Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: inundatie vecin
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
dandee
1. Stau in chirie fara contract.

2. Intr-o noapte s-a rupt un racord la bateria de la baie nu a curs multa apa.

3. Vecinul fara sa ma anunte l-a anuntat pe pres. de asociatie care a trecut pe la mine, insa nu eram eu acasa ci o prietena care sta cu fica-mea cand nu sunt acasa. Ea nu a raspuns.

4. La trei saptamani a venit presedintele si mi-a spus ca si-a facut treaba cu asiguratorul (Carpatica) si ca acesta ma poate da in judecata ca sa isi recupereze daunele.


La ce sa ma astept? Proces, mediere sau in functie de daune sa nu mai vina asiguratorul pe capul meu!

Mentionez ca nu am fost chemat sa vad ce daune am produs si ca sunt deranjat de marlania vecinilor care au mers la asigurator fara sa-mi spuna eu afland de la presedinte.

C a t a l i n
Asiguratorul are treabă cu proprietarul.
whitecar
Am rasfoit citeva din postarile tale pe forum inainte de-a scrie in acest post.
Pari un tip cu moralitate si principii dar si pareri despre legi si aplicarea lor.In unele situatii spui sa ridicam capul din pamint si sa vedem realitatile si bulibaseala legislativa.
La subiect acum.
1.Stai cu chirie fara acte -fentezi legilatia(proasta cum e ea)
2.Se intimpla un incident si tu bagi capul in pamint ca strutul neavind curiozitatea sa vezi ce daune sau produs ( e vina lor ca nu au asteptat sa iti faci curaj sa suni la vecinu)
3.Ei sunt MARLANI ca nu te cauta cu capul plecat invitindu-te cind ai tu timp si dispozitie sa vezi ce daune sau produs ,iar culmea isi rezolva problema legal prin asigurator.
-vecinul tau poate a cumparat acel apartment si a investit ceva bani in renovarea lui ,nu e normal in situatia creeri de daune sa incerce sa recupereze o parte din ele.
4.Vecinul (asiguratorul)se intrepta cu recuperarea catre propietar.Iata cum ai scapat si de data aceasta de raspundere si umilita de-a recunoaste ca s-a produs un eveniment in care esti implicat folosind acel apartament.
Acei MARLANI care sint propietari au obligatia prin lege(proasta si de data asta pentru tine) sa fie constituiti in Asociatie de Propietari (cu drepturi ,obligatii si indatoriri conform legii in baza caruia sau constituit ) asa e o lege in Romania (gogu te poate ajuta la lectura)
Vecinul tau a actionat elegant cu legea in mina ,fara scandal ,a rezolvat problema IAR TU AI SCAPAT de plata unei daune.Acum astepti cuminte cu capul in pamint asa cum ai facut si dupa incident ,sa vezi care vor fi consecintele pentru tine si cauti raspunsuri pe forum pentru a vedea cum mai fentezi odata pe MARLANI.
IMPORTANT -nu uita sa iti saluti vecini cind ii intilnesti ,dar cu capul sus ,demn si mindru ca ai scapat de data asta.
CONCLUZIE-Nu VEI PLATI NIMIC decit daca propietarul apartamentului in care locuiesti te va pune la plata .
MORALA -ai grija la moralitatea pe care o afisezi ,se pare ca in acest caz lipseste cu desavirsire.

Ps.Am folosit majuscule pentru cuvintul marlani pentru ca rasfoind postarile tale am vazut ca ai o placere cind il folosesti si capeti o aura justitiara.

Pentru cei care vor citi acest post ,va rog sa rasfoiti postarile anterioare ale colegului nostru de forum (dar nu cele din sectiunea tehnica).Dupa care sa evaluati postarea mea in acest topic.

