Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Busa...Hayabusa...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4
StefanT
Dupa un 600 naked, un 600 super-sport, trebuia sa urmeze ceva mai ... deosebit.

Initial am vrut sa imi iau o Hayabusa generatia I, insa datorita problemelor recunoscute cu franele si mai ales a starii tehnice precare in care se afla majoritatea, si a neseriozitatii vanzatorilor dupa caz, am decis sa mai plusez ceva la suma stransa si am reusit (cu eforturi) sa iau o gen. a II-a.

Impresii despre motocicleta:
-frane: 9,5 (poate daca avea ABS primea nota maxima)
-acceleratie: 10 (evident)
-manevrabilitate: 9 (e greu de manevrat la parcari, intoarceri etc insa in mers nu ii simti deloc greutatea)
-stabilitate: 10 (jos palaria)
-impresie artistica: 10 smile.gif
-consum: habar nu am, cred ca un mixt de invarte pe la 8 l/100km
-pozitie: 10+ (mult mai ok fata de GSX-R 600)

De cand am luat-o, am facut vreo 200 de kilometri exclusiv urban in care pot spune ca m-am indragostit grav tare de ea. Nu m-as mai urca pe nimic altceva, este absolut fascintata ciclista mobrei.

Imi place ca nu te ia prin surprindere absolut deloc. Este brutala la orice turatie, indifferent ca tragi de gaz la 2500 sau la 7500, deci stii la ce sa te astepti.
Frana de motor se simte din plin, probabil datorita capacitatii cilindrice (1340 cmc).

Cateva date tehnice mai importante:

-145 kW/ 197 CP
-220 kg la gol
-299 km/h viteza maxima, limitata electronic desigur
-0-100 km/h in 2,6 secunde si 0-200 in 4 si ceva.
Markos
38.gif
Iulikk
Dăfac.... mellow.gif

Plm... multi kmp... vezi dracu' sa nu te vedem la 5 la ProTV.
C a t a l i n
În 2 ani îi pune GPL. sad.gif
kum
197 CP pe 2 roti? Tentatia e mare. Daca ii dai curs e nasol. Daca te abtii, îi ai degeaba.
Eu sincer nu as avea curaj sa merg cu asa ceva. Daca reusesti s-o stapanesti dar sa te si joci cu ea, atunci respectele mele!
Markos
R19/16v
Poate'ndrepti si tu numaru' ala...
Markos
Așa e aerodinamic slap.gif
StefanT
QUOTE(Iulikk @ 20 Mar 2014, 20:43)
Dăfac.... mellow.gif

Plm... multi kmp... vezi dracu' sa nu te vedem la 5 la ProTV.
*


Merci, Iulik, sper sa nu fie cazul de asa ceva.

QUOTE(kum @ 20 Mar 2014, 20:49)
197 CP pe 2 roti? Tentatia e mare. Daca ii dai curs e nasol. Daca te abtii, îi ai degeaba.
Eu sincer nu as avea curaj sa merg cu asa ceva. Daca reusesti s-o stapanesti dar sa te si joci cu ea, atunci respectele mele!
*


kum, sunt multi motociclisti care nu vor sa urce pe asa ceva. Insa nu e draku, trebuie doar sa nu o subestimezi, ca altfel se ajunge in situatii nedorite. Invat de-a dreptul sa o respect si sa ii invat toate "nazurile".

QUOTE(Markos @ 20 Mar 2014, 20:58)

*



Markos, asta e gen III cu ABS. DPDV vizual nu sunt diferente, si nici ethnic prea mari. Insa e desigur, un pas inainte.

@R19/16 V, ala a fost strambat cu un motiv, insa dupa ce fac transcrierea va fi drept. Insa asta sa ne fie ultima problema...
MuciX
Me gusta naughty.gif

Multi kmp cu placere si multa... cumpatare.
Markos
Ce an și câți kmp?
StefanT
Multumesc! E din 2009 si am luat-o la 41700 km.
#Dino
Bravo, sa o stapanesti sanatos si sa te poarte peste tot!
l@u
bravos tata ! lucru bun, sa o calaresti sanatos !
nonic
wub.gif wub.gif wub.gif
Superba bestia! Tot respectul pentru cine stapaneste o asemenea racheta!
Multi km fara incidente!
centurion
Sa o stapanesti sanatos si fara accidente!

