Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intrebare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
adriano2br
Am si eu o nelamurire.Am o dacie 1310, prima mea masina, o am de 2 ani si e inscrisa pe numele meu. Cu parere de rau, a cam venit timpul sa ma despart de ea, dar acum cu taxa lu naiba, nimeni nu ar mai cumpara o dacie neimatriculata si fara taxa platita. Si intrebarea e urmatoare: Daca radiez masina doar fiscal, si o vand asa, in caz ca noul proprietar va lua o amenda de la o camera radar sau de rovigneta, amenda va veni pe numele meu, deoarece sunt proprietar in carte si talon ?


Edit: m-am mai documentat putin si se pare ca amenzile ar veni tot pe numele meu. Radiata n-o ia nimeni, iar asa..parca mi-ar fi frica sa o dau, doar sa o dau la un cunoscut ceva, nici la remat nu as vrea s-i dau mad.gif
espacern
Masina nu se poate vinde legal neradiata de la directia fiscala....in orice situatie.

@+
adriano2br
pai asta e problema, de la fisc o radiez,si ii ofer omului certificatul fiscal ca sa o poata lua la fisc pe numele lui, dar am inteles ca o radiez degeaba pentru ca in caz de o amenda o sa vina tot pe numele proprietarului din carte/talon, adica eu.
Iar ca sa o radiez si de la politie, ar insemna ca urmatorul proprietar sa plateasca taxa care e 500 de euro parca pentru inmatriculare...si in conditiile astea nu o mai cumpara nimeni.
vallixx
Poti face cu viitorul proprietar un contract de comodat, in care specificati ca masina ta este in comodat catre X, X se obiga sa ii plateasca RCA, impozit, piese, carburant, amenzi...etc, il inregistrati la fisc si in felul asta el poate merge cu masina, suporta toate cheltuielile cu ea.

Singurul dezavantaj este ca nu o poate vinde, pentru ca comodatul ii da drept de utilizare asupra masinii, nu si drept de proprietate.

Altfel n-ai cum, trebuie sa i-o vinzi, cu tot cu radiat + inregistrat la fisc, politie...
espacern
QUOTE(adriano2br @ 19 Feb 2014, 13:03)
dar am inteles ca o radiez degeaba pentru ca in caz de o amenda o sa vina tot pe numele proprietarului din carte/talon, adica eu.

Daca nu o inmatriculeaza pe numele lui atunci la tine ajung amenzile de parcare/radar/etc....dar cu radierea fiscala si cu CVC se anuleaza in instanta.

@+
adriano2br
am inteles ca se poate radia de la politie si cu o copie de pe carte/talon..si in caz ca o vand o sa ii spun proprietarului ca la prima amenda neplatita masina va fi radiata din circulatie.
#Dino
depinde cum te intelegi cu cumparatorul, pt ca pretul de vanzare depinde de taxa, nu?

1, comodat, s-a zis mai sus (daca viitorul nu vrea sa plateasca taxa), ramane pe numele tau si risti.

2. o scoti de la impozit, apoi la politie te duci cu CVC + ceva acte (gasesti pe site de la prefectura buzau procedura), si te iau in evidenta ca s-a vandut.

In cazul 2 mai trebuie notificat la CNANDR pt rovigneta, sa nu vina eventuale amenzi la tine.
kxz
QUOTE(adriano2br @ 20 Feb 2014, 02:10)
am inteles ca se poate radia de la politie si cu o copie de pe carte/talon..si in caz ca o vand o sa ii spun proprietarului ca la prima amenda neplatita masina va fi radiata din circulatie.
*


ai inteles gresit.
din momentul in care o scoti de la fisc nu o mai radiezi de la politie in veci. pentru radiere printre altele trebuie fiscal, cartea de identitate in original si numerele. si tu fiscal nu mai ai cum scoate, pe o masina care nu e a ta.

in cazul in care o vinzi, faci contract de vanzare cumparare, o scoti de la impozit.
chiar daca celalalt circula cu actele si numerele tale, singurul risc e sa iti vina amenzi de la camerele de rovigneta. evident, le contesti in instanta si castigi automat, dar e un deranj.

echipajele de politie dau amenda pe loc, celui gasit la volan.

iar la camerele radar, cele care mai exista, vine intai foaie la tine sa spui cine a condus masina la data x in locul y. evident, tu anunti cine a condus si ala primeste amenda.
adriano2br
Da, multumesc de raspunsuri, am mai cautat si pe google zilele astea si m-am mai documentat, se pare ca cel mai mare dusman imi va fi camera de rovigneta.