ORI SUNTEM MORALI ,ori nu mai suntem.
C a t a l i n
Fa si tu diferenta intre s-au si sau.
DragosP
S-au ce?
vallixx
Mama ei de gramatica....
Lasand totusi asta la o parte, nu chiriasul fenteaza legea in primul rand ci proprietarul.

Proprietarului probabil ii convine sa nu aiba contract cu chiriasul din mai multe motive: ca sa nu plateasca impozit pe venitul din chirie, ca sa poata sa te dea afara si maine daca i se scoala (pt ca nu este legat de clauzele unui contract)...etc

Pe de alta parte.....cand inunzi pe cineva nu te duci sa vezi ce ai facut? Astepti sa vina ala la tine? Bun, ala vine si nu ii deschizi. (poate chiar nu esti acasa). Nu e normal sa creada ca il eviti ca sa nu-i platesti daunele?

Asiguratorul il va soma pe proprietar sa plateasca dauna, iar proprietarul ti-o va imputa tie probabil.

Proprietarul stie de incident sau se trezeste direct dat in judecata?
Daca nu stie, spune-i, ca sa poata sa ia legatura cu asiguratorul astfel incat sa rezolve amiabil, sa nu se ajunga la judecata.
b34uen
in majoritatea cazurilor firma de asigurare nu face nimic impotriva celui care produce evenimentul.
Markos
QUOTE(dandee @ 8 Apr 2014, 02:12)
1. Stau in chirie fara contract.
*


Nasol.
sorin1983
de ce e nasol? cu contract stai altfel? smile.gif
la subiect: cu proprietarul va avea treaba carpatica. proprietarul poate sa iti ceara tie daunele. daca proprietarul are asigurare pentru inundatie la vecini scapa.
gabize
Dacă ți-ai făcut timp să postezi pe forum, nu puteai să mergi până la vecinul păgubit și să-l întrebi de sănătate?
În general dialogul rezolvă majoritatea situațiilor de gen.
Markos
QUOTE(sorin1983 @ 8 Apr 2014, 21:18)
de ce e nasol? cu contract stai altfel? smile.gif
*


Nu, dar ai niște drepturi.

Așa, ești nimic.
Shush
Nu ma intereseaza aspectele legale sau morale ale intamplarii, dar am o intrebare : de ce ar fi vinovat chiriasul ca se sparge o teava in baie ? Adica daca eu stau o saptamana la un hotel si se sparge o teava in baie sunt vinovat ?
Tamango
QUOTE(Markos @ 8 Apr 2014, 20:28)
Nu, dar ai niște drepturi.

Așa, ești nimic.
*




Ce drepturi ai ? In afara de obligatia de-a cotiza in buzunarele statului roman mafiot? (ca banuiesc ca proprietarul iti va mari tie chiria cu valoarea impozitului platit). Iar "nimic" esti si intr-un caz si in celalalt ...

Edit: nu ma refer la tine, postul e pur si simplu retoric ...
gabize
Chiriașul nu e chiriaș pentru că locuiește acolo "incognito" recte "pe șustache". Da' propri'taru-i responsabil. Da' ca orice propri'tar, va voi să-și recupereze dauna. Di la cine? Di la așazisul chiriaș.

Vorbind serios, dacă apartamentul e asigurat, atunci asiguratorul suportă cheltuielile pentru că acea conductă s-a fisurat fără acțiunea voluntară a cuiva.
Apoi, dacă vecinul de dedesubt ar fi deschis dosar de daună, cu siguranță cineva de la asigurări ar fi voit să vadă țeava infractoare.
Oricum, ăsta e mai degrabă un caz de lipsă/proastă comunicare între vecini.
Markos
QUOTE(Shush @ 8 Apr 2014, 22:28)
de ce ar fi vinovat chiriasul ca se sparge o teava in baie ?
*


care chiriaș? icon_mrgreen.gif
sorin1983
care teava?
ady77
Care vecin?
sorin1983
care baie?
paul_p
Teava se sparge impersonal. Asa ca nimeni nu e de vina si nici nu raspunde nimeni.

