Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: incarcator baterie 12v 7a
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
markko
Salut, am ratacit incarcatorul de la masina de jucarie a celui mic, masina functioneaza cu o baterie de 12v 7a, am cumparat un alt incarcator care incarca12v 1a Dar acesta nu are ledul care indica incarcarea complete a bateriei, intrebarea mea este daca valoarea la care incarca este corecta SI cum pot face sa-mi indice cand bateria este incarcata complet, eventual montarea unui dispozitiv cu leduri sau Alta solutie eficienta.
tunderbird
Exista la Lidl un tester cu leduri pentru bateriile auto. Il poti folosi si la bateria ta.
bygy007
bateria de care este , din ce banuiesc ar fi pe PB si daca ea scoate tensiunea de 12 , sigur trebuie vre-o 14 , se incarca cu 700mA (0,7A) da la 14V nu 12
tunderbird
Cu siguranta este vorba despre o baterie VRLA (Valve Regulated Lead Acid) 12-7 (12V/7Ah). La 14,2 Vcc incarca alternatorul pe masina... un charger/redresor de baterie incarca un pic diferit.
bygy007
la 14,5 trebuie oprita incarcarea , incarcarea se face cu maxim 700mA
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.