Insa am intampinat alta problema.
Am dacia din mai 2012, atunci cand am luat-o in evidenta am platit impozitul din mai pana la sfarsitul lui 2012. A ramas neplatit pe 2013 , am fost sa ii intreb cat e de plata pentru ca am inteles ca se baga ceva majorari pentru neplata la timp, si cica ar fi vreo 80 lei pe tot anul 2013 (66 lei parca e normal , iar 80 cu tot cu dobanda). Dar mi-au mai gasit un impozit la un scuter, luat in evidenta de prin 2009 parca, de care habar nu aveam ca trebuie platit impozit, cica 8 lei pe an plus majorari, am zis ok,voi plati, dar asta nu era tot. Tata are o motocicleta de multi ani, care acum sta in paragina, dar inca e in evidenta si neplatita de nu stiu cati ani, iar tovarasii de la primarie s-au decis sa mi-o puna mie in carca , spunand ca au amestecat , sau au pus la comun impozitul scuterului meu cu impozitul la motocicleta..care nu e pe numele meu. Maine o sa le duc toate chitantele si documentele cu data la care am luat scuterul in evidenta si sa le zic sa imi calculeze impozitul incepand cu data aceea. Daca nu vor asa , e ceva de facut? chiar ma pot obliga sa platesc un impozit care nu e pe numele meu?
melcu
Hmm daca cel care o "cumpara" nu o inmatriculeaza si circula cu ea cu numerele tale, actele tale ... nu e putin ilegal ? Asta inseamna ca practic umbla cu o masina neinmatriculata, pentru care nu se plateste impozit.

Gresesc cu ceva ?
adriano2br
daca ii dau certificat fiscal , el o poate lua in evidenta la fisc sa ii plateasca impozit.
drrond
Iti scriu o data ca am patit-o de curand si a doua oara ca inca am intrebari fara raspuns...

Pe scurt: dupa ce mi-am luat o alta masina (nov.2013) am vandut Loganul unui tip din alt judet. Am facut CV, am radiat masina de la fisc (cu stampila pe Fisa de inmatriculare), am platit si retinut numerele mele la Serv. inmatriculari iar ala a plecat acasa, urmand ca in 30 zile sa transfere dreptul de proprietate pe numele lui (asa se zice acum!). Nu a facut-o (probabil din cauza taxei de timbru verde), dar a inregistrat masina pe numele lui la fisc (mi-a trimis un scan al Fisei pe mail, unde se vede si stampila Administratiei locale din orasul lui, langa a mea).

Bun! E clar ca nu am cu cine, asa ca nu mai incerc sa-l conving! Deja m-a luat ca are probleme de sanatate cu taica-su si din astea. Am cautat pe net, am intrebat si la serv. inmatriculari si singura posibilitate de radiere e calea judecatoreasca. Deci intreb: stie cineva cum se face, costuri, termene etc.? Sau stie cineva o alta posibilitate mai usoara?

Cei de la inmatriculari au zis ca ei nu pot sa radieze masina, doar pe baza CV si a faptului ca, legal, a trecut termenul! De ce nu? Ca asa e in tara asta, nimeni dintre decidenti nu sesiseaza erorile si o lasa balta! Iar asa numitii "smecheri" abia asteapta! Aaa, iar solutia unuia de pe net, sa ma duc sa ii fur aluia numerele de pe masina, e utopica!
kxz
pana la urma cu ce te deranjeaza asa mult daca circula ala in continuare asa?
legal nu ai ce sa ii faci, ala e proprietar pe masina, orice surub iei de pe masina aia intri la furt. si el tremura ca daca ii opreste cineva actele in trafic, doar tu poti sa le scoti, tu tremuri ca nus'ce... relaxati-va, o gramada de masini circula asa prin tara asta.
drrond
Pai sa-ti spun ce ma deranjeaza! O data ca vreau numerele de pe masina veche sa le pun pe cea noua! A doua oara ca din aprilie ii expira rovigneta si imi pot veni amenzi pe numele meu, pe care (pe fiecare!!) trebuie sa le contest la judecatorie! Si a treia oara ptr. ca vreau sa fie totul legal si sa nu apar la politie cu 2 masini ca proprietar, din multiple motive!

kxz
in ultima varianta de modificare de cod rutier, aia care prevedea si amenzi imense, era prevazut ca la vanzare, vanzatorul anunta serviciul inmatriculari, si dupa 30 de zile inmatricularea se suspenda din oficiu.
speranta ta e ca intr-o viitoare modificare, acesta chestie sa ramana, si sa profiti de ea.
momentan, buna, rea, asta e legea, si nu ai ce face. io ma indoiesc ca ala de a luat masina de la tine, nu va lua alta rovigneta.
drrond
Pai si ultima modificare cand intra in vigoare? Anul asta? Eu asa auzisem ca ar fi niste modificari intrate (sau care vor intra) de curand; nu sunt sigur o sa verific! Eu sper, ptr. ca sa fiu sincer urasc sa ma duc prin judecatorii!
Oricum mersi de raspunsuri!
espacern
QUOTE(drrond @ 25 Feb 2014, 20:54)
O data ca vreau numerele de pe masina veche sa le pun pe cea noua! A doua oara ca din aprilie ii expira rovigneta si imi pot veni amenzi pe numele meu, pe care (pe fiecare!!) trebuie sa le contest la judecatorie! Si a treia oara ptr. ca vreau sa fie totul legal si sa nu apar


Daca ai facut rezervare de numere si ai platit pentru asta dupa 30 zile de la vanzare poti sa soliciti numerele.

Contestarea in instanta se face printr-o simpla scrisoare.

Cu radierea de la directia fiscala si CVC faci dovada ca nu mai esti proprietar....Politie inclusiv.

@+
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.