Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbator de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vaally
Cind schimb vitezele se simte cum joaca schimbatorul in nuca. Spuneti-mi va rog cum pot sa-l demontez si sa vad ce este!!!!
Dacie 1310 cu bord CN.
diaconuliviu
Ce inseamna "joaca in nuca"? ori suportul oala e desprins (e prins in 3 sau 4 suruburi in podea) ori arcul rupt. In oricare situatie va trebui sa scoti "tunelul" si sa vezi ce gasesti sub el; daca ai suruburi rupte, le inlocuiesti, daca ai arc rupt, cauti la dezmembrari, nu cred ca se gaseste NUMAI arc in magazine-totusi, cauta si asa ceva.
Daca revii cu amanunte, poate descoperim ca e altceva, poate ai bucsele de bronz din bieleta uzate si jocul e de fapt acolo iar tu il percepi in nuca....
vaally
QUOTE(diaconuliviu @ 7 Oct 2005, 07:48)
Ce inseamna "joaca in nuca"? ori suportul oala e desprins (e prins in 3 sau 4 suruburi in podea) ori arcul rupt. In oricare situatie va trebui sa scoti "tunelul" si sa vezi ce gasesti sub el; daca ai suruburi rupte, le inlocuiesti, daca ai arc rupt, cauti la dezmembrari, nu cred ca se gaseste NUMAI arc in magazine-totusi, cauta si asa ceva.
Daca revii cu amanunte, poate descoperim ca e altceva, poate ai bucsele de bronz din bieleta uzate si jocul e de fapt acolo iar tu il percepi in nuca....
*


Si eu banuiesc ca sunt suruburile de la suportul oala, pentru ca jocul a devenit mai mare cu trecerea timpului in trei zile. Cum se scoate tunelul ca nu am vazut nimic de prindere????
ghc
In primul rand fa urmatoarea chestie: baga-te sub masina si roaga pe cineva sa miste schimbatorul. O sa vezi exact daca sunt suruburile (am o vaga impresie ca se pot strange si de sub masina, deci nu trebuie sa dai jos nimic).
O alta cauza poate fi ruginirea podelei si ruperea ei in zona respectiva, am patit-o eu, schimbatorul se mai "tinea" doar pe 3 laturi sad.gif
vaally
QUOTE(ghc @ 7 Oct 2005, 08:17)
In primul rand fa urmatoarea chestie: baga-te sub masina si roaga pe cineva sa miste schimbatorul. O sa vezi exact daca sunt suruburile (am o vaga impresie ca se pot strange si de sub masina, deci nu trebuie sa dai jos nimic).
O alta cauza poate fi ruginirea podelei si ruperea ei in zona respectiva, am patit-o eu, schimbatorul se mai "tinea" doar pe 3 laturi  sad.gif
*


De rugina nu poate fi vorba stratul de antifon este OK - masina este din 99. O sa incerc sa vad diseara daca le pot stringe pe dedesupt si o sa verific si legatura cu cutia si reglajul patinei. Dar la nuca nu se poate pune vasilina, pentru ca se simte ca si cum ar freca metal pe metal.
diaconuliviu
Tunelul este fixat in partea din fata cu un surub, prin zona alveolei pt casete. In spate e fixat in doua suruburi aproape de frina de mina. Trebuie scoasa "maciuca" schimbatorului, burduful, apoi dupa eliberarea tunelului il ridici. Demontezi suruburile din podea-cite mai sint - demontezi maneta din bieleta (are o siguranta) si de aici totul va fi intuitiv. Asa poti pune vaselina pe la nuca. Acele suruburi ale tunelului pot lipsi de la diverse interventii combinate cu lenea de a le repune.

Atentie cum demontezi ca sa repui totul la loc in aceleasi pozitii.
Dreamer
Baga-te sub masina si vezi daca mai exista acel arc acolo, mai trebuie sa existe si un fel garnitura de cauciuc care etanseaza zona. Mai verifica si integritatea jugului.
paul-tm
Salutare am si eu o intrebare. Si eu am joc la maneta de schimbare a vitezelor.
O sa ma bag sub ea sa vad care ii problema.Din cate stiu eu de la taicamiu ca sa uitat mai bine sub ea, a zis ca are joc la nuca de plastic de la schimbatoru de viteze.
Daca e de schimbat maneta, pot sa pun pe o cutie in 4 viteze maneta modelu nou putin indoita sus?
Mersi
nelu_1985
da poti, da sa nu fie maneta facuta de nustiu ce srl, ca-i dai foc la dacie dupaia
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.