Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am facut-o de oaie. Va rog , ajutor!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
edyneacsu
Am vrut azi sa schimb delcoul la dacia socrului meu 1400 din 1999 si din prostie , ghinion , nici nu stiu ce sa mai zic am scapat piulita de la prezonul care prinde delcoul in gaura unde intra delcoul . Nu se mai vede nimic - Acum nu stiu daca a ajuns in baie sau a ramas blocat in axul cu came.

A patit cineva asa ceva si cum a rezolvat problema.....Ce pot face acum?


Multumesc!
daniel93
Nu prea am eu habar de motoare, dar sub delcou e pompa de ulei, care din cate retin se demonteaza relativ usor: scoti uleiul, demontezi baia si ai acces la pompa. N-am desfacut personal, am asistat doar, acum ceva timp.
Asteapta parerea cuiva mai experimentat decat mine, s-ar putea sa nu fie atat de simplu.
bygy007
incearca cu o scula daia cu magnet in capat , acolo in gaura aia este pinionul de invirte poimpa de ulei si aprinderea pinionul se scoate , are filet interior dar nu mai stiu de cit , parca 10
KeO
Scula cu magnet, pentru recuperat chestii scapate in locuri greu accesibile. Probabil a ramas pe langa pinion. Nu incerca sa dai afara pinionul delcoului, ca nu se stie unde se rostogoleste.
edyneacsu
Am gasit-o. Era fix in baie -recunosc ca am avut noroc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.