Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ornamente streasina dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
DACIOTUL_97
Salutare.Am o problema pe care nu stiu cum s-o rezolv.Cum se scoate ornamentul de streasina de pe dacia 1310(cel incercuit cu verde din poza) fara a-l rupe,indoi sau zgaria?Si cu ce fel de unelte? Astept raspunsuri cat mai repede.Multumesc !
RaduWra
Salut, eu cand l-am dat jos a iesit usor, prinzi de un capat si tragi usor de el.
iulica89
Daca ornamentul este de plastic... Daca ornamentele sunt din inox iei o surubelnita lata, pui o carpa pe capatul ei si din aproape in aproape tragi spre tine de buza inferioara a ornamentului fara a'l forta prea tare.
Mircea Zahan
Daca ornamentul este din plastic, ar trebui sa ioasa usor , daca il tragi , incepi din capatul din fata,eu asa l-am scos pe al meu.
DACIOTUL_97
La cele metalice e umpic de chin dar se rezolva pana la urma.
owy_2010
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 5 Sep 2014, 23:30)
La cele metalice e umpic de chin dar se rezolva pana la urma.
*


la masina mea erau din metal , dar vopsitorul le-a scos cu surubelnita,
iar la montat a zis ca s-au stricat
m-a pus sa cumpar de plastic, si stau asa la mn noi de peste 10 ani, ca cica nu leputea pune pe astea noi ca nu stie sa le puna radmasa.gif
si asa am ramas cu un set ornamet stresina noi smile.gif
payty
eu am scos unele in stare foare buna folosind surubelnita . ele practic sunt presate pe streasina.

Chestia e ca trebuie sa folosesti cat mai putin surubelnita. Practic daca incepi de la un capat, apoi trebuie doar sa tragi usor de ele. Nu mai ai nevoie de surubelnita decat la capete.


chestia e ca la masinile cu ornamente de plastic nu prea se pot pune ornamente de inox. Am incercat eu si streasina e diferita.

madalin78
daca se strang un pic se pot pune ....
DACIOTUL_97
Exact ! Oricum bine ca am capatat putina experienta si le-am scos fara nici o problema.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.