Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Butelie GPL sparta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mihaitamar
Salut !Am cautat peste tot dar nu am gasit o solutie la problema mea.La butelia mea de gpl de pe dacie am observat ca fasaie , m-am uitat si am observat ca are exact pe sudura de la butelie o gaurica pe unde iese gaz , dar nu mult, adica doar cat sa auzi din masina fasaind. Posibil sa fie gaurica de la o negresa de la o boxa care a frecat cu timpul butelia , dar nu cred.Deci cand am vazut , nu stiam ce sa fac si am pus POXILINA pe gaurica aceeasi am acoperito bine, si am vazut ca numai scapa gaze.Dar problema este alta , daca face presiune butelia cand incarc gpl de la peco este posibil sa scape iar gaz de la acea presiune , dar daca ii fac plinul?Poate mai stie cineva vreo solutie , cum sa acopar gaurica aceea , va rog frumos sa ma ajutati ca nu stiu ce sa ii fac!
DJ-55-AMC
Vezi ca se gaseste in comert o solutie bicomponenta asemanatoare cu poxipol, dar este speciala pentru metal, parca se mai numea si "sudura la rece'. Defapt asta face, sudeaza la rece, se intareste de zici ca e metal, pozi sa o polizezi, vopsesti etc.

Cu butelia de GPL nu e de joaca, te-as sfatuii sa o schimbi sau in cel mai rau caz sudeaz-o!
mihaitamar
Mersi pentru raspuns !O sa caut aceasta solutie si poate rezolv problema . O alta intrebare a mea ar fi daca poxilina pe care am aplicato eu ar tine la presiune sa stiu daca e sa aplic alta solutie , sau sa o sudez, ceva excl.gif , nu stiu sigur. Astept raspunsuri , poate ma puteti ajuta .
sebymesteru
Eu zic sa o sudezi,nu te juca cu poxilina ca poate sari in aer. Sau si mai bine sa o schimbi. Presiunea in butelie din cate stiu eu nu e extrem de mare,dar nu e de neglijat. E cam 200ron o butelie cilindrica de 60l noua,dar o poti lua si second daca arata bine si e relativ noua...faci cum crezi.
nikuniku
sudura la butelia de GPL??
unde ati auzit/vazut voi ca se sudeaza asa ceva,dupa ce a stat cu gaz in ia cativa ani
sau vreti sa vedeti artificii ca tot vine Pastele
colegu pentru tine este un singur raspuns
----alta butelie NOUA--- pe ele cred ca este stantat anu de fabricatie,(eu sunt antiGPL pe masina)si au valabilitate doar 10 ani deci cu una SH vei avea probleme la ITP
mihaitamar
Scuze, dar sa inteleg ca ar putea merge cu o solutie de lipit fier , ca nu prea stiu ce sa ii fac , nici sa-mi cumpar alta ca nu prea dispun de bani .Precizez ca cu poxilina pe care am aplicat-o eu nu scapa gaz in masina , adica nu miroase a gaz in masina.Nu stiu dac a ar tine la o presiune mai mare , aproape de facut plinul buteliei.Stie cineva daca se formeaza presiune mare in butelie daca ii fac plinul?Rezista aceasta poxilina la aceasta presiune?
KeO
E presiune suficient de mare incat sa schimbe starea de agregare a gazului, si sa devina lichid. Daca n-ai bani de alta, banuiesc eu ca nici n-ai ce lasa mostenire. Deci nici un testament nu te ajuta. Daca mergi cu ea fara s-o repari, mergi singur si doar pe camp, sa nu ii pui si pe altii in pericol.
Crezi ca reclama de la tv, cu ala de lega cu sarma furtunul de la aragaz, e facut asa, sa ne distram?!
bygy007
si eu zic tot una noua si cit mai urgent , si recomand golirea de urgenta , pericol extrem de mare de explozie , daca se acumuleaza gaz este suficient si o scinteie ,si asta se poate atingind cu mina o parte metalica a masinii , descarcare electrostatica ca sa iti faci o idee despre ce vorbesc
sorin1983
schimba butelia... chiar si una second hand dar sa fie cu mai putin de 10 ani...cat mai noua posibil.
nikuniku
deci vom vedea curand la televizor ca a explodat o masina din cauze necunoscute
mihaitamar
Nici chiar asa sa se intample!Oricum am gasit solutia cea mai buna , imi pun alta butelie . multumesc pentru ajutor!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.