Ghinionul aluia de dedesubt ca celui de deasupra i s-a spart o teava.
Soarta. Asa a vrut dumnezeu.
espacern
Asa i-a fost scris...mai bine zis.

@+
dandee
Multumesc de pareri, m-au ajutat mult chiar daca am fost si criticat. Era de asteptat sa se lege de proprietar pe care cred ca vor sa se razbune. Am un fel de contract, insa nu unul la notar de aceea am zis ca nu am contract.
b34uen cam de pe la ce suma intervin asiguratorii?
daca ar fi sa platesc macar sa stiu suma sa pot dormi noaptea pentru ca sunt in galeata cu banii.

Eu nu stiu de ce nu au venit vecinii la mine, cert este ca nu a fost prima data in 3 ani (o data curgea filtrul si a doua oara cand am uitat apa la baie deschisa, iar scurgerea era infundata), insa in mod normal vii sa-mi spui poate e de la teava bagata prin faianta si eu nu stiu. Am fost f atent tura asta sa nu se mai intample pocinogu, iar de rupt s-a rupt dimineata cand eram in baie, deci nu a putut curge f mult.

Ofticat sunt pe modul lor de lucru, puteau sa vina sa-mi explice ce vor sa faca si apoi vedeam la ce hotarere ajungem inclusiv sa repar eu (ca si chirias) ce am facut.

<span class='edit'>8 Apr 2014, 22:29:</span>
QUOTE(sorin1983 @ 8 Apr 2014, 21:58)
care teava?
*




teava mea! a proprietarului mai bine spus pe care tare il doare de ce are prin casa chiriasului.


8 Apr 2014, 22:33:
care vecin! ala de dedesubt!
Markos
QUOTE(paul_p @ 8 Apr 2014, 23:23)
Teava se sparge impersonal
*


și umed sleep.gif

8 Apr 2014, 23:44:
QUOTE(dandee @ 8 Apr 2014, 23:28)
de rupt s-a rupt dimineata cand eram in baie
*


ai alunecat pe gresie?
dandee
Nu, Markos s-a nimerit sa fiu acolo si sa cedeze anticul furtun. Noroc pt ca era de la apa calda.
paul_p
Era nasol daca era apa rece, puteai raci sad.gif
dandee
Nu, dar plateam si gaze aiurea. Nu vreau sa deviem de la subiect chiar as vrea sa stiu ce poate sa-mi faca asiguratorul (i se poate intampla oricui, mai ales de cand cu asigurarile astea).
4x4
Eu ma astept sa fiu anuntat expres daca se strica ceva la mine in casa.

Tu trebuia sa anunti proprietarul si vedea el cum se descurca apoi cu vecinul.

Asa vina iti apartine in totalitate pentru situatie si sper sa nu incerci sa te eschivezi si sa o dai pe robinet.

Pregateste banii sad.gif
dandee
Mi s-a parut prea putin pentru a anunta proprietarul mai ales ca ma pricep sa-l schimb si eu
b34uen
QUOTE(dandee @ 8 Apr 2014, 23:28)

b34uen cam de pe la ce suma intervin asiguratorii?


<span class='edit'>8 Apr 2014, 22:29:</span>
teava mea! a proprietarului mai bine spus pe care tare il doare de ce are prin casa chiriasului.
<span class='edit'>8 Apr 2014, 22:33:</span>
care vecin! ala de dedesubt!
*



nu e neaparat vorba de suma.
e vorba ca nu ai facut-o intentionat si e un accident.
daca insa o sa mai repeti incidentul mai ales in acelasi loc nu stiu ce sa mai zic.
Ma3x

1. Problema ta si a propietarului.
2. Putea sa curga si mai multa, cauza e banala, neprevazuta uneori.
3. E dreptul lui sa actioneze cum vrea, independent de ce ai sau nu ai facut tu dupa eveniment.
4. Presedintele poate sa zica ce vrea muschiu' lui ca e democratie, eventual sa manance si rahat turcesc, e dreptul lui de cetatean liber biggrin.gif. Tu la fel ca un cetatean liber puteai sa il intrebi daca e sigur smile.gif ( vedeai cat de mult i-a placut rahatul, si daca inca mai doreste ).

