Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: distanta la bujii la injectie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Ov
are careva idee cat tb sa fie distanta intre electrozi la bujii la berlina pe injectie?

la carb. era cam 0.7, dar la injectie am desfacut bujiile (mai putin una care nu a iesit, am tras de ea, am rotit-o juma de tura, dar nu pot mai mult, pare a fi bagata drept in chiuloasa deci probabil a strans-o un hercule cam tare <<da' kiar, ce sa-i fac?>>) si distanta era cam de 1. E normal? Daca o fac mai mica ce se intampla (in afara de o uzura mai rapida a bujiilor)>?
nelu
La Dacia pe injectie bujiile sunt Bosch, tip WR8BC. Distanta intre electrozi este de 0,8mm, iar bujia are inclus rezistor de deparazitare.

Daca micsorezi diatanta intre electrozi, lungimea scanteii (a arcului electric) va fi mai mica=>viteza de ardere a combustibilului va fi mai mica. Daca maresti distanta risti sa nu se mai produca scateia.
dragos.a
Intr-un catalog am vazut ca sistemele de injectii agreaza bujii cu distante 0.9mm,iar eu pe masina am avut la inceput bujiile originale bosch tot 0.9mm.De 3 ani merg cu 0.7mm si motorul se impaca foarte bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.