Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Achitizie masina cu proprietar decedat
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Dragos92
Salutare

Bunicul unui prieten bun de al meu a decedat acum ceva timp, el avea o dacie 1300 in stare foarte buna si a-si vrea sa o achizitionez. Sunt pasionat si imi doresc de mult una. Vreau sa va intreb ce probleme pot aparea daca nu facem acte, ei nu au facut succesiunea pentru ca costa prea mult.

-masina nu este radiata, impozitul este la zi si IPT-ul.
-persoana de la care o cumpar este de incredere.

Pot avea probleme cu politia sau ceva?
am tot cautat si nu am gasit nimic concret..

Multumesc anticipat
espacern
Dupa lege masina nu mai apartine decedatului....evident!
Daca mostenitorii nu au facut succesiunea asta nu inseamna ca este in regula...chiar si cu impozitul la zi(pe numele decedatului!!).
Masina in regula de la persoane in viata nu gasesti?....mergi cu asta si vezi tu cum o rezolvi in caz de accident(acolo e problema).

@+
maho
Mai devreme sau mai tarziu, succesiunea trebuie facuta, si partajul (daca sunt mai multi mostenitori). Taxa notariala nu-i un capat de tara, dar daca trec 2 ani de la deces, ulterior se va plati si impozit pe mostenire, ceeace nu prea-i convenabil. De aia e de preferat s-o faca inainte de trecerea a 2 ani...
bossake
poti avea probleme in caz ca iti va fi ridicat talonul (doar persoana din talon il poate ridica), in caz ca te loveste cineva poti avea probleme in relatia cu firma de asigurari si asa mai departe.

daca dai pe ea putini bani (cateva milioane?!)poate fi un risc asumat, in cel mai rau caz o dai la fiare vechi si macar ti-ai facut placerea. Cu politia in trafic nu ai ce probleme sa ai.
Smiley
QUOTE(Dragos92 @ 19 May 2014, 16:59)
............
-persoana de la care o cumpar este de incredere.
............
*



intotdeauna persoana respectiva e "de incredere".
problema e ca la mosteniri mai apare, de obicei, si o ruda indepartata care e interesata doar sa-si incaseze banii din mostenire, si atunci o sa descoperi ca masina trebuie data inapoi.
Dragos92
Va multumesc foarte mult pentru tot, nu am sa ma grabesc.. o sa stau si am sa ma mai gandesc asupra acestei decizii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.