Sincer, in Ro, te poti astepta la orice cool.gif .

Parerea mea ( din ce am vazut prin al meu contract de asigurare ) ca el ca asigurator, asigura in caz de evenimente remedierea pe banii lor ( in anumite limite ), nu se ocupa de recuperarea prejudiciului creat prin evenimentul nedorit, asa ca stai linistit smile.gif. Plus de asta e bine ca a procedat cu asiguratorul, a luat firma, i-a dat garantie, altfel simtea ca a platit asigurarea aia degeaba wink.gif ce naiba.

Recomandarea mea e sa mergi totusi la vecinul inundat si sa iti ceri scuze de situatie, si ca evident ti-ai facut datoria sa repari imediat, si nu ai reusit sa il anunti din cauza ca ... ce vrei tu smile.gif, sa ramai in buna intelegere in comunitate.

@whitecar esti prea carcotas;
@vallix exagerezi;
@b34uen corect, de aia au si limitele in cazurile evenimentelor astea banale, cu daune mai mari de alta natura, nu stiu;
@Markos corect - tu poti fi amendat ca locuiesti fara forme legale iar propietarul pentru evaziune fiscala sau la ce se incadreaza veniturile nedeclarate; astea bineinteles daca cineva este asa de bun incat sa anunte unde trebuie ... acelasi risc indiferent ca ai inundat sau nu smile.gif.



dandee
Ma3x m-am linistit. Ms frumos o sa ma duc maine si o sa imi cer scuze si o sa le explic situatia, dar o sa le bat obrazu ca nu au venit la mine sa-mi spuna.


Ms frumos si sa nu patiti ca mine!
paul_p
Domnilor, cuvantul propietar nu exista in limba romana. Se spune propRietar. Acel R face diferenta...
dandee
ca la dacia-Renault
Markos
QUOTE(Ma3x @ 9 Apr 2014, 00:30)
astea bineinteles daca cineva este asa de bun incat sa anunte unde trebuie ...
*


e plin de pensionari vigilenti și justițiari ph34r.gif
DragosP
QUOTE(Markos @ 8 Apr 2014, 21:28)
Nu, dar ai niște drepturi.

Așa, ești nimic.
*


Nu e totuși și el cetățean european? unsure.gif
R19/16v
E maine. Ai fost? biggrin.gif
espacern
Pai maine...nu azi!

@+
VladSoare
QUOTE(vallixx @ 8 Apr 2014, 13:51)
Proprietarului probabil ii convine sa nu aiba contract cu chiriasul din mai multe motive: ca sa nu plateasca impozit pe venitul din chirie, ca sa poata sa te dea afara si maine daca i se scoala (pt ca nu este legat de clauzele unui contract)...etc
*


Off-topic: Mulți proprietari chiar asta cred, că dacă nu ai contract pot să te arunce în stradă, cu tot cu boarfe, într-o clipă. În realitate nu-i așa. Conform legii, proprietarul nu te poate da afară decît printr-o hotărîre judecătorească. Dacă o face de capul lui, comite o infracțiune. Chiar dacă nu există un contract scris.