Pentru mine, Hayabusa este Dumnezeul motocicletelor. (Cel putin al celor sport.)
Raduchu
Sa o stapanesti sanatos!

Asa cum a zis si kum, grija mare cu ea.
StefanT
Va multumesc pt urari!
Pe 1 mai avem programat drum Bacau-Bucuresti-Vama Veche, insa pana atunci, sambata o sa fac o excursie pana la Piatra Neamt - Cheile Bicazului, de acomodare!

Am in plan schimbul de ulei, filtru (+curat filtru de aer - e K&N) si schimb de bujii.
Urmaresc pana de 1 mai sa achizitionez si genti laterale + rucsac de rezervor. In total circa 50L, sper sa fie sufficient ptr 2 persoane.
Iulikk
Daca e asa... poate ne auzim la un suc prin Vama... si-o șaormă La Canapele biggrin.gif .
C a t a l i n
Cine pierde la demaraj plătește?
cdadan
Copchii bolunzi.
Asa ceva ar trebui interzis pe drumurile publice. Alpinismul fara coarda mi se pare un sport mai putin periculos. sleep.gif
StefanT
QUOTE(Iulikk @ 21 Mar 2014, 00:16)
Daca e asa... poate ne auzim la un suc prin Vama... si-o șaormă La Canapele biggrin.gif .
*



Daca e timp, cu cea mai mare placere!

QUOTE(cdadan @ 21 Mar 2014, 00:21)
Copchii bolunzi.
Asa ceva ar trebui interzis pe drumurile publice. Alpinismul fara coarda mi se pare un sport mai putin periculos.  sleep.gif
*



Dane, te inteleg! Insa parca nu as fi de acord cu interzicerea! tongue.gif
St
QUOTE(StefanT @ 20 Mar 2014, 23:03)
In total circa 50L, sper sa fie sufficient ptr 2 persoane.
*




Sa inteleg ca ai de gand sa mergi cu pasager la drumuri lungi?
StefanT
Ocazional, da. Pe 1 mai cel putin, vom merge 2.
C a t a l i n
Da, o să-l penalizeze nițel la demaraj. sad.gif
StefanT
Doamne ajuta sa bata vantul din spate! biggrin.gif
St
QUOTE(StefanT @ 20 Mar 2014, 23:43)
Ocazional, da. Pe 1 mai cel putin, vom merge 2.
*



http://calatoriifestinalente.wordpress.com...ai-am-de-trait/
(nu este sursa originala, dar aici este mult mai bine structurat textul)
StefanT
Da,e f fain! Insa am citit asta (ca de altfel tot ce tine de motociclism) inca dinainte sa imi iau A-ul. Si bune, si rele.
hitman1234
QUOTE(cdadan @ 21 Mar 2014, 00:21)
Copchii bolunzi.
Asa ceva ar trebui interzis pe drumurile publice. Alpinismul fara coarda mi se pare un sport mai putin periculos.  sleep.gif
*



subscriu, nu avem infrastructura pt asa ceva

In plus mi se pare de cenzurat ca noi ne sugrumam masinile cu catalizatoare si filtre de particule si euro 16 si motoarele dau benzina nearsa pe teava, scuterele si ulei..cool nu? astea ce norma de poluare au?
b76bgaarh
care catalizator?
R19/16v
Si nici rovinieta nu platesc smile.gif
StefanT
QUOTE(hitman1234 @ 21 Mar 2014, 12:11)
In plus mi se pare de cenzurat ca noi ne sugrumam masinile cu catalizatoare si filtre de particule si euro 16 si motoarele dau benzina nearsa pe teava, scuterele si ulei..cool nu? astea ce norma de poluare au?
*


