Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebare despre rotatii
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
sorinnx2
Scuze daca nu am postat unde trebuie ,dar n-am vazut o sectiune dedicata pentru intrebari despre masini care nu sunt marca dacia .

Se da un motor de 0.8 din 2007 benzina , cu 50.000 la bord ( reali ) . Fiind motorul mic , pe autostrada trebuie turat ceva mai tare ca sa ajunga la o viteza decenta ( 100-110 ) .
Intrebare : Daca tin motorul turat in 4000rpm la un drum de 500km face rau motorului sau e bine ?

Am mai cautat informatii , dar nicaieri nu gasesc asa informatie pentru motoare mai mici ..

Edit : Este chevrolet spark , un fel de matiz upgradat .
cdadan
Matiz?
vi_escu
Tine-l ca n-are nici pe dracu, asa a fost construit sa functioneze mai... turat.
vic24
n-are nimic. mai ales la viteza mare, se raceste foarte bine. si eu tot pe la 4000 rpm merg autostrazile, doar ca eu am ...cred.... pe la 140 sau mai mult un pic.

esential ca sa nu ai griji la mersul asta turat indelungat este sa ai ulei bun si schimbt la timp. si toate celelalte, dar prima grija uleiul.
kato
QUOTE(sorinnx2 @ 29 Apr 2014, 19:58)
Scuze daca nu am postat unde trebuie ,dar n-am vazut o sectiune dedicata pentru intrebari despre masini care nu sunt marca dacia .

Se da un motor de 0.8 din 2007 benzina , cu 50.000 la bord ( reali ) . Fiind motorul mic , pe autostrada trebuie turat ceva mai tare ca sa ajunga la o viteza decenta ( 100-110 ) .
Intrebare : Daca tin motorul turat in 4000rpm la un drum de 500km face rau motorului sau e bine ?

Am mai cautat informatii , dar nicaieri nu gasesc asa informatie pentru motoare mai mici ..

Edit : Este chevrolet spark , un fel de matiz upgradat .
*



problema este ca ai turometru icon_mrgreen.gif poti sa mergi linistit, ca nu se intampla absolut nimic. testat de mine pe matiz. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.