre-o cineva cu situatia asta va rog sa-mi spune-ti si mie ce trebuie sa-i fac. Multumesc.
sechi
Daca functioneaza bine cuplarea in rest,atunci am 2 presupuneri:
-este mizerie la mecanismul de cuplare(de pe cutie) si se remediaza curatindu-l.
-cauza electrica: papuci slabiti, fire cu izolatia strapunsa,etc...
didosdoru
Cuplarea functioneaza bine.Cred.Am sa ma ocup de curatzarea mecanismului si am sa verific firele.Insa nu stiu de ce se cupleaza tot timpul.Mi se aude un releu cupland prin bord.
edbe
ma confrunt de cca 2 saptamini cu aceeasi problema.Dumneavoastra cum a-ti rezolvat-o.multumesc anticipat de la iasi.
didosdoru
Inca nu am rezolvat problema .Am verificat sa fad daca intradevar se culeaza rotile cand se aprinde becul de la 4x4 din senin si nu sunt cuplate.Chestia asta am verificat-o pe un drum de pamant intr-o rampa mai mare.Am vazut ca pe cutie in zona cuplajului este o sonda gen marshalier.Cred ca aia este vinovata.In service nu ma duc ca ma rup de bani.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.