Din pacate, nu stii ce vorbesti. Hayabusa gen II respecta norma Euro 3, avand bineinteles catalizator si sonda o2.
Ca sunt mult non-euro e partea a doua, dar se aplica si la autoturisme. Asta era acuma problema, cat polueaza motocicletele... huh.gif

QUOTE
The exhaust system was overhauled, using a 4-2-1-2 system, meaning four exhaust outlets merging into two pipes, and then joining into a single pipe before splitting into two enlarged, quieter mufflers, which added a few pounds of weight compared to the first generation Hayabusa. The exhaust also included a catalytic converter and an oxygen sensor in order to meet Euro 3 emissions requirements
Concord
Superba! Ce diferenta de gabarit e intre asta si gsxr 600 K1-3?
b76bgaarh
de ce, asta nu consuma benzina? ca consuma mai mult decat un clio 0,9 tce in oras.
StefanT
QUOTE(Concord @ 21 Mar 2014, 14:56)
Superba! Ce diferenta de gabarit e intre asta si gsxr 600 K1-3?
*



Ca si greutate, aproximativ 50-60 kg. Ca si marime...e mai lata, mai lunga, mai inalta...simtitor smile.gif

QUOTE(b76bgaarh @ 21 Mar 2014, 14:57)
de ce, asta nu consuma benzina? ca consuma mai mult decat un clio 0,9 tce in oras.
*



Chiar si extraurban, dar...nu am prins ideea! Ce comparatie facem aici?
Concord
E motocicleta sport...nu cred ca a interesat pe cineva consumul
StefanT
SI pe langa asta, din gama ei are cam cel mai bun consum smile.gif
Markos
La 300 la ora ce consum instant are?
StefanT
Anumite motociclete generatia I aveau functia de consum instant, asta nu are asa ceva! smile.gif
Markos
Ahaa, s-au luat dupa Logan!
StefanT
Cu siguranta asta s-a intamplat! tongue.gif
pishky
la 300 kmp/h cred ca ultima grija e consumul instant, ai multe alte motive pt un atac de cord.
b76bgaarh
QUOTE(StefanT @ 21 Mar 2014, 13:55)
Asta era acuma problema, cat polueaza motocicletele... huh.gif
*


hitman1234
daca a ta care e avansata e abia euro 3 e clar, majoritatea sunt non euro inseamna

s-o stapanesti sanatos si sa n-o alergi
argon
QUOTE(hitman1234 @ 21 Mar 2014, 12:11)
In plus mi se pare de cenzurat ca noi ne sugrumam masinile cu catalizatoare si filtre de particule si euro 16 si motoarele dau benzina nearsa pe teava, scuterele si ulei..cool nu? astea ce norma de poluare au?
*



Nu compara asta cu scuterele in 2 timp ce au toti idiotii si polueaza si fonic, pe langa ca nu poti respira dupa ei.
StefanT
QUOTE(hitman1234 @ 21 Mar 2014, 15:33)
daca a ta care e avansata e abia euro 3 e clar, majoritatea sunt non euro inseamna

s-o stapanesti sanatos si sa n-o alergi
*


Euro 3 au aparut din 2007, posibil ca in prezent sa fie mult mai avansate.

Multumesc!
hitman1234
QUOTE(argon @ 21 Mar 2014, 15:54)
Nu compara asta cu scuterele in 2 timp ce au toti idiotii si polueaza si fonic, pe langa ca nu poti respira dupa ei.
*



pai cand mi-a prezentat un prieten a sa gsx r600 ( am zis bine? ) mi-a dat un damf in ochi de benzina nearsa de mi-au curs lacrimi de fericir, nicio diferenta fata de scutere..nu mai zic de poluarea fonica, cand statea in centru era imposibil sa dorm cu fereastra deschisa vara de liniute..d-asta zic discriminare discriminare dar sa stim si noi, pai la masini se poate si astea cu 2 roti nu?
steph
Al meu moto e noiembrie 2011. Tot E3. Aici s-au cam oprit.

Interesante probleme mai aveti si voi.
StefanT
Se pare ca obligativitatea Euro 4 la motociclete va intra in vigoare din 2016. Ca si idee biggrin.gif
b76bgaarh
ue ue.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.