Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schema de ceas electronic de la 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cezarb
Acu' vreo 2 zile mergeam asa linistit, cand incep sa simt miros de fum (de cablu ars in masina). Mi s-au inmuiat picioarele cu gandul la ce poate fi mai nasol. Am tras pe dreapta, ma uit sub bord, pe bord, desfac si capota sa vad de unde iese, ma uit in portbagaj.. nimic. Mirosul deja se simtea din ce in ce mai tare, Cand ma pregateam sa scot extinctorul, vad o suvita de fum iesind agale din nenorocitul de ceas electronic mad.gif -in disperare, am tras de carcasa pana am reusit sa-i scot mufa de alimentare. Bineinteles, se belise o rezistenta si vreo 2 diode, arsesera cablajul si de aici si fumul. Rugamintea ar fi - are cineva sau stiti pe unde as putea gasi schema nenorocirii- componentele duse se schimba usor, dar au ars inscriptiile de pe ele si e cam dificil sa dibuiesti valorile... Va rog frumos, ca n-as mai da bani pe altul...
Cristy
Ceasul de deasupra oglinzii? E 100 de mii la dezmembrari smile.gif Si 350.000 nou(parca)
nelu
Nu prea iese fum fara foc. Verifica si tensiunea de alimentare, s-ar putea sa fie peste 15V la turatii mari. Din ce-mi amintesc una dintre diode este Zener, pusa pt a proteja circuitele integrate.
cezarb
Da, aia-i chestia de care vorbesc. Ideea cu dezmembrarea e buna, ca in nici un caz n-am de gand sa dau 350 pe ala. Ma gandeam ca poate are cineva din intamplare schema-oricum o rezistenta si o dioda sunt mai ieftine.Pana la urma o sa iau la lins colectia de Tehnium, poate gasesc ceva-ceasul e facut cu MMC -uri, produse de defuncta Microelectronica. Multumesc oricum de idee.
diaconuliviu
Uite o schema, nu e aia exact,cred, dar sper sa te ajute.
Aici nu e legatura aia la un pin al decodorului care face sa mearga orologiul dar sa afiseze numai cit pui contactul, etc; e mai mult generica, dar eu am reusit sa fac una functionala dupa asta. Eventual acel 4543 la tine poate fi 4511? Legaturile is la fel, afara de un pin care permite la 4543 functionarea cu 2 tipuri de afisoare(anod comun sau catod comun)
mai vorbim.
IRONICK
Are cineva si schema de conectare a celor patru fire (Alb, rosu, albastru, negru)? Pentru un coleg.
bucatzel
Aici cred ca ai sanse sa gasesti ce-ti trebuie.

http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=56224&hl=ceas
IRONICK
Merci, gata, l-am scos din ceata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.