Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: apa in habitaclu
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Olynth
Salut !
Am si eu o problema , cand ploua se scurge apa in zona soferului ca este urcata pe trotuar si aplecata in zona soferului si mai intai am dat cu `` Search `` toate bune si frumoase dar nu prea mam lamurit daca mai poate cineva sa imi deie un sfat va rog
ChrisSs
Sub chederul de la pabriz (partea din exteriorul masinii) sunt doua canale de scurgere pe-o parte si pe cealalta la cativa cm de coltul parbrizului, pe langa canalele alea baga o bucata de cauciuc (5 mm e suficient de groasa) sa iti tina chederul umpic ridicat sa se poata scurge apa.
BuggyDacia
Nu e chiar așa simplu. De cele mai multe ori apa intră în habitaclu și se scurge pe podeaua pedalierului pe lângă contra-aripă. Din cauza ruginei se perforează tabla din colț în spatele bordului, apa intră prin grila de ventilație și în loc să se scurgă pe lângă roată, o parte din ea intră în habitaclu. Dă grila jos și uită-te în colțuri să vezi dacă tabla este perforată de rugină.
maho
Si evacuarea apei prin cele doaua tuburi de cauciuc (fixate in canalul de sub grila) poate fi deficitara, eu aveam capetele aplatizate si se infundau repede tuburile, apa intrand de obicei pe langa aeroterma (in dreapta); am fixat niste capete de furtun mai rigide in tuburile alea, apa se scurge fara probleme acum pe langa roti.
Olynth
am demontat grila si am curatat cele doua furtune . Au mama ce erau acolo sad.gif pline de noroi .... sper acum sa nu mai intre apa
BuggyDacia
Chiar dacă ai curățat acolo, gaura prin care îți intră apă în habitaclu tot există. Ce-i drept acum o să intre mai puțină.
Olynth
Am incercat eu o prostie , si am pus un strat de silicon sanitar pe la imbinarea de sub grila ca sa nu mai am vreo surpriza neplacuta smile.gif
maho
Siliconul sanitar e pe baza de acid acetic, si ataca tabla in timp.
pistritu
poti pune silicon rosu sau negru 2+2 , nu ataca tabla in timp
Olynth
Salutari , va rog sa ma scuzati ca daschid un nou topic dar am nevoi de un sfat biggrin.gif

cand ploua indiferent de ce fel este pusa masina am apa in habitaclu , am degand sa scot bordu afara si ........... Aici chiar mam blocat , ce ma sfatuiti sa pun la imbinari sa nu mai intre apa ? Cred ca e a doua oara cand ma chinui cu apa asta nenorocita . Masina a fost busita de fostul proprietar daca va ajuta cu ceva ... Va multumesc si drumuri cat mai bune si fara evenimente smile.gif
Adrian Frigo
QUOTE(Olynth @ 30 Mar 2015, 21:53)
Salutari , va rog sa ma scuzati ca daschid un nou topic dar am nevoi de un sfat  biggrin.gif

cand ploua indiferent de ce fel este pusa masina am apa in habitaclu , am degand sa scot bordu afara si ........... Aici chiar mam blocat , ce ma sfatuiti sa pun la imbinari sa nu mai intre apa ?
*



Deși nu prea înțeleg ce ai scris îți recomand să folosești funcția”SEARCH”. mad.gif A mai fost dezbătută acestă problemă! wink.gif Ca fapt divers care îmbinări? huh.gif
maho
Poate si-l gaseste chiar pe-al lui.
bucatzel
Adica serios, trebuie sa unesc topicul tau nou, cu cel vechi, ambele cu acelasi nume, ca n-ai avut chef sa dai si tu un search? blink.gif
Olynth
problema este ca am facut exact la fel cum au spus colegii fara nici un rezultat . Ma gandeam poate cineva a mai patit ca mine , partea din fata si stalpul stalpul stang avariat , si poate sa imi deie un sfat .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.