QUOTE(dandee @ 8 Apr 2014, 23:36)
dar o sa le bat obrazu ca nu au venit la mine sa-mi spuna.
Ms frumos si sa nu patiti ca mine!
*

Păi nu ziceai că a venit, dar prietena nu i-a deschis?
De cîte ori ar fi trebuit să încerce? huh.gif
DragosP
QUOTE(VladSoare @ 9 Apr 2014, 09:51)
Conform legii, proprietarul nu te poate da afară decît printr-o hotărîre judecătorească. Dacă o face de capul lui, comite o infracțiune. Chiar dacă nu există un contract scris.
*


nedumerire.gif Care lege? Aia a chiriașilor pe neve?
VladSoare
Exact.
DragosP
"Exact" ce?
gabize
VladSoare are parțial dreptate.
Dacă cineva ocupă un spațiu care nu-i aparține și nu vrea să evacueze spațiul respectiv, proprietarul nu prea poate să-l ia de guler să-l arunce în stradă, că se numește molestare. Iar organele statului o pot face doar dacă proprietarul are un act de evacuare. Asta strict legal.
Markos
QUOTE
Secțiunea a 6-a Obligațiile locatorului
Art. 13 –Locatorul are următoarele obligații:
a) să ofere spre închiriere o locuință decentă ce respectă condițiile de igienă și siguranță;
b ) să predea locatarului locuința în stare normală de utilizare, dotată cu echipamentele menționate în contractul de închiriere în stare bună de funcționare;
c) să ia măsuri pentru repararea și menținerea în stare de siguranță în exploatare și de funcționalitate a clădirii pe toată durata închirierii locuinței;
d) să întrețină în bune condiții elementele structurii de rezistență a clădirii, elementele de construcție exterioare ale clădirii (acoperiș, fațadă, împrejmuiri, pavimente), curțile și grădinile, precum și spațiile comune din interiorul clădirii
(casa scării, casa ascensorului, holuri, coridoare, subsoluri, scări exterioare);
e) să întrețină în bune condiții instalațiile comune proprii clădirii (ascensor, hidrofor, instalații de alimentare cu apă, de canalizare, instalații de încălzire centrală, instalații electrice și de gaze, centrale termice, crematorii, instalații de
colectare a deșeurilor, instalații de antenă colectivă, telefonice, etc.);

Secțiunea a 7-a Obligațiile locatarului
Art. 14 – Locatarul are următoarele obligații:
a) să plătească chiria și să suporte cheltuielile prevăzute în contractul de închiriere la termenele stabilite;
b ) să utilizeze spațiile închiriate conform destinației care le-a fost atribuită în contractul de închiriere;
c) să efectueze lucrările de întreținere, reparații sau înlocuire a elementelor componente ale instalațiilor de uz curent din spațiile de folosință exclusivă;
d) să răspundă pentru degradările și pierderile survenite pe parcursul contractului în spațiile de a căror folosință exclusivă beneficiază, cu excepția cazului în care dovedește că acestea s-au produs din cauză de forță majoră, din vina locatorului sau a unei terțe persoane pe care nu el a introdus-o în locuință;
e) să repare sau să înlocuiască elementele de construcție și instalațiile deteriorate ca urmare a folosirii lor necorespunzătoare, indiferent dacă sunt în interiorul sau în exteriorul clădirii, cu excepția cazului în care deteriorarea se datorează vechimii, defecțiunilor, viciilor de execuție, unei întâmplări neprevăzute sau forțe majore; dacă persoanele care au produs degradarea nu sunt identificate, cheltuielile de reparații vor fi suportate de cei care au acces sau folosesc în comun elementele de construcție, instalațiile, obiectele și dotările aferente;
f) să asigure curățenia și igienizarea locuinței pe toată durata contractului de închiriere;
g) să asigure întreținerea curentă a echipamentelor menționate în contract;
h) să permită executarea, în spațiile închiriate, a lucrărilor de îmbunătățire a părților comune din imobil, precum și a lucrărilor necesare întreținerii curente a spațiilor închiriate;
i) să nu transforme spațiile și echipamentele închiriate fără acordul scris al locatorului; acesta din urmă poate pretinde locatarului, la părăsirea locuinței, să readucă spațiile în starea inițială sau să păstreze transformările efectuate
fără ca respectivul locatar să poată avea pretenții la despăgubiri pentru cheltuielile efectuate; locatorul are totuși dreptul să ceară readucerea imediată a spațiilor în starea inițială pe cheltuiala locatarului atunci când transformările amenință
buna funcționare a echipamentelor sau siguranța clădirii;
j) să predea locatorului locuința în stare normală de folosință, la eliberarea acesteia.

Bine, legea prevede din start încheierea unui contract blush.gif
DragosP
Că altfel nici nu meliția nu te dă afară!
gabize
nici nu sleep.gif
VladSoare
Uite aici o discuție pe tema asta. Vedeți în special replicile lui Marius și ale lui Cătălin, doi polițiști cu experiență, care au avut de-a face cu astfel de cazuri.
klaus
QUOTE(paul_p @ 8 Apr 2014, 22:23)
Teava se sparge impersonal. Asa ca nimeni nu e de vina si nici nu raspunde nimeni.
*

Vorba rusului: No shit! Da' de raspunderea delictuala ai auzit? Incearca sa vezi ce inseamna si dupa aia sa spui ca "nu raspunde nimeni"...


QUOTE(dandee @ 8 Apr 2014, 22:28)
Am un fel de contract, insa nu unul la notar de aceea am zis ca nu am contract.
*

Contractul de chirie, pentru a fi recunoscut legal, nu trebuie sa fie facut la notar, ci doar trebuie inregistrat la financiar.
corbex
QUOTE(gabize @ 9 Apr 2014, 10:38)
VladSoare are parțial dreptate.
Dacă cineva ocupă un spațiu care nu-i aparține și nu vrea să evacueze spațiul respectiv, proprietarul nu prea poate să-l ia de guler să-l arunce în stradă, că se numește molestare. Iar organele statului o pot face doar dacă proprietarul are un act de evacuare. Asta strict legal.
*


Daca ii incui usa in nas, unde-i molestarea? Ce act de evacuare? Dintr-o locuinta in care nu locuieste? Daca eu profit de momentul cind te duci sa-ti pui laguna cu doua roti pe trotuar si ma intromisionez la tine in casa, vei avea nevoie de o hotarire de evacuare?
gabize
io am pisică, nu poți intromisiona.
VladSoare
QUOTE(corbex @ 9 Apr 2014, 11:10)
Daca ii incui usa in nas, unde-i molestarea? Ce act de evacuare? Dintr-o locuinta in care nu locuieste? Daca eu profit de momentul cind te duci sa-ti pui laguna cu doua roti pe trotuar si ma intromisionez la tine in casa, vei avea nevoie de o hotarire de evacuare?
*


Citește întîi linkul pus de mine. wink.gif
Dacă profiți de lipsa chiriașului ca să intri în casă și să înlocuiești yalele, el te poate da în judecată pentru violare de domiciliu. În Codul Penal, articolul care reglementează violarea de domiciliu nu face nici o referire la proprietarul de drept, ci doar la persoana care folosește acel spațiu. Nu se face, de asemenea, nici o referire la existența vreunui contract. Deci dacă el folosește acel spațiu avînd acordul tău verbal (pe care-l poate dovedi cu martori), atunci comiți o infracțiune pătrunzînd acolo fără acordul lui.

Singura ta șansă este să susții în fața poliției și a judecătorului că n-a existat nici o înțelegere, că omul ăla a intrat abuziv în casă. Dar intri pe un teren foarte alunecos. Dacă el vine cu martori doi-trei vecini, care l-au văzut locuind acolo, povestea ta se duce pe apa sîmbetei și intri la fals în declarații și alte de-alea.

Pe scurt: dacă pătrunzi în casă fără acordul meu, te pot lua de guler și arunca în stradă. Dacă însă ai locuit acolo cu acordul meu și pe urmă m-am răzgîndit, atunci am nevoie de hotărîre judecătorească să te tau afară.
UXE
E o stupizenie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.